Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Martina,
ztra Drahomra.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

V nejuší ulice na svt

Projeli jsme kolem prmyslových objekt a moderních obytných dom rozsáhlého pedmstí Reutlingenu, tém sto dvaceti tisícového msta, které je zárove od roku 1885 také jedním z univerzitních mst Bádenska. A pes války, které se tu od stedovku a po tu druhou svtovou pehnaly, patí pro své památky a starobylý svéráz k nmeckým mstm, kam smují milovníci památek, a také kuriozit.
My se te ocitáme na rozsáhlém prostranství s velkou moderní budovou mstského kulturního centra, kde je i velké parkovišt, a kde se ped námi na druhé stran objevuje nkolikapatrová stedovká mstská brána s malebnými domy. A kdy tou velkolepou bránou projdeme, ocitáme se v pvodn stedovkém mst, obklopeném zbytky starých hradeb. Msto vzniklo v tchto místech kolem roku 1240 a jen o nco pozdji se stalo souástí Svaté íše ímské.

 

Jsou tu malebné hrázdné domy a na velkém námstí kašna se sochou píznivce msta, císae Maxmiliána I. A jen o kousek dál krásný gotický kostel Panny Marie ze 14. století. Objevujeme malá námstí s kavárnami, kde se v horku nabízí ledová káva nebo zmrzlinové poháry. Tady se stedovké ulice a uliky kroutí kolem zbytk starých hradeb. A poblí jedné z dalších bran a obranných hradebních ví v nejstarší tvrti msta, se nám podailo konen najít uliku, která byla v tomto mst jedním z našich hlavních cíl. 
 
 
Nacházíme ji na nenápadném míst, kde by ji bný návštvník mohl lehce pehlédnout, ale rozhodn ji neme a snad ani nesmí minout ádný milovník kuriozit. Protoe tady se jedná o skutenou raritu, kterou se Reutlingen právem chlubí a která je uvedena u od roku 2006 v Guinessov knize svtových rekord jako nejuší ulika na svt. 
 
  

 

Má samozejm i svj název - "Spreuerhofstrasse", je dlouhá zhruba deset metr a má šíku 31 centimetr. Nepehlédli jsme ji díky výrazným cedulím na zaátku, kde odkládáme batohy, abychom se tou kuriózní ulikou mohli bokem prosoukat. Na jejím konci má návštvník monost vyfotografovat se u cedule s certifikátem, který potvrzuje, e jste opravdu prošli nejuší ulikou na svt, co je vám ochoten potvrdit i magistrát tohoto msta, které si své svtové rarity prý velmi váí.
 
 
Vladimír Kí
* * *
Zdroj: www.ingema.net; Internet Geographic Magazine
Zobrazit všechny lánky autora

 
 

Komente
Posledn koment: 07.06.2024  13:53
 Datum
Jmno
Tma
 07.06.  13:53 Vladimr K
 03.06.  20:30 Pemek
 03.06.  12:35 Vesuviana
 03.06.  10:32 zdenekj
 03.06.  10:07 KarlaA
 03.06.  09:09 Von