Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svátek zamilovaných

 

se slaví 14. února, na svatého Valentina. Jak tento svátek vùbec vznikl? Byl to jenom sentimentální výplod støedovìkého anglického básníka a nebo má nìjaký historický podklad?

 

Patronem tohoto svátku je svatý Valentin.
Jen¾e ... kolem tohoto svìtce je mnoho nezodpovìzených otázek. Tak hned ta první - byla to jedna nebo dvì osoby? Proto¾e, podle katolické encyklopedie byl svatý Valentin, zemøel muèednickou smrtí 14. února, buïto knìz v Øímì a nebo biskup v Interamnì, dnešní Terni. V šestém nebo sedmém století byla sepsána Acta svatého Velentina. Tuto legendu znal v osmém století anglosaský benediktiský mnich svatý Béda Ctihodný a zahrnul ji s legendou o muèedníkovi Valentinovi z Terni a jeho zázraèném vyléèení zmrzaèeného dítìte do svých ¾ivotopisù svatých.

 

Obì legendy byly spojeny s datem 14. února.
Kolem roku 1260 sepsal italský mnich Jakob de Voragine, pozdìji byl janovským biskupem, knihu, která byla snad nejètenìjší za støedovìku. Kniha se jmenovala Zlatá legenda a ta obsahovala, mimo jiných, struèný ¾ivotopis svatého Valentina. Podle nìj muèedník Valentin nechtìl popøít Krista v roce 280 pøed císaøem Claudiem a byl za to odsouzen k smrti. Ještì pøedtím Valentin staèil v ¾aláøi slepé dceøi svého ¾aláøníka modlitbami vrátit zrak. V této knize není ale nikde zmínka o tom, ¾e by jí snad mìl psát a nebo se do ní mìl zamilovat, jak pozdìji tvrdily nìkteré prameny.



Poprvé historicky dolo¾en je 14. únor a Valentinùv svátek. Byl spojován s romantickou láskou ve 14. století, v díle Geoffreye Chaucera "Ptaèí snìm". Je to báseò a byla napsána jako pocta k zasnoubení anglického krále Richarda II.., tomu bylo v tu dobu patnáct let, s o osm mìsícù starší princeznou Annou Èeskou, dcerou Karla IV. I kdy¾ sòatek byl èistì z politických dùvodù, nakonec prý mezi nimi vládla vøelá láska. Svatba tìchto dvou byla 22. ledna 1383.
Tak¾e díky Geoffrey Chaucerovi vznikl svátek zamilovaných - Valentin? Tehdy ale vznikl jeden malý omyl, vypadalo to, ¾e svátek zamilovaných se slaví od nepanšti, a ¾e Chaucer navázal jenom na starší tradici a tento omyl pomáhali šíøit i další angliètí historici v 18. století.

 

První historicky dolo¾ené pøání k svátku zamilovaných poslal své ¾enì v roce 1415 mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, který byl zajat a vìznìn v londýnském Toweru. Odtud posílal své man¾elce milostné básnì, z nich se asi 60 zachovalo a mù¾ete je vidìt v Britském muzeu mezi královskými listinami. Svátek Valentina se dnes slaví skoro na celém svìtì. V Anglii je starobylý zvyk posílat anonymní milostné dopisy, v Americe se volí Valentin a Valentina, jinde se dávají malé kvìtinové dárky a sladkosti, èi drobné šperky. Tyto dárky by mìly být vyjádøením úcty a lásky.



A ještì jedna vìc, i kdy¾ pøímo se svátkem zamilovaných nesouvisí. Na pra¾ském Vyšehradu byly nalezeny ètyøi barokní relikviáøe, byly pova¾ovány za ztracené, a jeden z nich se týká svatého Valentina. V relikviáøi byla skoro celá lopatková kost, která podle odborníkù patøí k tomuto svìtci. Do Èech ji údajnì pøivezl Karel IV., který byl znám svým sbìratelstvím svatých ostatkù, ale jisté to není. Na lopatce se našla pøi restaurování "autentika" - malý prou¾ek, na kterém bylo uvedeno svìtcovo jméno a byl nalepen na lopatce. Vyšehradský svatý ostatek je asi nejvìtší, který se dostal za hranice Itálie. Zùstává jenom otázka, z kterého svìtce tato kost pochází. Z knìze v Øímì a nebo z biskupa v Terni ? Tuto relikvii si mù¾ete na Vyšehradì prohlédnout sami, ale jenom v den jeho svátku.

Olga Kotaèka

Ilustrace - práce absolventek kurzu malování

Na další obrázky se mù¾ete podívat ZDE

Další èlánky autorky:
Sbìratelská náru¾ivost
Sleèna Sylva
Kup chleba a pøikládej!
Anne Christina
Svìt podle Wyetha
Døevìný talíø
Václav Jansa
Bílá paní
Bøetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Døevìné mìsteèko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Jo¾a Úprka
Adolf Kašpar
Jaroslav Seifert
Poslední carská rodina
Poèátky ly¾ování v Èechách
Ostrov nad Ohøí
Moje mìsto Darmstadt
Zámek Lysice
Hans Christian Andersen
Procházka Prahou
Karlùv most - 1
Karlùv most - 2
Povìst o Bruncvíkovi
U Zlaté studny
Jindøišská vì¾
Zámek v Buèovicích
Bøevnovský klášter
Èeské korunovaèní klenoty
Pra¾ský hrad
Slavín
Vyšehrad
Loreta
Procházka Prahou - Josefov
Jan Karafiát 
Univerzita Karlova
Svátek zamilovaných
Karolinum
Ústav šlechtièen
Clam - Gallasùv palác
Lobkowický palác na Pra¾ském hradì
Lobkowický palác na Malé stranì