Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

ÈSSZ informuje
 
Co je tøeba vìdìt, chystáte-li se do dùchodu, aneb desatero budoucího dùchodce
 
Do starobního dùchodu odchází èlovìk jen jednou za ¾ivot. Co vše je s tímto krokem spojeno, na co nezapomenout? Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) rekapituluje v 10 bodech nejdùle¾itìjší informace, které souvisejí s touto ¾ivotní situací a na které se lidé nejèastìji ptají. 
 
1. Dosa¾ení dùchodového vìku a získání potøebné doby dùchodového pojištìní jsou dvìma základními podmínkami, aby nárok na starobní dùchod vznikl, nejsou však nutnì spojeny s povinností podat si ¾ádost o starobní dùchod ani s nutností ukonèit pracovní dráhu. Odejít do starobního dùchodu je právo, nikoliv povinnost. Datum, od kterého se starobní dùchod pøizná, si volí sám obèan. Dùchod proto není a ani nemù¾e být pøiznáván automaticky, ale výhradnì na základì ¾ádosti obèana.
 
2. ®ádost o dùchod se podává osobnì na okresní (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské) správì sociálního zabezpeèení (OSSZ). Pøípadnì lze k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základì udìlené plné moci (bez nutnosti notáøského ovìøení). Za obèany, kteøí nemohou podat ¾ádost o dùchod sami vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou s jejich souhlasem a na základì potvrzení lékaøe o jejich zdravotním stavu ¾ádost podat jejich rodinní pøíslušníci. Podat ¾ádost o dùchod je mo¾né bez pøedchozího objednání kterýkoliv úøední den, OSSZ také nabízejí mo¾nost sjednat si pro tento úkon konkrétní termín, a to pomocí online objednání. ®ádost o dùchod je mo¾né podat nejdøíve 4 mìsíce pøed po¾adovaným datem pøiznání.
 
3. Pøi podání ¾ádosti o dùchod je tøeba pøedlo¾it pøedevším prùkaz toto¾nosti. Dále se pøedkládají doklady o náhradních dobách pojištìní (napø. o studiu, vojnì, péèi o dítì) a o dobách pojištìní, které ÈSSZ nemá v evidenci. Jaké to jsou, lidé zjistí jednoduše. ÈSSZ nabízí hned nìkolik zpùsobù, jak mít pøehled o evidovaných dobách dùchodového pojištìní. Nejjednodušší je zøídit si pøístup na ePortál ÈSSZ a sledovat své „dùchodové konto“ online. Pøihlášení je mo¾né cestou datové schránky, prostøednictvím tzv. eObèanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický obèanský prùkaz s èipem) nebo aktivací u¾ivatelského úètu (jméno, heslo, SMS kód). Nemá-li ¾adatel ¾ádné doklady k dispozici, postaèí k sepsání ¾ádosti o dùchod pouze platný doklad toto¾nosti. Doklady, které mohou mít vliv na výši dùchodu, lze pøedlo¾it dodateènì, a to prostøednictvím OSSZ nebo pøímo ÈSSZ.
 
4. Pøi podání ¾ádosti o dùchod si ¾adatel volí zpùsob jeho výplaty. Dùchod je mo¾né vyplácet dvìma zpùsoby – na úèet dùchodce nebo jeho man¾ela/man¾elky u penì¾ního ústavu nebo v hotovosti na adresu bydlištì prostøednictvím Èeské pošty. Výplata dùchodu v hotovosti je zpoplatnìna za ka¾dou splátku dùchodu èástkou 21 Kè, o tento poplatek je pak vyplácený dùchod ni¾ší. Více informací o dùchodové slu¾bì, prostøednictvím které je dùchod vyplácen v hotovosti, podá Èeská pošta. Pro výplatu dùchodu na úèet je tøeba pøedlo¾it vyplnìný a bankou potvrzený tiskopis ®ádost o zaøízení výplaty dùchodu poukazem na úèet v Èeské republice – majitel úètu nebo ®ádost o zaøízení výplaty dùchodu poukazem na úèet man¾ela (man¾elky) v Èeské republice (k dispozici je na webu ÈSSZ/ePortálu ÈSSZ i na OSSZ). Právní pøedpisy neumo¾òují, aby byl dùchod vyplácen na úèet potomkù, sourozencù, druhovi/dru¾ce èi registrovaným partnerùm. Zpùsob výplaty si budoucí dùchodce volí pøi sepisování ¾ádosti o dùchod, ale je mo¾né ÈSSZ kdykoliv po¾ádat o zmìnu zpùsobu výplaty.
 
