Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Návod na pøe¾ití v Øímì
 
Koloseum 
 
Øím, té¾ nazývaný jako Vìèné mìsto, je místem památek, které by alespoò jednou za ¾ivot mìlo spatøit oko ka¾dého èlovìka. Je odrazem dávných èasù stejnì jako dìjištìm mladší historie. Ne nadarmo je tedy jedním z nejnavštìvovanìjších mìst na svìtì. Všichni si zde toti¾ pøijdou na to své. Pokud jste v Øímì ještì nebyli a nemáte s tímto starobylým mìstem svou zkušenost, najdete v tomto èlánku praktické informace, které se vám budou hodit pøedevším v pøípadì, ¾e se chystáte do Øíma vydat na vlastní pìst.
 
Mnoho turistù míøících do Øíma má samozøejmì pøesnou pøedstavu o tom, které atrakce si nenechá ujít. Informace o otevíracích dobách a vstupných jsou dostupné na mnoha webových stránkách. Dobrá zpráva je, ¾e na vìtšinu místních lákadel je vstupné zdarma. Zde nabízím krátký pøehled toho, co všechno se dá v Øímì vidìt:

 


Koloseum = amfiteátr z 1. století n.l. známý pøedevším gladiátorskými zápasy, které mohlo sledovat a¾ 50 000 divákù.
Forum Romanum = starovìké námìstí, které bývalo v dobách antického Øíma centrem veøejného dìní.
Palatin = pahorek, na nìm¾ byl dle povìsti zalo¾en Øím, dnes na nìm stojí zbytky paláce (od slova palatinus je odvozeno slovo palác).
 
Na toto starovìké trio se mù¾ete podívat se vstupenkou, která do sebe integruje vstup na všechny tøi památky. Abyste pøedešli frontám, mù¾ete si vstupenku zakoupit online nebo si ji mù¾ete zakoupit u vchodu na Palatin (jihozápadnì od Kolosea, u autobusové zastávky S. Gregorio), kde jsou mnohem menší fronty. Vstupenka stojí 12 Euro, pro obèany Evropské unie do 25 let je vstupenka za 2 Eura. Mù¾e se stát, ¾e na vstupence bude vyznaèen pøesný èas vstupu do Kolosea, proto si ji zkontrolujte. I se zakoupenou vstupenkou se vám však mù¾e stát, ¾e budete na vstup do Kolosea èekat i pár desítek minut. Tato památka patøí k tìm nejexponovanìjším v Øímì a ka¾dý návštìvník podléhá kontrole. Je tedy logické, ¾e je s frontami nutné poèítat.


Forum Romanum

Circus Maximus = øímské antické sportovištì, které se nachází vedle Palatinu. Vstupné 12 E se platí zvláš» (vstupenka zmínìná výše zde neplatí).

Trajánùv sloup = 30 m vysoký sloup postavený ke cti císaøe Traiana.

Bazilika svatého Petra = jedna ze ètyø øímských pape¾ských bazilik, jeden z nejvìtších kostelù na svìtì, který byl vybudovaný na místì, kde byl podle tradice pohøben po svém umuèení sv. Petr. Na stavbì se podíleli velikáni jako Raffael Santi, Michelangelo Buonarroti, Gian Lorenzo Bernini a další. K bazilice pøiléhá Námìstí svatého Petra, které lemuje 17 m široká kolonáda se ètyømi øadami sloupù, nad nimi¾ stojí 140 soch svìtcù z let 1667- 1669. Uprostøed námìstí stojí egyptský obelisk.

TIP: Pokud chcete navštívit Baziliku svatého Petra ve Vatikánu, rozhodnì si pøivstaòte a dorazte k bazilice u¾ na zaèátku otevírací doby. Vyhnete se dlouhým, nìkdy a¾ nìkolikahodinovým frontám. Za ¾ádnou cenu nezapomeòte vhodný odìv – musíte mít zakrytá ramena, stehna a nejlépe také kolena. Outfit v podobì tílka a kra»áskù tedy nepøipadá v úvahu. Pokud vás v takovém odìvu zastihnou bodyguardi u kontroly, pošlou vás bez milosti vystát frontu znovu – tentokrát ve správném obleèení.

