Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ilja,
ztra Vtzslav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

Postupn se poznáváme, zvykáme si na sebe a stáváme se páteli. Je tak na míst, kdo chce (není podmínkou), piblíit ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity atd. Zaali jsme pohledem z okna. Dalším pohledm se však meze nekladou, samozejm v etických hranicích, daných provozem tchto stránek.

Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pípadn i foto) na info@seniortip.cz  a my z toho udláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohled - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen penesený...

Tentokrát je to pohled na probouzející se beznovou pírodu.
 

Beznovky
 
Pi pochzce jsem ml štstí a nasbíral plnou sluební tašku beznovek. Nenajdou se asto, ale kdy, tak je to pochoutka. Jsou to vlastn stejné houby jako na podzim irvky fialové nebo havelky.
 
Protoe manelka je z jihu ech, kde uznávají moc málo hub za houby. Vtšinou jsou to prašivky. Dokladem budi košík hub který jsem pinesl hrd po svatb. Sedla k nmu a na stole vyrostla hromada tch prašivek a zbyla hrstika hub. Od tch dob si moji smaenici dlám sám. Teda vdl jsem, e doma neuspju. Zbyla mi babka z hospody. Byl to vyhlášený houborout ve vsi. Zašel jsem tedy k nim.
 
Babka to okoukla a potom padl dotaz. A tohle budete jíst? Na moje pitakání reagovala tak, e houby vysypala na njaké síto a odnesla. Za chvíli se od kuchyn táhla nezamnitelná vn smaících se irvek. Donesla mi plný talí a zdálo se, e s lítostí sledovala jak ve mn mizejí. Odešel jsem dom na hájenku.
 
Ráno v obvyklý as  jdu kolem hospody do kanceláe. Babka „náhodou“ metla zápraí. Vypálila dotaz. Nic vám není?  No co by mlo bejt! Tak se v poledne stavte a dojíme to. A kde jste to posbíral. Tak jsem jí vysvtlil, e v Prosovém lese u polí. A šel za prací do myslivny.
 
Co se pak u nich dlo jsem se dozvdl a v poledne. Babka mla pipravenou bájenou smaenici s esnekem a na špeku. Zdála se mi ne njak ve své ki. Babko, ste áká nakvašená, co je ? A zase odpov jaká mohla dojít jen od ní. No bode, po lese s flintou lítáte celý dny, ale ten dobytek praseí vystílet, to ne. Ksindl jeden. Našla jsem to místo, ale celý rozrytý. Ani houbiku tam parchanti nenechali.
 
Te teprve vylezlo, e kdy jsem odešel ivý a zdravý na polesí, babka nevydrela a trochu si osmaila. Po ochutnání štandopéde vyrazila do Prosového lesíka a tam našla tu pohromu. To s ní tak zamávalo.
 
Kdy jsme tu dobrotu sndli dostal jsem rozkaz. Dojdte se tam podívat, teba ešt áký vyrostou. Jene nevyrostly ani za rok.
 
A potom u nevím. Pesthovali jsme se do Sedlice. 
 
Antonín Suk
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 13.03.2016  18:29
 Datum
Jmno
Tma
 13.03.  18:29 kusan
 13.03.  12:32 Von
 13.03.  10:17 ferbl
 13.03.  08:17 EvaP
 13.03.  06:17 Bobo :-)))
 13.03.  05:56 Mara