5. ÈSSZ rozhodne o ¾ádosti o dùchod ve lhùtì do 90 dní a o pøiznání dùchodu zašle rozhodnutí. ÈSSZ však nevydává ¾ádný univerzální „prùkaz dùchodce“. Potøebují-li lidé z rùzných dùvodù prokázat, ¾e jsou starobními dùchodci, mohou po¾ádat o potvrzení o pobírání dùchodu èi jeho aktuální výši, které vydá na poèkání v pøípadì potøeby OSSZ.
 
6. Dùchodce má povinnost do 8 dnù sdìlovat ÈSSZ všechny skuteènosti, které mají vliv na dùchod a jeho výplatu, tj. zejména zmìnu jména nebo adresy, zmìnu èísla úètu pro zasílání dùchodu apod. Informace o tom, jakou formou zmìnu údajù oznámit èi jakým zpùsobem po¾ádat o zmìnu zpùsobu výplaty dùchodu jsou uvedeny na webu, napø. v informaèních letácích ÈSSZ, èi poradí odborníci OSSZ nebo call centra a klientského centra pøi ústøedí ÈSSZ.
 
7. Skuteènost, ¾e byl obèanovi pøiznán dùchod, oznamuje ka¾dý dùchodce zdravotní pojiš»ovnì, u které je registrován, sám. Za dùchodce, kteøí pøi pobírání dùchodu nejsou výdìleènì èinní (nepracují nebo nepodnikají), platí zdravotní pojištìní stát. Pokud bude dùchodce i po pøiznání dùchodu nadále vykonávat samostatnou výdìleènou èinnost (jsou OSVÈ), mìl by informovat pøíslušnou OSSZ, proto¾e pøiznání dùchodu mù¾e mít vliv na výši záloh na pojistné na sociální zabezpeèení.
 
8. Informace o tom, v jakých pøípadech musí dùchodce podat daòové pøiznání a kdy naopak dùchod v daném roce nepodléhá zdanìní, sdìlí pøíslušný finanèní úøad. Podle souèasnì platných daòových pøedpisù podléhá pravidelnì vyplácený dùchod zdanìní, jen pokud v roèním souètu pøesáhne 36násobek minimální mzdy. Jednorázové doplatky dùchodù, napø. pøi zpìtném pøiznání dùchodu, dani z pøíjmù nepodléhají.
 
9. I po pøiznání starobního dùchodu je mo¾né nadále pracovat èi podnikat. Ten, kdo pøi pobírání starobního dùchodu vykonává výdìleènou èinnost podléhající odvodùm na dùchodové pojištìní, mù¾e po 360 dnech této èinnosti po¾ádat o pøepoèet dùchodu. Dùchod bude zvýšen o 0,4 % výpoètového základu, tj. èástky, z ní¾ byl dùchod vypoèítán. ®ádost je mo¾né podat nejlépe prostøednictvím OSSZ podle místa trvalého bydlištì, pøíp. zaslat pøímo na ústøedí ÈSSZ. O pøepoèet dùchodu lze ¾ádat opakovanì, v¾dy po získání 360 dnù výdìleèné èinnosti (nemusí být získána v kuse).
 
10. Po¾ivatelé starobních dùchodù, kteøí pøi pobírání dùchodu pracují a jsou úèastni nemocenského pojištìní, mohou pøi doèasné pracovní neschopnosti pobírat nemocenské. To nále¾í od 15. dne nemoci. Doba, po kterou jim je nemocenské vypláceno, je ale u pøíjemcù starobního dùchodu kratší, vyplácí se jim nejdéle 70 kalendáøních dnù pøi jedné pracovní neschopnosti, ne však více ne¾ 70 dnù za kalendáøní rok. Také platí, ¾e se jim nemocenské vyplácí nejdéle do dne skonèení zamìstnání.
 
Další informace týkající se starobního dùchodu najdou lidé v napø. v Pøíruèce budoucího dùchodce, nebo v letáku Jak ¾ádat o starobní dùchod. Konzultace spojené s dùchodovým pojištìním, nárokem na dùchod, jeho výpoètem a výplatou poskytnou odborníci na OSSZ èi telefonické informaèní lince 800 050 248.
 
