Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ilja,
ztra Vtzslav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

Postupn se poznáváme, zvykáme si na sebe a stáváme se páteli. Je tak na míst, kdo chce (není podmínkou), piblíit ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity atd. Zaali jsme pohledem z okna. Dalším pohledm se však meze nekladou, samozejm v etických hranicích, daných provozem tchto stránek.
 
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pípadn i foto) na info@seniortip.cz  a my z toho udláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohled - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen penesený...
Tentokrát je to pohled na jistý druh souboj.
 
* * *
 
Rytíské souboje
 
Pi tení dnešních událostí se asto pozastavím nad tím, jak jsme národ choulostivý a ohrozitelný. Ze všech stran na nás útoí všelijaké  viry a alergie. To teda za našejch klukovskejch let nebejvalo. Teba taková alergie na okoládu. Tu pochoutku jsme poznali a z balík UNRRA po válce. Tak jakápak alergie. Nebo alergie na ovoce. Schrupli jsme kdejaký šklíb a nezralej angrešt nebo rybíz byl pochoutkou. e ihadla od vos nebo vel bolej bylo jasný i bez doktora. Vona taková vela mezi prstama na noze to bylo nco. A vosy, jejej!. Nejhorší to bylo ve sladkejch hruškách. Tam se ty neádi mohli  dostat a do pusy. A to byl potom tanec. Led a ocet nebo i krapet francovky na to však vtšinou se spolupsobením klukovské odolnosti ale úpln stail. 
 
Ale to jsem zabloudil nkam jinam. Dobrodruství je pro všechny kluky lákavé. A tak postavit se teba hnízdu vos nkde v mezi bylo odváným kouskem. A  protoe jsme byli rytíi bez bázn a hany, tak to bylo doplnno ješt nkolika podmínkami.
 
Do souboje se nastupovalo jen v trenýrkách, pípadn nahatí. To kdy jsme byli dál od dosplých. Také to byla jedna z podmínek pijetí do party.
 
Vlastní souboj probíhal podle regulí. V celkem bezpené vzdálenosti nastoupili bojovníci vyzbrojeni bezovými, pípadn smrkovými vtvemi. Kadý musel mít njakou zásobu. Pomrn rychle docházelo k amortizaci. Z tohoto základního postoje vybhl vdy první k hnízdu a údery vtve protivníka likvidoval. Minimáln musel udeit ptkrát. Zdá se to málo, ale v roji lutoerných loupeník si to jdte zkusit. ihadla byla udlována rovnomrn zepedu i zezadu. Vzadu se o odplatu postarali vosí bojovníci zamotaní do vtví, které se dost asto dotkly zad útoníka. Vše to bylo v pomru ke vzdálenosti od vsi doprovázeno bojovým pokikem, take pípadný náek postieného v tom evu zanikl.
 
Dleité bylo dotáhnout tuhle válku do konce. To znamenalo do té doby, pokud z otvoru hnízda nco vylétalo. Jako odmna bylo vybraným povoleno  tetí den u obleení dorazit pípadn se vylíhnuté vosy.
 
Vzhledem k pedepsané uniform byla na této zábav úpln  nemoná úast holek.

 
 
Býval to nezapomenutelný pohled na bojovníky druhý den. A to ješt  rodiové k nadlení ihadel vtšin úastnných pidali poádný výprask. Nkdy pišel i materiální pídavek na zadek ve škole. Nebyl to lehký ivot  neohroených bojovník. Zdvodnní persekuce bylo jednoduché. Moh mizera místo tch blbin nasekat kráv trávu, nebo aspo nanosit vodu do chlíva. S tou voteklou hubou je k nepoteb.
 
No ale nkdy maminka a nebo hlavn babika (zneuívalo se toho, kdy ve vsi byly babiky ob) pilíply na oteklá místa studenej hadr s octem. A pokrokovej dda dal líznout francovky nebo rumu.
 
Antonín Suk
 
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 18.01.2016  13:00
 Datum
Jmno
Tma
 18.01.  13:00 alena
 18.01.  11:54 Vendula
 18.01.  10:33 Mara
 17.01.  11:17 EvaP
 17.01.  09:25 ferbl
 17.01.  09:05 Von
 17.01.  04:56 Bobo :-)))