Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zapomenuté chutì dìtství

Tøetí díl filmu zvaného DÌTSTVÍ.

 

“Èas je bì¾ec s dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si.
Èas ten bere všechno skokem, za ka¾dého poèasí.”

 

Zneu¾ít kdysi velmi populárního šlágru Waldemara Matušky, to je klišé, za které mne hanba fackuje. Nic lepšího mne bohu¾el nenapadá. Pou¾iju ještì jedno klišé, a» se hanbou propadnu docela: Zaèíná druhá pohádka na téma “Vùnì dìtství” Sedíte? Nudlièky utøené? Poslouchejte milé dìti:

“Èas trhnul oponou, zmìnìn je svìt .”

Praha byla ze dne na den plná tankù, zaprášených vojákù, i usmìvavých lidièek? Oddychli si všichni. Je konec! Slyšíte? Konec! Válka skonèila! Štìstí bylo jako bezu. Mo¾ná i víc, kdo ví? Ba ne, štìstí bylo víc! Urèitì!

 

Èerven znamenal nový domov. Mìsto, o kterém se øíkávalo: “Všude Èeši, v Chomutovì Nìmci”. Táta “navelen” na MNV a já jsem pøišel o babièku. Zùstala v Praze.

 

Kdy¾ se dívám na fotky z té doby, ani se nedivím dìdovu potutelnému:
„Kluku ušatá, kdy¾ bude foukat, musíš chodit proti vìtru! Jinak se do tìch plach»ákù opøe, odnese tì a táta s mámou si budou muset poøídit novýho roš»áka!”
Krátce nato se projevily dùsledky minulosti. Podvy¾ivené ušaté váleèné dítì, ruèièky a no¾ièky jako hùlky .
Problém: Køivice!

 

Pøišel pan doktor, jako z èapkovských pohádek. Brejlièky, vestièku, u kapsièky øetízek, na nìm cibule. ®ádná zelenina - hodinky. Natahovací a “otevírací”. Na plášti vyryté vìnování. Vím to bezpeènì, jedny takové schrañujeme po dìdeèkovi. Pan doktor nebyl èapkovský Dr. Voštìp. Jmenoval se Dr. Pajznach. Pamatuju si to dobøe, ještì dlouho zùstal rodinným lékaøem. Ošetøoval celou rodinu, zvláštì kdy¾ táta s mámou dali na dìdeèkovy rady a pøišli sourozenci. Dokonce dvojèata - bráška a ségra! Mladší sourozence mìl ve tøídì ka¾dej druhej, ale dva jedním vrzem jenom já, heè! Moji drazí rodièové nebyli ¾ádní troškaøi! To víte, všechno se asi tenkrát dìlalo nìjak fortelnìji!
Pan doktor si poslechl rachitický hrudníèek, pokýval hlavou a zpoza brejlièek se obrátil na vydìšenou maminku:
„Matko, kluka mù¾ou spasit jen dvì vìci: Rybí tuk a konina!“

 

Kdy¾ si ještì dnes vzpomenu na pachu» rybího tuku, øekl bych krátce: “Fujtajbl“
Nevíte co je fujtabl? To je, jako kdy¾ se øekne “blivajz”! , úplnì nepovedené jídlo. Pøesnì, nìco, co vùbec, ale vùbec nechutná, co není ani ke koukání. Nìmci øeknou “pfui Teufel”- nìco jako- brrr- “táhni, èerte”, prostì, koukej zmizet, není to k jídlu, koukat se na to nedá, táhni s tím pryè!
Zkuste tohle øíci mamince, ta by vám dala. Dennì jsem spolykal povinné dvì l¾ièky rybího tuku. Strašnì smrdìl! V¾dycky jsem se šklíbíl a opupínkoval jako husa, kdy¾ jí maminka strkala do trouby.

Podívejte, jak jsem si vzpomnìl, mám na rukou husí kù¾i ještì teï!

 

S koninou, to byla paneèku jiná! Ne, opravdu nejde o nìco, kdy vyvádíte jako utr¾ení ze øetìzu a maminka volá:
„Dìti, dìti, nechte u¾ tìch vylomenin a pøestaòte vyvádìt koniny! “

Opravdu ne! Konina je maso z koníèkù. Zrovna, jako jíte kuøátka, nebo prasátka! Víte vùbec, ¾e koník je èistotný a nenapije se špinavé vody z lou¾e? Èuník, ten zblajzne všechno, i kuøe si zobne kdejakého tentonoc.