***
 
Za jakých podmínek je mo¾né pøiznat pøedèasný starobní dùchod
 
Lidé, kteøí zva¾ují, ¾e „odejdou“ do dùchodu døíve ne¾ dosáhnou dùchodového vìku, by mìli vìdìt, ¾e pro nárok na pøedèasný starobní dùchod musí získat alespoò takovou dobu pojištìní, která je stanovena pro øádný starobní dùchod. Ta èiní od roku 2019 alespoò 35 let. Je také dùle¾ité vzít v úvahu, ¾e pøedèasný starobní dùchod se trvale krátí a mo¾nosti pøivýdìlku pøi jeho vyplácení jsou do dosa¾ení dùchodového vìku omezeny.
 
Maximální doba, o kterou je mo¾né jít do dùchodu døíve, je závislá na dùchodovém vìku
Lidé snadno pomocí dùchodové kalkulaèky Èeské správy sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) zjistí, od kdy mohou nejdøíve ¾ádat o pøiznání pøedèasného dùchodu a jakou musí získat dobu pojištìní, samozøejmì i jaký je jejich dùchodový vìk a kdy ho dosáhnou. Zákon o dùchodovém pojištìní stanoví: „Je-li dùchodový vìk ni¾ší ne¾ 63 let, mù¾e být pøedèasný starobní dùchod pøiznán nejvýše o 3 roky døíve pøed dosa¾ením dùchodového vìku. Je-li dùchodový vìk alespoò 63 let, mù¾e být pøedèasný starobní dùchod pøiznán a¾ o 5 let døíve, ale ne døíve ne¾ od dosa¾ení 60 let vìku.“ Pokud je tedy dùchodový vìk obèana, napø. 63 let a 8 mìsícù, mù¾e jít do dùchodu nejvýše o 3 roky a 8 mìsícù døíve; obèan s dùchodovým vìkem 64 let a 2 mìsíce mù¾e jít do dùchodu døíve nejvýše o 4 roky a 2 mìsíce atd. Teprve lidé, jejich¾ dùchodový vìk je 65 let, budou moci mít pøedèasný starobní dùchod pøiznaný o celých 5 let døíve pøed dosa¾ením dùchodového vìku.
 
Pøedèasný starobní dùchod se krátí
Výše krácení je závislá na délce doby, která chybí od data pøiznání pøedèasného starobního dùchodu do dosa¾ení dùchodového vìku. Sazba procentní výmìry dùchodu se sni¾uje za ka¾dých i zapoèatých 90 kalendáøních dnù z doby ode dne pøiznání dùchodu do dosa¾ení dùchodového vìku o 0,9 % výpoètového základu za období prvních 360 kalendáøních dnù, o 1,2 % za období od 361. kalendáøního dne do 720. kalendáøního dne a o 1,5 % za období od 721. kalendáøního dne.
 
Zvolení vhodného data pøiznání pøedèasného dùchodu s ohledem na 90denní úseky je vhodné konzultovat s pracovníky na okresní (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské) správì sociálního zabezpeèení (OSSZ). Pøiznání dùchodu o nìkolik dnù døíve mù¾e toti¾ znamenat srá¾ku za další zapoèatý úsek.
 
Pøedèasný dùchod nelze pøiznat zpìtnì, nelze ho ani „zmìnit“ na øádný starobní dùchod
®ádost o pøedèasný starobní dùchod se podává osobnì na OSSZ pøíslušné podle místa trvalého pobytu. Pøedèasný starobní dùchod není mo¾né pøiznat zpìtnì, ale nejdøíve ode dne podání ¾ádosti. Pøiznání pøedèasného starobního dùchodu také vyluèuje nárok na øádný starobní dùchod, to znamená, ¾e ani po dosa¾ení dùchodového vìku se pøedèasný starobní dùchod nemù¾e zmìnit na standardní starobní dùchod. Od dosa¾ení dùchodového vìku však pro pøíjemce pøedèasného starobního dùchodu platí stejná pravidla a mo¾nosti jako pro dùchodce, který pobírá øádný starobní dùchod.
 
