Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Pavla,
ztra Zdeka.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

Postupn se poznáváme, zvykáme si na sebe a stáváme se páteli. Je tak na míst, kdo chce (není podmínkou), piblíit ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity atd. Zaali jsme pohledem z okna. Dalším pohledm se však meze nekladou, samozejm v etických hranicích, daných provozem tchto stránek.


Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pípadn i foto) na info@seniortip.cz a my z toho udláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohled - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen penesený...
Tentokrát je to pohled - ekání...


ekání na jaro


Dosud se u nás traduje pranostika: Na svatého ehoe, áp letí za moe. Tudí myšleno – k nám.


ím ije naše msto poslední msíc?
Na tuhle otázku zná tém kadý odpov, kdy pohlédne k Interlignu na komín. Na bytelné apí hnízdo, pro které vysoký stoár vybudovali milovníci pírody, kdy pvodní hnízdo z komína museli strhnout. Zplodiny z komína ápm neprospívaly.


Na hnízd stojí jeden áp. Sám, samotinký. Kdy pilétl? Je astá otázka vtšiny lidí. Devatenáctého, na Josefa, má kadý pohotovou odpov. Taková odpov ádného nepotší. ápice vtšinou pilétá za pt dn, a tohle je u dlouhá doba. Ké by se jí dokal.


A jak se dny pipoítávají, všichni sledují apí hnízdo astji. Ne u kadý den, ale kadou hodinu. A ápice stále nikde. Mnozí pemýšlejí, co se jí mohlo stát, cesta je daleká. Tisíce kilometr. Tisíce jedinc ve velkých hejnech ve stoupavých termálních proudech. Snad a z Afriky.


A nkterý vnouek se babiky zeptá: A pro vbec neodlétají a nepilétají spolu?
Co na to má babika odpovdt, ne: Tak to zaídila píroda. S tím lovk nic nespraví. Od nás odlétají koncem srpna nebo zaátkem záí a vrací se na jae do svých hnízd. Ví bh, jak si zapamatují cestu, jak své hnízdo poznají. Ví bh, jak si cestou poradí se silným vtrem, dlouhotrvajícím deštm nebo boukou. Nám se to zdá nemoné, ale oni si s tím zejm hlavu nelámou. Je to jeden ze zázrak pírody. Nkterá hnízda jsou obsazená stovky let tými potomky.
A babiko, pro nezstanou v té teplé cizin celý rok? Však oni dobe vdí pro. Je to pro n výhodnjší vyvézt mláata a našem mírném podnebí.


Nevím, pro stále chodím k oknu, pro zklaman upírám oi na hnízdo, kdy vím, e ápi jsou tém nmí. Jakmile se ápice objeví na obzoru, áp u z ní nespustí oi. Ona naklání kídla, aby ztratila výšku, a dosedne pesn k nmu na svoje hnízdo. Zane radostné vítání, radostné klapání zobák, které je slyšet v celém okolí. Ké bych to u slyšela. Ty tiché dny jsou pro nás smutné. Je to s nimi jako s našimi dtmi. Nekonené ekání. Te se pehnala snhová peháka a on stojí na hnízd sám, jako maják uprosted píboje. Celý zmoklý elí plískanici, chudák. U to nevidím dobe.

Je zaátek dubna a stále mn kamarádky volají: U piletla? Kdepak, íkám, kdepak. Ani si nedovedu domyslet, jak by tomu chudákovi bylo, kdyby se nedokal. Ne, ne, ješt ne, ješt tu není, opakuji, ale jak piletí, hned vám zavolám.


Marta Urbanová

* * *

Zobrazit všechny lánky autorky
Komente
Posledn koment: 20.04.2015  09:48
 Datum
Jmno
Tma
 20.04.  09:48 Marta U.
 06.04.  16:08 Marta U.
 06.04.  13:56 Milu
 06.04.  13:42 Blanka K.
 06.04.  10:20 Von
 06.04.  10:06 kusan
 06.04.  06:09 Bobo :-)))