Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ilja,
ztra Vtzslav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

U se známe, zvykli jsme si na sebe a stáváme se páteli. Je tak na míst, kdo chce (není podmínkou), piblíit ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity, záitky atd. Zaali jsme pohledem z okna. Dalším pohledm se však meze nekladou, samozejm v etických hranicích, daných provozem tchto stránek.

Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pípadn i foto) na info@seniortip.cz  a my z toho udláme dokument. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohled - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen penesený...


Tentokrát je to pohled na picházející jaro…


Vn dešt
 
Letošní dlouhá zima nás opt poádn unavila. ekání na jaro bylo natolik vyerpávající, e jsem skoro zapomnla na zásadu, kterou nám vštpovala babika. Ped Velikonocemi se dm musí blyštt a jarní úklid je vizitkou kadé správné hospodyn. Ne, e by se mi chtlo do gruntování. Ale co naplat, vysvitlo sluníko a ukázalo svým zlatým prstíkem na zapomenuté, nevysmýené kouty a vykreslilo šmouhy na oknech. A tak jsem se vypravila do drogerie na velký nákup. Nabídka je opravdu široká, ale kdy jsem procházela kolem regál plných aviváních prostedk, pece jen nco mi chyblo. Podbízely se mi rozliné vn – od broskve pes levanduli, re i orchidej. Ale ta vn, kterou bych si tolik pála, chybla. Tak kde je ten úhledný mladý mu z reklamy, ten ve skvle padnoucím saku a s pedpisov uvázanou kravatou? Sympatický mladík s pohledem plným pochopení pro rozpaky pvabné hospodyky, která neví, jak se správn rozhodnout? Pravda, nejsem mladá pvabná hospodyka a ivot není reklama. S povzdechem sahám po jasmínu. Ale není to ono. Chtla bych toti, aby záclony u nás doma vonly jarním deštm.

Letní déš voní zrajícím obilím, zelenými jablky a touhou, podzimní listopadkami, hlínou a nostalgií. Zimní déš zase ledovou sklepní chodbou a zmarem. Ale jarní déš pináší vni medov jahodovou, jasmínovou i konvalinkovou, voní nadjí a stovkami píslib. Na ten pravý jarní déš nepotebujete deštník, jeho vn vás ponouká hodit za hlavu starost o erstv nakadeený úes, nastavit kapkám ruce i obliej. A moná i zout stevíce a bosky našlápnou na jarní trávu a jen tak zlehounka se zatoit dokoleka pi zvuku dopadajících kapek, které znjí dívím smíchem, trylky kos a Panovou flétnou.

Škarohlíd (i realista) podotkne, e jarní pda je ješt studená, a tudí hrozí nachlazení, nebo od nohou se nejsnáze nastydne. e v uritém vku je irý nerozum toit se dokola, neb hrozí závrat a revmatické klouby nám mohou pkn zatopit. Pinejmenším me lovk do neho šlápnout. A, koneckonc, snad byste nechtli, aby vás kolemjdoucí pokládali za blázna! Nu, snít snad lovk ješt me… Dobrá, tanit mezi kapkami dešt naboso nebudu, ale deštník nechám v tašce, nenápadn otoím ruce dlanmi vzhru a zachytím tch pár blyštivých kapek. A moná, a se nikdo nebude dívat, je nechám chvilku stékat po tvái a ochutnám alespo na špice jazyka. Je to k nevíe, ale kapky jarního dešt chutnají trošku jako šampaské. Nebo pravý dvod toho všeho poblouznní je ve vni, která tak rychle stoupá do hlavy?

A je to jak chce, v láhvi s aviváí ani v jiné lahvice tuhle vni nekoupíte. Nemají ji. Jarní déš a jeho vn je toti zázrak. A zázrak se do ádné nádobky zavít nedá…

 
Text: Eva Vlachová
Ilustrace: Iva Pospíšilová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 22.03.2023  12:10
 Datum
Jmno
Tma
 22.03.  12:10 Vesuviana
 22.03.  10:41 olga jankov
 22.03.  05:21 Ivan