Vatikánská muzea = jeden z nejvìtších komplexù umìleckých sbírek od starovìku po souèasnost. Jen pøes Vatikánská muzea se mù¾ete dostat také do Sixtinské kaple, která je známá hlavnì díky své vnitøní renesanèní výzdobì, na ní¾ se mimo jiné podílel i Michelangelo se svým výjevem Posledního soudu.

TIP: Poslední nedìli v mìsíci jsou Vatikánská muzea zdarma, otevøeno je ale pouze dopoledne.

Andìlský hrad = pùvodnì rodinné mauzoleum císaøe Hadriána, dnes muzeum vìnované historii budovy a Øíma.

Piazza Navona = barokní námìstí se tøemi fontánami, z nich¾ jedna je Fontána ètyø øek, která je personifikací øek Nilu, Gangy, Dunaje a Rio de la Plata, je¾ symbolizují svìtové konèiny, kam v dobách vzniku fontány sahala pape¾ská moc.

Pantheon = jeden z nejzachovalejších antických chrámù na svìtì pocházející z doby Hadriánovy, pùvodnì byl zasvìcen všem bohùm (pan = vše, theoi = bohové).

Sloup Marka Aurelia = 30 m vysoký sloup na poèest císaøe Marka Aurelia, jeho¾ pøedlohou byl Trajánùv sloup.

Fontana di Trevi = fontána v pozdnì barokním stylu, do které lidé házejí mince, aby se jim splnilo jejich pøání.

TIP: Pokud chcete navštívit Fontanu di Trevi, nejlepší doba pro její návštìvu je ráno v brzkých hodinách. Poté se k fontánì nahrnou davy turistù, které nejen neumo¾ní udìlat hezkou fotku, ale navíc dají prostor i kapsáøùm.

 
 
Fontána di Trevi

Španìlské schody = barokní schodištì ke kostelu Santa Trinita dei Monti, které je èastým místem setkání mladých lidí.

TIP: Pokud se chcete vyhnout potí¾ím, rozhodnì na Španìlských schodech nesvaète ani neposedávejte.

Piazza del Popolo = námìstí inspirované egyptským a antickým umìním – v jeho støedu stojí egyptský obelisk se ètyømi nádr¾emi napájenými lvy, kteøí vrhají proud vody na ètyøi svìtové strany, poté další dvì fontány na západní a východní stranì a nakonec barokní „kostely-dvojèata“, které uzavírají námìstí z jihu. Z námìstí se lze vydat do rozlehlého parku.

Památník krále Vittoria Emanuela II = památník, který pùsobí spíše dojmem divadla, je oslavou sjednocení Itálie v roce 1870, kdy se prvním italským králem stal Viktor Emanuel II. Sochy nad sloupoøadím pøedstavují jednotlivé regiony, zcela nahoøe dominují dvì bronzová ètyøspøe¾í, k vidìní je také socha krále Viktora Emanuela II., okøídlená socha Vítìzství a ve støedu památníku pak stojí ¾enská socha Øíma. U památníku mù¾ete spatøit také dvì strá¾e cti, které hlídají vìèný oheò, který tu doopravdy hoøí.

 
 
Památník krále Vittoria Emanuela II.

Cestiova pyramida = náhrobek z roku 12 pø. n. l., který si nechal postavit øímský úøedník a knìz Gaius Cestius Epulo. Cestiova pyramida se nachází u stanice metra Piramide.
 
                                 
Cestiova pyramida

Na klidnou prohlídku všech památek bych doporuèila tøi dny, aèkoliv by se celý øímský program dal zvládnout za dva. To by ovšem vy¾adovalo vysoké tempo bez dlouhých zastávek a velkou výdr¾. A Øím je nejlepší si poøádnì vychutnat.

TIP: V nedìli bývají památky i obchody zavøené. Pokud jste tedy v Øímì pøes nedìli, naplánujte si radìji relax na plá¾i nebo jiný program nezávislý na otevíracích dobách.
 

Kdy plánovat cestu do Øíma?

