Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Xenie,
zítra René.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tak, ale teï vùbec nevím, jak mám navázat pøetr¾enou nit, na které byla v minulých letech navleèena dlouhá øada Bylináøù, kde jsem psala o všem mo¾ném kolem bylinek, ovoce, zeleniny a té zaruèenì! :-) správné ¾ivotosprávy.
 
V únoru loòského roku jsem zaèala psát Bylináø, který mìl mít deset dílù pojednávajících jen o vitamínech. Po ètyøech dílech jsem práci ukonèila - no øeknìme z technických dùvodù - a na pùl roku ze stránek odešla. Tolik jen na vysvìtlenou tìm, kdo¾ Bylináø rádi èetli, ba co víc, ka¾dý mìsíc vyhlí¾eli, a proè se ho od té doby u¾ nedoèkali. A tak s pøíchodem nového roku, kdy jedno z mých  hlavních novoroèních pøedsevzetí bylo, ¾e si dám svoje dluhy do poøádku, jsem znova oprášila knihu, ze které jsem všechna ta vitamínová moudra získávala, a dala se do psaní dalších dílù Bylináøe. A jak¾e se to navazuje ta pøetr¾ená a ztracená nit? Špatnì, velice špatnì.
 
Ne¾ se tedy pustím  do dalších Bylináøù, snad malou rekapitulaci. Dole pod èlánkem je odkaz na související díly. Pokud to myslíte s vitamíny vá¾nì, doporuèuji si je znova pøeèíst. Kniha, ze které pøevá¾nì èerpám informace se jmenuje FIT S VITAMÍNY, je od nìmeckého lékaøe Klause Oberbeila, a první vydání vyšlo v Mnichovì v roce 1997. Recenzi na ní psát nebudu, ale tøi slova si neodpustím. Je hodnì zajímavá. To, co zde píši a budu psát jsou jen hrubé zkratkovité výòatky. Jestli máte mo¾nost si knihu nìkde vypùjèit, vøele doporuèuji.
 
V minulých tøech dílech jsem psala o vitamínu A. Nebudu se proto k nìmu u¾ vracet a rovnou pøejdeme na vitamín B.
 
 
B vitamíny mají mnoho spoleèného a proto jsou oznaèovány jako B-komplex.
 
Vitamíny skupiny B plní a øeší všechny dùle¾ité úlohy v metabolismu spoleènì, jako osazenstvo jedné továrny. Jsou rozpustné ve vodì, to znamená, ¾e jsou pøenášeny krví a rychle vyluèovány ledvinami, a proto musí být neustále doplòovány. Pøedevším svaly, za¾ívací systém, kù¾e, vlasy, oèi, ústa a játra z nich – vedle nervù – profitují nejvíce.
Bohu¾el vìtšina z nás trpí nedostatkem vitamínù B. Souvisí to s tím, ¾e nejoblíbenìjším místem vitamínù B jsou klíèky, slupky obilí, rý¾e, nebo cukerná melasa. A prùmyslové zpracování èasto odstraní z moha potravin tak dùle¾ité v vitamíny B.
Dùsledkem nedostatku vitamínù B je celá øada projevù od pøedèasnì šedivých vlasù a jejich vypadávání a¾ k depresím, zácpì nebo zvýšené hladinì cholesterolu. Vitamíny B zasahují tak zásadnì do našeho metabolismu, a jsou souèástí našeho zdraví, ¾e v jejich nedostatku spoèívá poèátek všech myslitelných potí¾í a onemocnìní.
 
 
Vitamín B1 TIAMIN – více radosti ze ¾ivota
 
Mnoho lidí, kteøí z nìjakého dùvodu navštíví neurologa, trpí nedostatkem vitamínu B1. Tento nedostatek èasto zpùsobuje stálou a úpornou únavnost, podrá¾dìnost, nechutenství, zapomnìtlivost, ztrátu koncentraèní schopnosti a ztrátu odvahy. V mnoha tìchto pøípadech mù¾e tiamin pomoci okam¾itì, nervové buòky na nìj zoufale èekají. Je obzvláštì bohatì pøítomen ve všem celozrnném a pøírodní rý¾i. Nikotin, alkohol a cukr vede v organismu k úbytku tiaminu.
 
První varovné signály nedostatku tiaminu:
      - Neschopnost koncentrace
      - Chabé nervy, depresivní nálady, poruchy spánku
      - Únavnost, nechutenství, zácpa
      - Poruchy srdeèního rytmu, ztí¾ené dýchání
      - Mravenèení v pa¾ích a nohách
 
Obzvláštì bohaté na tiamin jsou:
     - Sluneènicová jádra, pšenièné klíèky, pistácie,
     - vepøová šunka, játra,
     - pohanka, celozrnné obilí, neloupaná rý¾e, zelený
       hrášek,
     - brambory.
 
Tiamin (vitamin B1) je dùle¾itý pro:
Nervy, duševní svì¾est, èinnost srdce, metabolismus cukrù, ¾aludeèní š»ávy, trávení, hojení ran a bunìènou energii.
 
Kdo chce mít mnoho radosti z dneška i zítøka, mìl by se zajímat o tiamin. Tento vitamín toti¾ cílenì zásobuje krví všechny buòky, v prvé øadì buòky mozkové, které spotøebovávají velká mno¾ství sacharidù. Tiamin si ale v buòce vùbec neodpoèine, proto¾e rychle spìchá na pomoc molekulám B-vitamínu cholinu, aby pøedešel jeho odbourání. To je významné, nebo» cholin nás uvolòuje, stará se o naší duševní svì¾est. Cholin tvoøí podstatnou èást látky drá¾dící nervy: acetyl-cholin, který udr¾uje našich 100 miliard nervových bunìk mladých a zprostøedkuje tak schopnost koncentrace, optimismu a dobrého myšlení a¾ do vysokého vìku.
Pøi nedostatku tiaminu nebo cholinu odumírají v mozku hromadnì tzv. cholinergní neurony. Zpoèátku se myšlenky plí¾í trýznivì, potom ještì unavenìji a nakonec si nemù¾eme zapamatovat víc, ne¾ pìt telefonních èísel. Pokud nám tiamin chybí trvale, usazují se v mozku celé kolonie odumøelých bunìk do tzv. cholesterolového a bílkovinného odpadu a nebezpeèí obávané Alzheimerovy choroby je tady.
Magdalena Vlachová
Související èlánky:
Bylináø – vitamíny
Bylináø - vitamín A
Bylináø – karoten
Bylináø – vitamíny
Bylináø - ohlédnutí za "áèkem"