Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

POSLEDNÍ DOTEKY LÉTA NA LOVOŠI

Lovoš je obdobnì jako Milešovka poutním místem milovníkù Èeského støedohoøí. Naše malá parta, která si dala pøíhodný název "Poutníci Èeského støedohoøí", vystupuje k vrcholu Lovoše nìkolikrát za rok,  aby se poklonili krásám støedohorské krajiny vèetnì Labe, které jí protéká v hlubokém nádherném kaòonu. Krajina v rùzníém roèním období a dokonce i za ka¾dého poèasí, nabídne nìco nového a zajímavého, èím pøekvapí, a to platí nejen o Èeském støedohoøí, ale o pøírodì vùbec.
 

14. záøí 2002 vystupujeme z vlaku v Malých ®ernosekách, odkud se vydáváme  po ¾luté znaèce podél Milešovského potoka, jeho¾ prùzraènou vodu obdivujeme. Pøíroda na nás dýchla u¾ podzimem, listy stromù a keøù zaèínají chytat ponenáhlu na¾loutlé a karmínové odstíny a nìkteré se ji¾ snášejí k zemi. Naše cesta vede smíšeným lesem dubù, habrù a bukù. Na západní stranì Malého Lovoše (Kybièky), tvoøeného znìlcem, vyvolal náš obdivi teplomilný kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Kvetou u¾ jen ty opozdilejší rostliny, zvonky, øebøíèek, chrpa luèní a jestøábník. 
 
  

Tušíme, ¾e v èedièových skalkách Velkého Lovoše se setkáme s více druhy kvìtù. Poèasí nám pøeje, i kdy¾ pøedpovìï pro severní Èechy moc pøíznivá nebyla. Je typické "babí léto", sluníèko pøíjemnì høeje. V lese na nás obèas upozorní svým køikem sojka, poznáváme hlas ¾luny, datla èerného a brhlíka. 

Naše cesta pokraèuje po modré znaèce, a to u¾ jsme ve svahu Velkého Lovoše. Po chvíli se nám otevøe pøekrásný pohled na Kleteènou, Milešovku, Ostrý, Milešovský Kloc a další kopce. Díváme se na nì s nábo¾nou úctou. Pak pokraèujeme dál. Po levé stranì nás zaujmou skalky poskládané z rùznì velkých pravidelných i nepravidelných èedièových sloupkù. Zdejší pórovitý èediè víc ne¾ kde jinde vydává svìdectví o vulkanických dramatech Zemì. 

 

Vpravo je jeden z nejstrmìjších a nejhlubších srázù kamenné suti, s jakým se mù¾eme ve Støedohoøí setkat. Mezi kameny vyrùstají malé doubky a lipky. Otevírá se pøed námi další úchvatný panoramatický pohled na Hazmburk, Ovèín, Boreè, Sutomský vrch, Jezerku, Koš»álov, Vršetín, Dìkovsku, Solanskou ùhoru, Brník, Srdov a Oblík. 

Prohlí¾íme si pozornì i skalky. Ohnìm zrozený ¾ivotadárný kámen je èasto ozdoben kresbou rùznì zbarvených lišejníkù, mezi jednotlivými kameny se uchycují rostliny. Ty odkvetlé nás zaujmou zejména tvary listù. Nìkteré ještì kvetou - ¾lutì kvetoucí mochna, hvozdík kartouzek, hadinec obecný, zvonek kopøivolistý s drobnými kvítky, bíle kvetoucí èistec pøímý a kakost krvavý. Mateøídouška na sebe upozorní vùní. Na skalním ostrohu pod pøíkrým su»ovým svahem zahlédneme ¾lutì kvetoucí rostliny s dlouhými stonky, k nim¾ si netroufáme slézt, abychom je blí¾e urèili. Tu a tam prolétnou motýli - menší perle»ovec a ¾lu»ásek.

 

Potkáváme turisty a také skautský oddíl.  "Tady je tak nádhernì!", zvolá nadšenì ke svým kamarádùm malý skautík - zøejmì tento oddíl navštívil Støedohoøí poprvé. Všichni se tu rozhlí¾ejí do kraje a zajímají se o jednotlivé kopce. Máme radost, ¾e Støedohoøí se tìší jejich zájmu. A to u¾ jsme na vrcholu, odkud je rozhled do všech stran. Velkým kontrastem støedohorským kopeèkùm i Krušným horám je pak rovina smìrem k Praze, jí¾ dominuje Øíp. Panoráma krajiny dokresluje modrá obloha s bílými kumuly zajímavì seøazenými do øad. Rozhlí¾íme se do kraje, ale pozorujeme i všechno kolem nás, zejména skalky s kvìtenou. Zaujmou nás zvláštnì rostlé duby, které jsoul nízké s rozlo¾itými korunami, stromy podobných tvarù nacházíme na jihu Evropy. 
 

K dovršení naší radosti pøilétá "On".... "Podívejte se, to je perla Èeského støedohoøí!", upozorním na otakárka fenyklového, který kolem nás poletuje, usedne na nejbli¾ší kámen a rozevøe svá nì¾ná køídla proti slunci. Jako by nám chtìl udìlat radost... Pozorujeme motýla nejménì dvì minuty ne¾ odletí. Poslední dotek léta... 
 

My pak usedáme na vyhøáté kameny plní krásných a hlubokých dojmù. Jsme š»astni. Všichni lidé, kteøí doputovali a¾ sem mají jistì stejné pocity jako my. A v tom je kouzlo Lovoše a celého Støedohoøí, které dovede pohladit po duši a rozdává lásku kolem sebe.  Emil Filla kdysi øekl: "Nikde není tak krásnì jako tady...",  i kdy¾ samozøejmì i další naše krajiny mají své kouzlo, jen je umìt najít.
 
Text a ilustrace: Jana Haasová - Vesuvanka
* * *
Náhled do malíøské tvorby Jany Haasové
Èeské støedohoøí – obrazy Jana Haasová
Z vernisá¾e výstavy obrazù
Básnì - Jana Haasová
Být Èechem… Jana Haasová, souèasná èeská malíøka a spisovatelka
Další èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 11.09.2020  20:48
 Datum
Jméno
Téma
 11.09.  20:48 Vesuvjana Ivanì Lenì
 11.09.  20:10 Ivana Lena Støedohoøí
 08.09.  11:13 Vesuvjana podìkování Ludmile, Kvìtì a Von
 08.09.  08:09 Von
 08.09.  07:47 Kvìta dìkuji