Italové mají témìø tøímìsíèní prázdniny, tj. od pùlky èervna do pùlky záøí. Na dovolenou ovšem jezdí nejèastìji v srpnu, kdy mají volno i italští rodièe. Pokud se tedy chcete vyhnout davùm, je lepší jet do Øíma buï v kvìtnu, nebo a¾ koncem záøí. Tou dobou je navíc teplota v Øímì okolo 20 stupòù na rozdíl od letních 30 stupòù pod jasnou oblohou. Moøe je nejteplejší v èervenci, v srpnu a zaèátkem záøí.

Jak se dostat do Øíma?

Do Øíma je nejpohodlnìjší cestovat letecky. Vybrat si mù¾ete ze dvou letiš» obsluhovaných buï spoleèností Ryanair (letištì Ciampino), nebo spoleèností Vueling (letištì Fiumicino).
Letištì Fiumicino le¾í u moøe a skládá se ze tøí terminálù. Je tedy sice rozsáhlé, ale pøi základní znalosti toho, jak letištì fungují, nebudete mít problém se na letišti vyznat. Smìrovky vás bez problémù navedou, kam potøebujete. Doprava z letištì je rùznorodá – mù¾ete si vybrat mezi autobusy, taxi nebo vlakem. Autobus je nejlevnìjší variantou, nicménì cesta do Øíma trvá nejdéle. Nejrychlejší variantou (cca 30 minut) je vlak Leonardo Express, který ovšem vychází na 14 Euro. Kompromisem mezi rychlostí a cenou je vlak FL1, který jezdí ze stejného místa jako Leonardo Express, jízdenka stojí 8 Euro, cesta trvá zhruba 45 minut. Intervaly jsou zhruba po 20 minutách bìhem dne. Pokud se rozhodnete pro cestování vlakem, jdìte pøirozenì po smìrovce Train. Po zakoupení jízdenky si ji nezapomeòte oznaèit ještì pøed nástupem do vlaku (viz ní¾e).

Doprava v Øímì

O italské dopravì je všeobecnì známo, ¾e se pøíliš neøídí jízdními øády. Pøi naší návštìvì Øíma jsme se ovšem nesetkali s tím, ¾e bychom se nemohli spolehnout na èasy odjezdù. V mìstské dopravì turisté nejvíce vyu¾ívají lístky s oznaèením BIT, jejich¾ èasová platnost je 100 minut nebo 1 cesta metrem. Lístky stojí 1,5 Eura. Dají se zakoupit v automatech, pøímo u kasy na nádra¾ích nebo v trafikách, kde vìtšinou prodavaèi rozumí alespoò elementární angliètinì. Pokud budete hledat, kde si koupit lístek, sledujte buï anglické nápisy BUS TICKET, nebo italské nápisy BIGLIETTI, pøípadnì BIGLIETTERIA.
Dùle¾ité je jízdenku v¾dy oznaèit. To se dìlá pøímo v autobuse, kde zále¾í jak na smìru vlo¾ení jízdenky, tak na tom, zda ji do strojku vkládáte lícem k sobì èi od sebe. Pokud vám strojek odmítá jízdenku pøijmout, vkládáte ji špatnì. Pokud cestujete vlakem, je nutné jízdenky oznaèit ještì pøed nástupem do vlaku. K tomu slou¾í pøístroje, viz na obrázku ní¾e, kde je nutné sledovat pokyny – tedy zarovnat jízdenku doleva (prostor pro oznaèení jízdenky je vìtší ne¾ jízdenka samotná).

 
                  
 

Plá¾ Lido di Ostia

Aèkoliv je plá¾ v podstatì blízko mìsta, pøekvapilo nás, ¾e jsme se na ní cítili mnohem lépe ne¾ na plá¾i dál od Øíma. Setkali jsme se zde s pøíjemnìjším pøístupem, èistším prostøedím i lepší vybaveností. Ke konci sezóny zde navíc nebyl takový nával, pøesto doporuèuji vydat se na plá¾ u¾ v dopoledních hodinách, jeliko¾ kolem obìda pøišlo nejvìtší mno¾ství lidí a lehátka i sluneèníky u¾ byly rozebrané. Sluneèník zde se¾enete zhruba za 5 Euro, lehátka za podobnou cenu za kus. Plá¾ je písèitá s pozvolným vstupem do moøe.

