Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Dita,
ztra Soa.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ideální politik Lojza
 
Ideálního politika si jist pedstavuje kadý úpln jinak. Spousta lidí bude jmenovat urit T. G. Masaryka, jiní vyloví z historie císae Karla IV., svtobníci sáhnou pes Velkou loui pro prezidenta Lincolna, feministky si vzpomenou na Marii Terezii. Najdou se i tací, kteí budou jmenovat teba Františka Josefa II. i Napoleona. Ti první proto, e za France Josefa jsme mli v našem soustátí moe, ti druzí s odvodnním, e Napoleon by s rozvratníky a rejpaly, co si pod demokracii pedstavují jako cochcárnu (kadý si dlá co chce), udlal krátký proces. Gilotina a šmik!

Já, ve vší úct k Tatíkovi Masarykovi i k Otci vlasti blahé pamti, tvrdím, e nejlepším politikem byl a je Lojza Janeek z naší hospody Na ebrace. Ten si toti ví rady s kadou zapeklitou mezinárodní situací, s pehledem eší politické krize i vojenské konflikty, dokázal by sestavit vládu pro kteroukoliv zemi a pedevším má, jako instalatér, známosti.

To zrovna onehdy, kdy dopíjel deváté pivo a v televizi na zadní stn lokálu rozvíjeli teorie o vin a nevin jakéhosi poslance, kterého by mla snmovna vydat k trestnímu stíhání, si utel hbetem ruky bradu a pravil: „Já bych vdl jak na n. Zavedl bych jim v parlamentu píchaky – vdy je musí pouívat dv tetiny národa, ráno dejchnout do trubiky, jestli nejsou jako podroušený – a kdy jo – vyhazov, co maj co v práci chlastat! Do Strakovy akademie a do Snmovní by jezdili metrem a tramvají a za svý, jako vostatní lidi, a plat kolem ptadvaceti papír – kdy z toho vyijou rodiny s dvma malejma dtma a ešt se na to musí chlap pkn vohánt ve fabrice, tak by to muselo stait i poslancm.
 
Text: Jan ehounek
Ilustrace: Eva Rydrychová
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 18.02.2023  17:21
 Datum
Jmno
Tma
 18.02.  17:21 Jan ehounek
 02.02.  21:16 Evussa
 28.01.  14:07 Karel Sadlek
 28.01.  13:06 Ivana Ltalov
 28.01.  10:57 Jaroslav
 28.01.  10:30 Von
 28.01.  09:37 Vladimr K
 28.01.  08:33 Pemek
 28.01.  03:17 sv