Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Los Mariachis
 
Nejtypiètìjsí mexická kapela, los mariachis, je opravdu kapela “sui generis” mezi latinskoamerickýma kapelama. Jako jediná v celé latinské Americe má toti¾ ve svém slo¾ení instrumenty, které ¾ádná jiná nemá - trumpety, housle a tzv. guitarróny. Moc u¾ se napsalo jak o vzniku samotné kapely a jejího slo¾ení, tak o názvu “Mariachi”.
 
Jedna z teorií je, ¾e kdy¾ v roce 1862 Napoleon III. poslal do Mexika své vojáky a ti, kdy¾ slyšeli na nìjaké venkovské svatbì hrát tuto muziku, zaèali o ní mluvit jako o muzice z “marriage”. Dnes je tato teorie prakticky zavrhnuta a cestu si razí jiná, pro Mexièany pøijatelnìjší. Historici tvrdí, ¾e Mariachi vzniklo ve státì Jalisco, konkrétnì v jedné indiánské vesnici zvané Cocula, a ¾e slovo “Mariachi” u¾ bylo známo dávno pøed pøíchodem francouzkých vojsk. Kdy¾ zdejší indiáni (pod vlivem španìlských mnichù) zpívali píseñ na oslavu Panny Marie, která se jmenovala “María ce son” (píseñ pro Marii), a kdy¾  rychle vyslovili název písnì, znìlo to jako “María ši …son.”
 
Ale já nebudu rozebírat pùvod slova Mariachi, ale povím vám o jedné teorii, podle které  mají Mexièani ve své kapele trubky, housle a “guitarrón”. Kdy¾  v roce 1864 pøijel do Mexika Maxmilián Habsburský (bratr Franze Josefa), který tam byl dosazen Napoleonem III. jako mexický císaø, pøivezl si s sebou i svojí dvorní kapelu z Vídnì. No a kdo byli císaøští hudebníci za Rakouska – Uherska. Myslím, ¾e to ani nemusím psát: všichni víme, ¾e „co Èech, to muzikant”.
 
A Mexièanùm, i kdy¾ nenávidìli . Basu si trošku zjednodušili, hodili jí na rameno a vznikl „guitarrón”. A tak podle této teorie (kterou samozøejmì ¾ádný Mexièan neuzná proto¾e, na Maxmiliána nevzpomínají v dobrém),  i Èeši pøidali „zrníèko” ke vzniku, dnes tak oblíbeného a na celém svìte známého Mariachi, bez kterého se neobejde ¾ádná oslava ani v Mexiku, ani v dalších zemích latinské Ameriky.
 
Ale, jak øíkám, je to pouze teorie, historické doklady o tom neexistují, ale pro Èechy, je to myslím hezká teorie, nebo ne?
A nakonec se pøece øíká: “na ka¾dém šprochu, pravdy trochu”.
 
Jana de Galindo, Kolumbie
K èlánku je rovnì¾ zpracována prezentace v programu  Poower Point. Napsat si o ni mù¾ete zde
  castillo Chapultepec
   Catedral Mexico D. F
   Paseo de la reforma
 
Další èlánky autorky:
Cartagena de Indias
Porá¾ka admirála Vernona