Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kateøina,
zítra Artur.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dnes má svátek Pavla
 
Podle obèanského kalendáøe má dnes svátek Pavla (Paulina). Základem jména je latinské paulus znamenající malý. Nelze to však brát doslova, zvláštì øíkáme-li tak ¾enì. Slavný øímský básník Ovidius pou¾íval toto slovo ve svých milostných verších a v nich zní malièká spíše mazlivì, ne¾ aby tím mínil výšku opìvované ¾eny. Pavla je v kalendáøi hned nìkolikrát, Pavla Øímská 26. ledna, Pavla Frassinettiová 11. èervna a Pavla Al¾bìta Cerioliová 24. prosince.
 
Církevním kalendáø dnes pøipomíná dva svìtce - Jana a Tomáše. Jméno Jan má prastarý hebrejský pùvod - pùvodní Jochánán znamenalo Bùh je milostivý. Janù je v kalendáøi opravdu mnoho a dnešní se jmenoval Jan Fischer. Narodil se kolem roku 1469 v Beverly v Anglii. Rozhodl se pro duchovní dráhu a díky svým schopnostem a vzdìlání se stal v roce 1504 biskupem v Rochestru. Je pova¾ován za jednoho z nejvýznamnìjších humanistù šestnáctého století. Spolu se svým pøítelem Erasmem Rotterdamským a Tomášem (Thomasem) Morem, který je dnes také pøipomínán, patøil k intelektuální špièce tehdejší Anglie. Oba však mìli smùlu v tom, ¾e tehdy ostrovu vládl despotický král Jindøich VIII. Pùvodní odpùrce reformace uvnitø katolické církve se stal ze dne na den jejím pøedním zastáncem, aby byl rozveden jeho sòatek s Kateøinou Aragonskou. Katolická církev mu to ale nechtìla dovolit. Zalo¾il si tedy církev vlastní - anglikánskou a proto¾e trpìl znaènou samolibostí, prohlásil se i její hlavou. Vzápìtí na to zabavil celý církevní majetek a kupoval si pøíznivce, kteøí byli pro vidinu místa v úøadu schopni všeho. S tímto èlovìkem se tedy støetl Jan Fischer, který byl tehdy kardinálem. Byl to slušný èlovìk a s královým postupem nesouhlasil. Dokonce si jej dovolil kritizovat. Byl uvìznìn a 22. èervna roku 1535 bez milosti popraven.
 
Dalším dnešním svìtcem je Tomáš More. Základem jména Tomáš je syrské teómá znamenající dvojèe nebo v astronomické mluvì blí¾enec. Narodil se 7. února roku 1478 v Londýnì. Stal se rádcem Jindøicha VIII., a dokonce to dotáhl a¾ na lorda kancléøe. Právì jeho po¾ádal král o zrušení svého sòatku. Tomáš však, ne¾ by mu vyhovìl, radìji na svùj úøad rezignoval a odešel do ústraní. V roce 1534 odmítl podepsat pøísahu o uznání krále za hlavu vlastní církve, byl uvìznìn a 6. èervence roku 1535 na nìm vykonal králùv kat krutý rozsudek. Po Morovì i Fischerovì smrti o nich øekl Erasmus Rotterdamský: "Byli to nejmoudøejší a nejsvatìjší mu¾ové, jaké kdy Anglie mìla." Co jsou však platní moudøí mu¾ové, vládnou-li jim blázni?
Jan Kareta
 
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.