Pøíbìhy zemské atmosféry – aneb za vše mù¾e klima nebo poèasí (18)
Dvì krátká historická intermezza
Je jasné, ¾e velké patálie s klimatickými i povìtrnostními podmínkami mìli pøi svých váleèných ta¾ení všichni váleèní potentáti v celé historii lidstva. Pøipomeòme si tady nyní dvì mnohem starší bitvy, ve kterých sehrály roli významnou roli poèasí a snad všechny mo¾né pøírodní podmínky v terénu…
25. bøezna v roce 1420 došlo v jihoèeské rovinaté a rybníkaté krajinì k prvnímu významnému støetnutí husitských válek. U Sudomìøe, 11 km od Strakonic, došlo k bitvì mezi husity na jedné stranì, a královským vojskem a strakonickými johanity na stranì druhé. Husité zde podruhé úspìšnì pou¾ili svùj vynález – vozovou hradbu, kterou vytvoøili mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Husitù bylo jen asi 400 a mìli jen 12 vozù a jen 9 jízdních koní. Proti nim stálo 2000 jízdních tì¾koodìncù, kteøí zahájili útok za soumraku. V úzkém pásu mezi dvìma rybníky nemohli tì¾koodìnci dost dobøe manévrovat, naopak husité hrdinnì bránili vozovou hradu. V øadách nepøítele nastal zmatek, kdy¾ zadní øady narazily na èelo svého šiku a pak „zaúøadovalo“ poèasí a pøírodní terén! Vytvoøila se hustá mlha, v ní¾ velitelé ztratili orientaci a pokusili se ustoupit pøes rozbahnìné dno vypuštìného rybníka Škaredý. Jak to dopadlo s tì¾ce obrnìnými rytíøi, to nejen víme z dìjepisu, ale snadno si to i dovedeme pøedstavit.
Za další velkou bitvou, v ní¾ velkou roli sehrál tehdy led, se musíme vydat ještì hloubìji do historie. 5.dubna roku 1242 v tak zvané „ledové bitvì“ na zamrzlé hladinì Èudského jezera, (na hranicích dnešního Estonska a Ruska) porazil Alexandr Nìvský køi¾áky. V tom velkém boji mu výraznì pomohlo ruské kontinentální klima, pøesnìji závìr ruské zimy. A samozøejmì také výhoda lehèí výstroje Rusù oproti nìmeckým tì¾koodìncùm, kteøí se zde opravdu utopili pod rozlomeným ledem! Tato bitva byla velmi dùle¾itá i proto, ¾e zatímco jih Ruska ovládali Tataøi, Alexandrovi se podaøilo zachránit severozápadní oblasti území, proto¾e touto „ledovou bitvou“ definitivnì skonèila nìmecká východní expanze. Tedy alespoò ve støedovìku …