Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

NORFOLK ISLAND
 
Malý ostrùvek 8x5 km v Tichém Oceánu má v historii Austrálie velký význam. Je situovaný pøibli¾nì 1000 km východnì od australského pobøe¾í, 1670 km od Sydney a 1065 km od Aucklandu (N. Z.)  Na ostrovì ¾ije asi 2000 lidí a v turistickou sezónu tak okolo 3500-4000. Norfolk má subtropické klima, tak¾e perfektním místem na dovolenou. Mluví se tam oficiálnì anglicky, mimo angliètiny místní pou¾ívají svùj jazyk- míchanina angliètiny a tahitštiny, Uneskem oficiálnì uznávanou øeèí.

Kdy¾ kapitán Cook v druhé polovinì osmnáctého století objevil Norfolk, okam¾itì vyhlásil ostrov britskou kolonií. Zaèali tam pøivá¾et trestance z Velké Británie a tvoøit z místa trestaneckou kolonii.  Vzpoura na lodi Bounty, vedená kapitánem William Blight, donutila vzbouøence s nìkolika tahi»any ukrývat se pøed britským zákonem na ještì menším ostrùvku v Tichém Oceánu „Pitcairn” - 3,6 km v prùmìru. Velrybí prùmysl pøitáhl v roce 1856 Pitkaròany na Norfolk. Dnes je ostrov souèástí australské teritorie, kde ¾ijí míšenci Australanù s Tahi»any.

Mìla jsem zájem vypadnout z ruchu hlavního mìsta a malý ostrov lahodil mému sluchu. S kamarádkou jsem navštívila cestovní kanceláø a k údivu našich vydìšených man¾elù se letìlo na týdenní výpadek na ostrov. Resort, který vlastnil Australan se svou americkou paní, nás mile pøivítal. Na otázku co je vedlo k tomu, ¾e se na ostrovì rozhodli ¾ít, odpovìdìli, ¾e jednoduché to nebylo. Museli koupit business a být sobìstaèní, jinak by zde nemohli ¾ít. Byli prý u¾ v pøedèasném dùchodu, který si díky jiným businessùm v Austrálii a v Americe sami financovali. Kdy¾ byli z businessù unavení, vše prodali a na Norfolku zakoupili tento krásný resort pro turisty (Fantasy Island Resort).

Ubytovali nás do apartmá s dvìma lo¾nicemi. Pøi vstupu byla kuchyò spojená s obývákem a z obývacích prostorù z ka¾dé strany oddìlené lo¾nice s pøíslušenstvím. Mohli jsme si vaøit, ale to jsme ráznì zamítli. Dovolené jsou na odpoèinek, kuchyò postaèí na pøípravu snídaní.

Naše paní domácí se nabídla, ¾e nás trochu povozí a seznámí nás s prostøedím. Nasedli jsme do jejího miniautobusu a vjeli do hlavní ulice hlavního mìsta ostrova. Ostrov 8 x 5 km má hlavní mìsto? Ano má, „Kingston” se jmenuje. Obchody nabízely luxusní zbo¾í bez cla a dokonce krásné nìmecké kozaèky, na které jsem se tìšila, a¾ se naskytne vhodná pøíle¾itost k zakoupení. Ukázala nám, kde je benzínová pumpa, dùm s potravinami, banka, restaurace atd. K naší dohodì ubytování patøilo i auto.

Moc jsme tedy neotáleli a vyrazili na výlet kolem ostrova. Projeli jsme nám u¾ známou hlavní ulicí a za pár minut jsme se ocitli v pøírodì. Vítaly nás zelené kopeèky, známé ojedinìlé norfolkské borovice a zvláštní kvìtena. Úplnì zas jiná ne¾ v Austrálii. Rùznobarevné keøe zdobily malebnou pøírodu, no prostì paráda. Krávy, ty nesmím vynechat. Volnì, jak je libo, se pohybují po ostrovì. ®ádné ohrady, ¾ádné plotky, èi kravíny. Chodí si kravièky svobodnì, kde se jim zachce. Jsou oznaèené, tak¾e ka¾dý majitel ví, která je ta jeho. ®e tøeba ta jeho u¾dibuje trávu u souseda nikoho nevzrušuje. Jakoby vše na ostrovì patøilo všem. Mnohokrát se nám stalo, ¾e jsme museli èekat  ne¾ zdravì vypadající kráva pøešla cestu. Kolikrát i nìkolik krav kamarádek, se nám sna¾ilo cestu pøekøí¾it. Mìli jsme èas, nebylo kam spìchat. Krávy jsme si z blízkosti fotografovali. Nezdráhaly se, jsou na pøízeò návštìvníkù zvyklé.

Ještì donedávna domy na ostrovì nevlastnily èíselné oznaèení. Poznávaly se podle názvù jako napø.: hadrová støecha, rezavá støecha, modrá støecha, døevìná, støíbrná, èervená atd. Dobøe, ¾e existují nové typy fotoaparátù a mù¾e se cvakat nebo vymazávat donekoneèna. Se starou technikou nevím, kolik filmù bychom potøebovali. Fotilo se o sto šest a to ka¾dý kopeèek, kravièka, ptáèek i kytièka.

