Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Projev a jeho síla
 
Verbální komunikace je nedílnou souèástí ¾ivota. Mluvíte a vyjadøujete své pocity, myšlenky, emoce, abyste šíøili své postoje, zkušenosti a názory. Jsem toho pøesvìdèení, ¾e mlèeti zlato, mluviti støíbro. Není tøeba se prezentovat ve spoleènosti hloupými øeèmi a tlacháním o nièem. V¾dy je na místì, se bavit o aktualitách a neutrálních tématech. Nikdy nenadhazovat témata, jako napøíklad: nábo¾enství, politiku a sexualitu. Etiketa má také svá pravidla jako je tomu u stolu.

Kultura projevu spoèívá pøedevším ve vìdomostech osoby, která k vám hovoøí. Je na první poslech jasné, kdo k vám mluví. Jestli¾e postavíte pøed mikrofon dìlníka, a teï to nemyslím nijak špatnì, buïte si jistí, ¾e to bude znít jinak, ne¾ kdy¾ k vám bude mluvit doktor, fyzik nebo matematik. Tito vysoce postavení lidé mají vá¾nost ve spoleènosti, tudí¾ udávají smìr a trend. La»ka je nastavena velmi vysoko.

Etiketa mluveného projevu by mìla být pøedevším spisovná, emoènì a citovì nezabarvená, vìcná a pøímá. Projev by mìl být pouèný, vzdìlávací, nìco vám sdìlit, namotivovat, ukázat vám pohled, který nevidíte. Podívejte se do historie. Zmiòuji dva pøípady, které se vepsaly do dìjin historie. První, Adolf Hitler.

Jeho kultura øeèi je a¾ umìleckou tvorbou. Všimnìte si jeho silného, pronikavého hlasu. Jeho øeè tìla hrála obrovskou roli. To vše vnímáte jako rysy vùdèí osobnosti. Vybudoval si respekt, moc a sílu a to vše díky silnému projevu. Své øeènické projevy v¾dy plánoval a diskutoval slovo od slova se svými stoupenci, psychology, a proto jeho výstupy mìly takovou nièivou sílu.

Druhým pøípadem je královská anglická rodina. Po staletí si dr¾í vá¾nost a úctu celého spojeného království. Je loajální vùèi svému lidu. Projev má na vysoké úrovni, pou¾ívá vytøíbenou gramatiku a decentní je i mávání z balkónu buckinghamského paláce. Rodina udává trend spoleènosti. Dokonce se v Anglii tisknou noviny, které si ète pouze inteligence. Lidé z ni¾ších tøíd neporozumí obsahu a noviny si tato ni¾ší tøída nekupuje.

Dobøe je to vidìt od generace ke generaci. Dnes nìkteøí mladí mluví tak neuvá¾enì a nìkdy a¾ ostudnì. Velkou vinu dávám špatné spoleènosti ve které se pohybují. Spoleènost programuje vaši slovní zásobu, vaše povìdomí. Pak zále¾í na tom, jak moc toho znáte a umíte. Øíká se, kolik se jazykù nauèíte, tolikrát jste èlovìkem. V tom tkví moudrost.

Umìní se vyjadøovat správnì a pøesnì je celo¾ivotním dílem. Nikdy se nedá øíct, ¾e jste dosáhli maxima. Projev je jako alchymie, v ní¾ nikdy není nic jasné. Technika a vývoj lidstva si vy¾aduje evoluci.

 
Franci Urban


Komentáøe
Poslední komentáø: 26.05.2020  20:35
 Datum
Jméno
Téma
 26.05.  20:35 Vesuvjana díky
 26.05.  17:37 Franci Podìkování
 26.05.  15:39 Karla I.
 26.05.  11:52 Václav Mám z tebe velkou radost!
 25.05.  19:59 Lenka
 25.05.  19:08 Von
 25.05.  08:55 zdenekJ