Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kvìta,
zítra Alois.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pokladnice støedovìku v klášteøe èeských králù

Jsme blízko Vltavy na místì, kde ve 13. století byl zalo¾en klášter, který dal na nìkolik staletí tomuto místu punc jednoho z prvních a nejdùle¾itìjších míst v dìjinách èeského národa. Jeho jméno mu dala známá svìtice Ane¾ka èeská, dcera krále Václava I. a královny Kunhuty, man¾elky krále Pøemysla Otakara II. Na prohlídku kláštera a galerie, kde jsou po rekonstrukci rozsáhlého objektu blízko nábøe¾í Vltavy, vyèlenìny rozsáhlé prostory, nám nestaèí témìø celý den.
Do kláštera vstupujeme z Malé Strany, kde se nadá pøehlédnout na nevelkém námìstí zdejší kuriozita - nejmenší dùm v Praze. Ale klášter sám nás ohromuje mnohem vìtšími poklady, které nabízí návštìvníkùm. V mnoha sálech je tu toti¾ soustøedìno støedovìké umìní v Èechách a èásteènì i na Moravì a støední Evropì. 
 
   

Postupnì mù¾eme procházet výstavními sály, kde Národní galerie soustøedila obrazy, sochy a další umìlecká díla støedovìkých mistrù ze 13. a¾ 16. století. Tedy to nejkrásnìjší a nejzajímavìjší, co bylo kdy mo¾né vidìt v kostelech a klášterech v našich historických zemích koruny èeské. Jsou tu obrazy z kaple na Karlštejnì, kde se nám pøedstavuje císaø Karel IV. Obrazy mistra Theodorika a hned nato støedovìké skládací oltáøe, bohatì zdobené a zlacené. Sochy a nádherné obrazy z èeských klášterù a kostelù, které zanikly po zákazu Josefa II. nebo se jako zázrakem nìkde zachovaly. 
 
   

Nevíme, kam se obracet nejdøív, proto¾e tìch umìleckých skvostù je tu nevídanì. Zde se nedá spìchat, jen obdivovat mistrovské práce malíøù, øezbáøù a sochaøù. Pro unavené nohy tady mají lavice k odpoèinku, jen¾e ta krásná umìlecká díla nás nutí jít dál, znovu se obdivovat sochám madon, andìlù i dávných èeských kní¾at a králù. Samozøejmì svatého Václava v mnoha podobách, ale i morové smrti s kosou, jak si ji pøedstavoval tehdejší umìlec.
 

Tady si návštìvník postupnì uvìdomuje, ¾e tehdejší mistøi pracovali se skuteènými lidmi, kteøí byli jejich modely a zachovali nám pøes staletí jejich tváøe s veškerými výrazy tøeba i rozmrzelosti, únavy nebo nadšení nad tím, ¾e jim umìlec dává mo¾nost stát se ztìlesnìním svìtcù a svìtic v podobì madon. 
 
      

Z výstavních sálù se nakonec dostáváme do samotného pùvodního kláštera, který zalo¾ila svatá Ane¾ka. Návštìvník tady mù¾e procházet gotickými klášterními chodbami, kde chodily tehdejší jeptišky klarisky. Støedovìký ponurý sál, kde byl kdysi refektáø a odkud nakonec vstupujeme do velkého gotického kostela. Tady je pùvodní základ celého rozlehlého kláštera klarisek a na druhé stranì františkánských bratøí. A pøi té cestì zpátky èasem se ocitáme v dobách nejvìtší slávy èeského království a prvních pøemyslovských králù. 
 

V kostele sv. Františka, který byl prvním pra¾ským gotickým kostelem nacházíme pùvodní hrobku svaté Ane¾ky - niku - kde u¾ ovšem nejsou její ostatky, proto¾e pro záplavy vodou z blízké Vltavy je pøemístily jeptišky jinam a nedochovaly se. Zato tu nacházíme v presbytáøi na sloupu Ane¾èinu bustu s vytesanými liliemi, symbolem èistoty. A v kostele je i náhrobek zakladatele kláštera, krále Václava I., který byl samozøejmì pøítomen pøi jeho vysvìcení a otevøení v roce 1234 a který kromì jiného také napøíklad zalo¾il královské a horní mìsto Jihlavu s jeho støíbrnými doly, jak pøipomíná vìnec s nápisem na náhrobní desce, který sem pøed èasem polo¾ili vdìèní jihlavští. 
 
   

V presbytáøi nacházíme ještì náhrobní kámen královny Kunhuty, man¾elky krále Pøemysla Otakara II. Areál kláštera je velmi rozsáhlý, jsou tu i pìkné klášterní zahrady, které sahají a¾ k Vltavì. Ostatnì zde nechybí ani nìkdejší chodba a¾ k øece, která slou¾ila ve støedovìku k zásobování vodou. 
 
Ani nepozorujeme, ¾e pøi prohlídkách areálu galerie, všech umìleckých památek a celého rozsáhlého kláštera, který je skuteènou pokladnicí èeského národa, velmi rychle plyne èas. Naštìstí nacházíme v klášterní zahradì pøíjemnou restauraci s výteènými tradièními jídly i vcelku pøijatelnými cenami, kde se dá odpoèinout unaveným nohám. A shodujeme se, ¾e pro návštìvu kláštera, který je vlastnì jakýmsi výletem v èase do slavné minulosti dávného støedovìku, je tøeba si vyhradit celý den. A rozhodnì to stojí za to.

 
Vladimír Køí¾
San Francisko, Jihlava
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora

 

Komentáøe
Poslední komentáø: 06.06.2025  07:21
 Datum
Jméno
Téma
 06.06.  07:21 Kamila
 05.06.  11:19 Pøemek
 05.06.  09:30 Von
 05.06.  08:44 Vesuviana