A jak se na plá¾ dostat? Lze vyu¾ít autobusy nebo vlak. My zvolili radìji vlakovou dopravu ze stanice Porta S. Paolo. Ta se nachází pøímo u stanice metra s názvem Piramide. Ve vlaku platí stejný lístek jako v MHD, jeho¾ èasový rozsah bohatì vystaèí – cesta na plá¾ trvá zhruba 30 minut. Vlak jede do koneèné stanice Cristoforo Colombo, zevnitø vypadá jako metro a je oznaèen jako RL (Roma Lido). Jezdí pravidelnì po 15 minutách. Vìtšina lidí vystupuje na stanici Lido Centro, my jsme však popojeli trochu dále na stanici Stella Polare, co¾ mo¾ná hrálo roli také v mno¾ství lidí na plá¾i.

Další tipy do Øíma:

Pokud chcete zajít na dobrou zmrzlinu a mít opravdu velký výbìr (a¾ 150 druhù zmrzliny), zajdìte do tzv. gelaterie, jak Italové oznaèují zmrzlináøství, s názvem Della Palma zhruba 200 metrù severnì od Pantheonu. Za menší zmrzlinu (dva kopeèky v kelímku, které bohatì staèí!) zde sice utratíte kolem 4 Euro, zato si ale pochutnáte.

Kafe si dávejte pouze na baru, kde za nìj zaplatíte kolem 1 Eura. Pokud se necháte obslou¾it u stolu, vyjde vás to zbyteènì drá¾.

Hledáte-li místo, kam byste zašli na obìd, mìli byste pamatovat na to, ¾e italská ristorante je velice formální restaurace, zatímco trattoria patøí mezi jednodušší stravovací zaøízení, kam spíše jako turisté s batohy na zádech zapadnete.

Pokud máte strach o dostatek vody, nemusíte se bát. Všude po Øímì jsou rozmístìná pítka s pitnou vodou, kterou lze èerpat bez poplatku.  Dle vlastní zkušenosti nám voda nezpùsobovala ¾ádné trávicí potí¾e.

Nekupujte si nic od poulièních prodejcù. Nejen¾e mají vysoké ceny (ale vám budou tvrdit, ¾e vám danou vìc dávají vlastnì zadarmo), ale jejich èinnost je navíc nelegální. Vyvarujte se také toho, abyste si cokoliv od kohokoliv brali, i kdy¾ bude tvrdit, ¾e je to dárek, „proto¾e jste milí lidé“. Daný èlovìk chce hned poté za svùj dar zaplatit nemalou èástku právì proto, ¾e jste milí lidé. Bohu¾el spousta poulièních prodejcù má dostatek odvahy na to, aby vám takovou vìc vrazila do ruky, ani¾ byste jim k tomu dali jakýkoliv  podnìt. Proto buïte pøedevším na turisticky exponovaných místech ostra¾ití.  To stejné platí o fotkách s místními vojáky, tzv. centuriony. Jsou schopni zastoupit  vám cestu a v podstatì vás donutit k fotce, za kterou poté oèekávají penì¾itý obnos. V takových pøípadech se nebojte být dùrazní.

Pár italských slovíèek

Buon giorno. [buon d¾órno] = Dobrý den. (pou¾ívá se ráno a dopoledne)
Buona sera. [buona sera] = Dobrý veèer. (pou¾ívá se odpoledne a veèer)
Ciao. [èáo] = Ahoj.
Arrivederci. [arivedérèi] = Na shledanou.
Per favore. [per favóre] = Prosím. (¾ádost)
Prego [prégo] = Prosím. (odpovìï)
Scusi. [skúzi] = Promiòte.
Grazie. [grájce] = Dìkuji.
Non parlo italiano. [non parlo italijano] = Nemluvím italsky.
Non capisco. [non kapísko] = Nerozumím.
sì [sí] = ano
no[no] = ne

Všechny cesty vedou do Øíma. Hodnì štìstí pøi hledání té vaší!
 
Adriana Šindeláøová
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 09.10.2019  19:37
 Datum
Jméno
Téma
 09.10.  19:37 Adriana ©indeláøová
 02.10.  18:28 Ludmila
 02.10.  10:48 Vesuvjana díky
 01.10.  19:48 Adriana ©indeláøová
 01.10.  12:31 Von
 01.10.  06:03 miluna