Poklad ze spáleništì
Co vám mù¾e zùstat, kdy¾ po¾ár znièí celý byt? Jen oèi pro pláè. Pøesto mají ústeètí muzejníci radost, kdy¾ jim rodina sbìratele nabídla robustní ¾eleznou pokladnici, sice ohoøelou, ale velice pro nì zajímavou. Tu kdysi pøinesl mu¾ z Kovošrotu.
Vlastnì jeho celo¾ivotní sbírku èervený kohout znièil a muzejníci tì¾kou kovanou truhlu s dvanácti zámky si vynesli pøímo z vyhoøelého bytu. Povrch byl opálený ohnìm, ale vnitøek byl poškozen ménì, a tak se dochovala èervená výmalba víka s nápisem Joseph Mühle Schlosser m. - 1832. Zaèalo se provìøovat, zda jde o místní památku. V archivu se hledal osud zámeènického mistra. Ovšem neèekalo se, ¾e zásadní dùkaz bude nalezen pøímo v muzeu.
Na aktuální výstavì Ústecká strašidla je souèástí expozice kovaná truhla, která se ji nápadnì podobá svým provedením, jen je vìtší. Uvnitø byl nalezen podpis stejného mistra, jen letopoèet byl o tøi roky mladší. Muzeum ji získalo pøed sto lety z mìstského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tam slou¾ila jako chrámová pokladna pro cennosti a dùle¾ité dokumenty.
V archívu se zjistilo, ¾e Joseph Mühle se narodil v roce 1802 jako syn domkáøe v Církvicích. V roce 1830 se o¾enil u¾ jako zámeènický mistr. Svou ¾ivnost pøedal synovi v roce 1856.
Podle inventárního èísla 1029 byl tento archaický trezor pou¾ívaný ještì i ve 20 století, zatím nelze zjistit, kdo ho pou¾íval. Ne¾ byla kovová pokladnice pøedstavena veøejnosti na výstavì vedle své mladší a vìtší sestry, prošla rukami muzejních odborníkù.
Nìkdy je nìco zlého i pro nìco dobrého.