 

Ze zaèátku to pro maminku nebylo lehké. Pro koòské maso musela chodit do jediného krámku ve mìstì, nad výkladem nevisela cedule “Øeznictví a uzenáøství.” Byla tam podivná tabule s nápisem “Nucený výsek” a maminka øíkala, ¾e tam jde z jatek jenom maso od zvíøátek, která musela být utracena. Tøeba koníèci, ti se u nás zabíjejí, kdy¾ si zlomí nohu a nejdou léèit. Tak je to ! Prý tam chodili chudí lidé, proto¾e maso v tomhle krámku bylo levnìjší ne¾ u øezníka. Vùbec, u nás se koníèci nepìstují na porá¾ku. Kùò je nádherné zvíøe, bájeèný pøítel èlovìka. Nekrmí se a nechová jenom proto, aby pøišel “do buøtù”. Zato Frantíci a Makaroòáci, ti se prý mohou po dobrotách z koniny utlouct. Alespoò to píšou…

 

Copak Anièko, tvùj dìda kdy¾ chce na babièce udìlat buøtguláš, tak jí v¾dycky nakazuje:
“Maruško , ale jenom z koòskýho toèenýho, z ¾ádný jinýho cajku to nemá ten správnej šmak!”
Nneprozraïte to na mne, ale dnešní koòské salámy vidìly konì z ponorky a byla úplnì kalná voda. Salám dostanete denodennì, ale koníkù pøijde na jatka k pora¾ení jenom pár do roka. Z èeho koòský salám je? Fakt, neøeknete to? Koñský salám se dìlá z hovìzích líèek, ano, z tváøièek, co mají kravièky. Sahnìte si na tváøièky, je tam maso tvrdé, nebo mìkké? Tak vidíte! Proè se tomu øíká koòský, kdy¾ není z koníèkù? Zkuste napsat, ¾e prodáváte “líèkový salám”. Bude ho nìkdo kupovat ? Asi tì¾ko. Dìdovi ani muk, jasný? Jak zrovna tohle vím? Pár let jsem dìlal na velkých jatkách, tak jsem se koukal nìco nauèit .“

 

Nìkolikrát jsem v krámku s maminkou byl, pan øezník napøed “pomydlil” velikánskej nù¾ a kulatou kovovou tyèku, maminka øíkala, ¾e se tomu kolíku øíká vocílka a ¾e se takhle o sebe mydlí, aby byl nù¾ pìknì ostrý.

Pan øezník samá ochota :
„Co si dáme paninko? Pro klouèka vybereme jenom nejlepší masíèko, aby z nìj byl junák, kluk jako buk a holky se o nìj praly, to dá rozum. Roštìnec na svíèkovou, nebo kli¾ku na gulášek? Pøidáme pár kostièek na pìknì mastnou polívèièku, mladýmu se budou dìlat boule za ušima !”
“Japa ti øíkají, prcku? “

Drzoun jeden, øíkat druhákovi prcku, kdy¾ u¾ umím poèítat do tisíce! No co, spolkl jsem to, tøeba by maminka pøíštì nedostala zase pìkné masíèko.

 

U plotny maminka èarovala. Ty dobroty, co dokázala z koniny vykouzlit! Celá kuchynì byla provonìná ! Tatínek si po obìdì odfoukl, maminku pohladil a povídá :
„Rù¾enko, taková pochoutka! Bifteèek, jen se na jazyku rozsejpal. Jako buchty! Víš, jakou budu mít veèer sílu?”
Maminka se èervenala, klopila oèi, šelmovsky se usmála a moc jí to slušelo! Fakt, já byl rád, kdy¾ jí to tolik moc slušelo. Byla krásná kdy¾ se èervenala, moje zlatá maminka!
Taky jsem si odfoukl jako tatínek! Jako dospìlák!

 

Vidíte pìknì jsme si spoleènì zavzpomínali! Další chutì a vùnì, na které si z dìtsví pamatuju.
Rybí tuk. Brrr, fujtabl, buïte rádi, ¾e ho nemusíte!

 


Druhá vzpomínka, spojená s vùní dobrot z koniny, ta mi pod nosem zavane ještì dnes! Øeknu vám, ochutnal jsem ledacos. Morèe, klokana, moøské potvory a já nevím co všechno! Bifteèek, nebo gulášek z koniny, na ty se nezapomíná. Vybaví se mi pøitom bájeèná chu», náramná vùnì, maminèin úsmìv a pan doktor Pajznach. Moudrý pan doktor to byl a jeho rada? Také moudrá, ale zejména:
K nezaplacení!

 

Na dobré rady a bájeèné vùnì se nezapomíná!

Jiøí Kadlus

 

Další èlánky autora

Film zvaný DÌTSTVÍ - 1

Klaun

Film zvaný DÌTSTVÍ - 2