Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dnes má svátek Milan
 
Podle obèanského kalendáøe slaví dnes svátek Milan. Význam tohoto moderního jména, které do Èech pøišlo z Balkánu, je jasný - znamená milý a milovaný jako podobnì znìjící jihoslovanský Milovan. V poslední dobì se stále více objevuje i jeho ¾enská obdoba Milana.
 
Slavným nositelem dnešního jména byl srbský král Milan Obrenoviè (1854-1901). Za jeho vlády vedlo Srbsko nìkolik neúspìšných válek s Tureckem a Bulharskem. Co se ovšem nepodaøilo na poli váleèném, povedlo se jinak. Na diplomatických jednáních v berlínském kongresu v roce 1878 se Milanovi podaøilo získat úplnou nezávislost na turecké øíši a roku 1882 vyhlásil království. Oporu ve své politice hledal v Rakousko-Uhersku, a to se v jeho zemi nesetkalo s velkou podporou. Byl na nìho dokonce spáchán atentát. Tak se král Milan vzdal roku 1889 ve prospìch syna Alexandra I. trùnu a odešel do Vídnì, kde roku 1901 zemøel.
 
Církevní kalendáø dnes pøipomíná Marinu èi Marynu. Jméno má pùvod v latinském slovì mare znamenající moøe. Marina je tedy moøská ¾ena. Døíve bylo velice oblíbené a zpívá se o nìm v mnoha lidových písních. Patronkami dnešního dne jsou dvì Mariny. Jedna byla pro svou víru umuèena v dobì císaøe Diokleciána a druhá, zvaná Spoletská, ¾ila ve tøináctém století. Tu proslavila péèe o odlo¾ené dìti a sirotky, pro nì¾ nechala postavit v italském Spoletu útulek.
 
Døíve èeský církevní kalendáø vzpomínal Markuse a Marceliána. Tito dva køes»anští jáhnové zahynuli v dobì vlády krutého císaøe Diokleciána. Udaly je prý jejich vlastní man¾elky. Pravda však je, ¾e jejich pøíbìh se objevuje pouze v podvr¾ených Skutcích svatého Šebestiána. Jejich nejstarší vyobrazení je v øímských katakombách a pochází z druhé poloviny ètvrtého století.
 
 
Podle staroèeského kalendáøe mìl dnes svátek Milota. Toto jméno bylo dosti rozšíøené a nosilo jej mnoho významných osobností, mezi jinými i Matìj Milota Zdirad Polák (1788-1856). Pocházel z chudé ševcovské rodiny ze Zásmuk a po studiích se stal pomocným uèitelem. V dobì napoleonských válek se dobrovolnì pøihlásil do armády. V Dobrušce jej získal pro národní vìc obrozenec Josef Liboslav Ziegler. Ji¾ v roce 1813 Polák uveøejnil své první èeské verše, které jej okam¾itì dostaly na první místo tehdejších vlasteneckých veršotepcù. Ale na svou vojenskou kariéru nezapomnìl. V roce 1837 pøijal místo profesora èeské øeèi a literatury na vojenské akademii a nakonec to dotáhl a¾ na generálmajora. V té dobì u¾ mu ale èeské vlastenectví nic neøíkalo.
Jan Kareta
 
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.