MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!
2. lekce
Vytvoøení nového obrázku a jeho ulo¾ení
Po otevøení programu se automaticky otevøe i èistá bílá plocha, na které budeme malovat. Velikost této kreslící „ètvrtky“ si mù¾eme libovolnì zmìnit.
Nastavení velikosti obrázku:
Velikost obrázku mù¾ete zmìnit buï ta¾ením úchytù umístìných v pravém dolním rohu a na spodním okraji obrázku a to tak, ¾e na úchytový bod najedete kurzorem, který se zmìní na èárku oznaèenou dvìmi šipkami. Pak teprve zmáèknete levé tlaèítko myši a ta¾ením upravíte velikost.
Nebo velikost obrázku zmìníte také tím, ¾e v nabídce Obrázek klepnete na pøíkaz Atributy. Ve skupinovém rámeèku Jednotky klepnìte na mìrnou jednotku, kterou chcete pou¾ívat k urèení šíøky a výšky. Zadejte hodnoty do polí Šíøka a Výška.
Jednoduchá kresba:
Na Panelu nástrojù zvolte nástroj Tu¾ka umístìním kurzoru nad ikonu Tu¾ky a stisknutím levého tlaèítka. Na dùkaz, ¾e je nástroj zvolen a aktivní, se políèko zobrazí zamáèknuté. Jakmile pøiblí¾íte kurzor ke kreslící ètvrtce, zmìní se v tu¾ku. Nakreslete èernobílý obrázek. Pokud pøi kreslení udìláte nepovedený tah, lze ho navrátit zpátky funkcí Zpìt z nabídky Úpravy.
Ulo¾ení obrázku:
V Základní nabídce je na prvním místì nabídka Soubor.
Kliknìte na pøíkaz Ulo¾it. Otevøe se okno na ukládání obrázkù. V kolonce Ulo¾it jako typ vyberte formát, do kterého obrázek ulo¾íte. Pro naší potøebu je to JPEG. O dalších formátech a zpùsobech ukládání si povíme pozdìji.
Zadejte název obrázku a odkliknìte pøíkaz Ulo¾it. Obrázek se automaticky zkomprimuje.
Pokud chcete kreslit další obrázek kliknìte v nabídce Soubor na pøíkaz Nový. Otevøe se nová bílá ètvrtka pøedchozího rozmìru.
Jak vlo¾it zpracované zadání do odkazu Radíme si – Poèítaèová grafika:
Otevøete stránku s názvem KURZ MALOVÁNÍ
Kliknìte na pøíkaz: Reagovat na tento pøíspìvek
Otevøe se pøed vámi okno Reakce na pøíspìvek
Vyplòte své jméno, a do kolonky Téma dotazu napište název lekce, ke které je úloha vypracovaná.
Do okna Text napište odpovìdi na otázky.
Pro vlo¾ení obrázku kliknìte na tlaèítko Procházet…, které patøí ke kolonce s názvem Pøilo¾ení souborù.
Otevøené dialogové okno vám umo¾ní projít vlastní slo¾ky a zvolit po¾adovaný soubor. Kliknìte na Otevøít.
Tímto klikem, se cesta souboru objeví v kolonce Pøilo¾ení souborù. Kliknìte na pøíkaz Pøilo¾it soubor.
Dole na stavovém øádku naskoèí zelené prou¾ky, pøesnì takové, jaké se objevují pøi naèítání internetových stránek. Ty prou¾ky sledujte, teprve, a¾ se naètou všechny a zmizí, je obrázek skuteènì pøilo¾ený. Kdybyste ukonèili stahování døív, neobjevil by se.
Odpovìzte si na otázky:
1. Vlastními slovy øeknìte co je to Windows a co program Malování?
2. Co je rastr?
3. Kterými zpùsoby lze upravit velikost kreslící plochy?
4. Jak poznáte, ¾e zvolený nástroj je aktivní?
Proveïte toto cvièení:
1. Otevøete program Malování a upravte velikost kreslící plochy na tyto rozmìry:
Šíøka 410 pixelù
Výška 560 pixelù
2. Nakreslete na tento rozmìr kreslící plochy jednoduchou èernobílou kresbu pavuèiny a ulo¾te.
Opakování je matka moudrosti, proto na první a druhou otázku naleznete odpovìï v první lekci.
Nakreslený obrázek vlo¾te do Okénka Radíme si, na stránku s názvem - Naše první pokusy.
Prosím pøistupujte k tomuto kurzu jako k poèítaèové høe a dodr¾ujte pravidla. Zadání, která budu prùbì¾nì dávat mají svojí posloupnost a povedou vás mnoha zajímavými úkoly. Na konci celého kurzu budete znát mnoho nových vìcí a ti, co dosud nemají vztah ke kreslení, se budou divit, jak pìknì kreslí a malují a nestojí je to ¾ádnou námahu.
Dnešní úloha je nakreslení pavuèiny. Mù¾e být i abstraktní a kostrbatá. Tøi zkøí¾ená vlákna s teèkou uprostøed jako pavoukem, mi úplnì postaèí, pokud si zatím nejste svým kreslením jistí. Vy zdatnìjší, co ovládáte i jiné nástroje, si nièím jiným nepomáhejte. Kresba musí být èernobílá a kreslená pouze a jen tu¾kou! Pokud máte schopnosti na víc, ne¾ jen na tøi zkøí¾ená vlákna, pøemýšlejte o bohatém vypracování krajkové pavuèiny, nata¾ené tøeba na oknì plném kvìtin, nebo jiném atraktivním obrázku, jeho¾ hlavním motivem bude pavuèina, ale vše proveïte jen jako kresbu èernou tu¾kou na bílém papíøe.
Magdalena Vlachová