Napadlo nás vzít si výlet s výkladem, a tak jsme se jeden den, kdy nám jako naschvál pršelo, pøihlásili na okru¾ní jízdu autobusem po ostrovì. K našemu pøekvapení øidiè autobusu byl pøed dvìma dny náš steward v letadle „Norfolk Air”, které nás bezpeènì dopravilo na krátkou pøistávací dráhu ostrova.  Z vrchu z letadla dráha nahánìla hrùzu, je-li vùbec mo¾né bez úhony pøistát, nato¾ se rozletìt?

Turistického prùvodce z autobusu jsme zase za¾ili na nìkolika jiných akcích pro turisty. Øíkal, ¾e se støídají a vypomáhají, kde je potøeba. Jeho veselou tváø jsme opìt za¾ili na molu u moøe, kde se turisté sešli, aby vidìli, jak se pøikrmují ¾raloci. Onen èlovìk nás pozval do divadla na pøedstavení. Hraje prý hlavní roli. No ne?  Ostrované jsou všeumìlci?  Bohu¾el, díky jiným aktivitám jsme se na pøedstavení nedostali.

 

  

Šli jsme také na veèeøi do tahitské restaurace. Na nádvoøí nám Tahi»ané ukazovali, jak pøipravují svoje pochoutky na tahitských ostrovech. Balili jídlo do listù banánovníku a pekli vše na uhlících ve vyhrabané díøe v zemi. Potom jsme si upeèené maso s brambory nosili do restaurace, kde na nás na stolech èekaly tropické, barevné, ú¾asné chuti salátù. Tahi»an co se nám sna¾il pøiblí¾it jeho kulturu, ¾il s australskou man¾elkou a dìtmi na ostrovì u¾ nìkolik let. Jejich restaurace lákala mnoho turistù na veèeøe. Ten èlovìk byl kompletnì potetovaný, jen jednu polovinu tváøe mìl bez tetování. Dùvod? To aby dìti vidìly, jak jejich táta vypadá. Tetování bylo profesionálnì zpracované a z tìchto výjevù se lze dovìdìt o jeho rodinì a pøedcích a¾ do sedmého kolena. Mohli jsme si ho ze všech stran vyfotografovat. Obletovali jsme ho jako mlsní psi a zachycovali zvláštní výjevy na jeho tìle. S nadšením pózoval, nebo» byl na své tetování i pùvod velice pyšný. Jeho prùvodní povolání – „Tattoo Artist” vysvìtlovalo vše.

Dalším zá¾itkem byla veèeøe: Progressive Dinner. Co to znamená? Autobus doveze turisty, maximálnì 25 lidí, do rodinného domu, kde rodina pro zájezd pøipraví pøedkrm a uvítá všechny pøítomné chutným nápojem. (vínem, pivem, limonádou). Povídají si s návštìvou, uká¾ou jim, jak ¾ijí a jede se dál. Další rodina hostí lidi hlavním jídlem, opìt pitím a poslední návštìva na zakonèení veèera, kde se lidé cpou zákuskem èi zmrzlinou. U ka¾dé rodiny hostina trvala asi hodinu. Ta poslední byla u paní hereèky, pianistky, rozšafné umìlkynì. Mohli jsme si s ní zazpívat rùzné odrhováky a obdivovat její atypický domek. Zabavil nás také chundelatý pøítulný pejsek. Poslední výlet jsme si nechali na høbitov, který jsme prošli hrob od hrobu. Tak zajímavé hroby se vidí jen zøídka. Pøekvapilo nás, kolik hrobù mladých lidí se tam nachází. ®e by z té izolace, drogy, anebo alkohol? Ptali jsme se místních a ti øíkali, ¾e se dost mladých roènì utopí v rozbouøeném moøi. ®e by to byla jediná pøíèina jejich smrti? Je pravda, ¾e moøské vlny tam bijí o skály a nìkolik lodí v minulosti u ostrova ztroskotalo.

 

Pøístav tam není. Rybáøi musí pomocí kladky jeøábu z mola spouštìt a vytahovat loïky z moøe, kdy¾ se rozhodnou rybaøit.  Sledovali jsme tento proces a opravdu nebylo lehké loïku napoprvé dostat na molo. Jediná píseèná plá¾ hostí v horkém létì místní s návštìvníky.  V tom místì je vhodný pøístup na koupání.

Bezvadnou dovolenou jsme zakonèili v italské restauraci. Ještì jsme se zastavili v obchodì s botami. Bohu¾el ani jedny vyvolené kozaèky jsem nezazipovala. Ty Nìmky musí mít nìjak moc úzká lýtka? Pøepadl mì komplex neforemnosti lýtek. No nic, koupím si pohodlné boty v Austrálii. Moje lýtka se urèitì vlezou do Ugg Boots Australské výroby.
 
Jana Gottwaldová
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky
 
 
 

Komentáøe
Poslední komentáø: 12.05.2019  15:57
 Datum
Jméno
Téma
 12.05.  15:57 Von
 12.05.  14:37 Jitka
 12.05.  11:52 Mara