Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mezinárodní den zeber
 
Na poslední lednový den (31. ledna) pøipadl Mezinárodní den zeber. Jeho cílem bylo pøedstavit tyto africké lichokopytníky a zároveò upozornit na to, ¾e všechny tøi druhy zeber patøí k ohro¾eným zvíøatùm a je tøeba je chránit. V minulých letech mnohé zoologické zahrady pøipravovaly nejrùznìjší akce, pøednášky a další osvìtové aktivity. Letos se kvùli uzavøení areálù pøenesla øada aktivit na internet.
 
Zebry v pøírodì
Zebry patøí mezi lichokopytníky a vyskytují se pouze v Africe na jih od Sahary. Rozeznáváme tøi druhy zeber – zebru Grévyho (Equus grevyi), zebru horskou (Equus zebra) a zebru stepní (Equus quagga). U zebry horské rozlišujeme dva poddruhy – zebru Hartmannové (Equus zebra hartmannae) a zebru kapskou (Equus zebra zebra). Nìkolik poddruhù má i zebra stepní, jako je napøíklad zebra damarská (Equus quagga antiquorum), zebra Böhmova (Equus quagga boehmi) nebo zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani).
 

Mládì zebry Grévyho_foto M.Vlèková
 

Ohro¾ení zeber
Nejvìtší hrozbou pro zebry je intenzívní vyu¾ívání pùdy jako pastvin pro dobytek a obsazování vodních zdrojù dobytkem. V nìkterých oblastech jsou i nelegálnì støíleny. Nejohro¾enìjším druhem je zebra Grévyho. V Mezinárodním èerveném seznamu ohro¾ených druhù je øazena v kategorii „Ohro¾ený“ (Endangered). V pøírodì ¾ijí necelé dva tisíce dospìlých jedincù. O nìco lépe je na tom zebra horská, která patøí do kategorie „Zranitelný“ (Vulnerable). Divoká populace èítá okolo 35 000 dospìlých zvíøat. Zatím nejpoèetnìjší je zebra stepní. Poèet dospìlých jedincù se odhaduje na 150 a¾ 250 000 a celková populace èítá asi pùl milionu jedincù. Má také nejvìtší areál rozšíøení. Pøesto se v nìkterých oblastech vyskytuje pouze v chránìných oblastech.
 
V pøípadì nejohro¾enìjších (pod)druhù zeber mají svùj velký význam zoologické zahrady, které tato zvíøata úspìšnì chovají, a mohou tak sehrát klíèovou roli pøi jejich zachování na Zemi.
 
Vyhubená zebra kvaga
Pùvodnì byla tato zebra pova¾ována za samostatný druh, ale genetické výzkumy potvrdily, ¾e se jedná o poddruh zebry stepní. Vyskytovala se v ji¾ní Africe. V pøírodì byla naposledy pozorována v roce 1878. Poslední kvaga uhynula 12. srpna 1883 v amsterdamské zoo, ani¾ by si tehdy nìkdo uvìdomil, ¾e je to poslední jedinec svého (pod)druhu na svìtì. Kvagy byly také zabíjeny kvùli potravní konkurenci s domácími zvíøaty. V 80. letech 20. století byl zahájen projekt na obnovení kvagy šlechtìním (nikoliv genetickou manipulací) zebry stepní. Pøíbìh kvagy by mìl být varováním, abychom nedopustili podobnou situaci u ostatních zeber. Namále mìl i poddruh zebry horské, u nìho¾ ale naštìstí nedošlo k úplnému vyhubení a podaøilo se jej zachránit.
 

Model kvagy v Zoo Ostrava

Zebry v Zoo Ostrava
V souèasné dobì chová Zoologická zahrada a botanický park Ostrava zebry Grévyho, a to ji¾ od roku 1973. První mládì této nejvìtší a zároveò nejohro¾enìjší zebry se v Ostravì narodilo v záøí 1975. Byl to sameèek, ale krátce po porodu uhynul. První úspìšný odchov probìhl o rok pozdìji. Jednalo se také o samce. Celkem se v zoo narodilo 39 mláïat, pøièem¾ 26 se jich podaøilo odchchovat. Posledním mládìtem je samec narozený 3. èervence (viz foto). Aktuálnì èítá stádo šest èlenù – jednoho chovného samce, ètyøi samice a zmínìné loòské mládì.
 


Zebra Böhmova v zoo v Kunèièkách

Kromì zebry Grévyho byly v minulosti chovány v ostravské zoo i další zebry. První byla chována od roku 1954, tedy v dobì, kdy se zoo ještì nacházela v Ostravì-Kunèièkách. Jednalo se o samici zebry Böhmnovy (Equus quagga boehmi). V historických dokumentech je zmínìna i zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani).
 
Zajímavosti o zebrách
Zebry jsou typické svým èernobílým pruhováním (mláïata mají pruhy hnìdé). U nìkterých poddruhù se vyskytují hnìdé mezipruhy. Tak jako jsou u lidí jedineèné otisky prstù, tak i pruhování srsti je u ka¾dého jedince unikátní. Existuje nìkolik teorií vysvìtlující, proè jsou zebry pruhované. Mù¾e to být kvùli maskování v terénu nebo ke zmatení predátorù nebo pro rozpoznání jednotlivých èlenù stáda nebo kvùli termoregulaci nebo jako ochrana pøed bodavým hmyzem.
 
Test o zebrách
Zájemci si mohou provìøit své znalosti o zebrách obecnì i o tìch chovaných v ostravské zoo prostøednictvím kvízu.
 
Foto: Monika Vlèková a archiv Zoo Ostrava
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava
 
 

Komentáøe
Poslední komentáø: 03.02.2021  14:21
 Datum
Jméno
Téma
 03.02.  14:21 Vesuvjana díky
 03.02.  14:12 Von
 03.02.  13:28 Karla I.