Pobírání pøedèasného starobního dùchodu lze pøerušit
V situaci, kdy pøíjemce pøedèasného starobního dùchodu, který ještì nedosáhl dùchodového vìku, nastoupí do zamìstnání a z jeho mzdy/platu je odvádìno pojistné na dùchodové pojištìní (tedy výdìleèná èinnost zakládá úèast na pojištìní), výplata pøedèasného starobního dùchodu mu do ukonèení zamìstnání nebo dosa¾ení dùchodového vìku nebude nále¾et. Je povinností pøíjemce pøedèasného starobního dùchodu i jeho zamìstnavatele tuto skuteènost oznámit ÈSSZ nejpozdìji do 8 dnù. ÈSSZ je ze zákona povinna výplatu pøedèasného starobního dùchodu zastavit. Po ukonèení zamìstnání nebo pøi dosa¾ení dùchodového vìku bude na základì ¾ádosti výplata dùchodu obnovena. Procentní výmìra pøedèasného starobního dùchodu pak bude zvýšena s ohledem na dobu, kterou po pøiznání tohoto dùchodu bez jeho pobírání odpracoval. Obdobnì to platí i pro pøíjemce pøedèasného starobního dùchodu, který zaène podnikat, tj. zahájí samostatnou výdìleènou èinnost, ze které mu vzniká povinnost odvádìt pojistné na dùchodové pojištìní.
 
V mo¾nostech pøivýdìlku platí omezení do dosa¾ení zákonného dùchodového vìku
Pøi výplatì pøedèasného starobního dùchodu není mo¾né a¾ do data dosa¾ení dùchodového vìku standardnì pracovat èi podnikat, pøesnìji vykonávat výdìleènou èinnost zakládající úèast na pojištìní. Je ale mo¾né si pøivydìlat. Výplatì pøedèasného starobního dùchodu do dosa¾ení dùchodového vìku nebrání takové èinnosti, které nepodléhají odvodùm na sociální/dùchodové pojištìní. Jsou to:
-  tzv. zamìstnání malého rozsahu, kde pøíjem nedosahuje 3 000 Kè mìsíènì,
-  èinnost vykonávaná na základì dohody o provedení práce, pokud výše zapoèitatelného pøíjmu v mìsíci nepøesahuje èástku 10 000 Kè,
-  výkon samostatné výdìleèné èinnosti v rozsahu, který nezalo¾í v daném kalendáøním roce úèast na pojištìní (co¾ je v roce 2018 do výše roèního pøíjmu 71 950 Kè, v roce 2019 èiní rozhodná èástka 78 476 Kè).
Omezení v mo¾nostech pøivýdìlku platí jen do dosa¾ení dùchodového vìku. Od jeho dosa¾ení se na pøíjemce pøedèasného starobního dùchodu vztahují stejná pravidla jako na øádného starobního dùchodce. To znamená, ¾e mù¾e vykonávat výdìleènou èinnost zakládající úèast na pojištìní, tj. podnikat èi pracovat, a to v pracovním pomìru na dobu urèitou i neurèitou. Za 360 dní výdìleèné èinnosti zakládající úèast na pojištìní vykonávané po vzniku nároku na dùchod pøi jeho souèasném pobírání mù¾e po¾ádat o zvýšení dùchodu, které èiní 0,4 % výpoètového základu.
 
Pøíklady výpoètu pøedèasného starobního dùchodu pøiznaného v roce 2019
Pøíklad è. 1:
Mu¾, nar. 1. 12. 1958 – dùchodového vìku 63 let a 10 mìsícù dosáhne 1. 10. 2022. K 17. 10. 2019 – o bezmála tøi roky døíve - odejde do pøedèasného starobního dùchodu (tj. pøesnì o 1 080 dnù pøed dosa¾ením dùchodového vìku, tedy 12 devadesátidenních úsekù). K tomuto datu získal celkem 42 let pojištìní, za ka¾dý rok pojištìní èiní sazba procentní výmìry dùchodu 1,5 % výpoètového základu, tj. 63 % (42 x 1,5 %). Jeho výpoètový základ je 16 000 Kè. Za 1 080 dnù „pøedèasnosti“ se sazba procentní výmìry dùchodu sni¾uje o 14,4 % výpoètového základu (4 x 0,9 % + 4 x 1,2 % + 4 x 1,5% = 14,4 %). Po sní¾ení o 14,4 % èiní sazba procentní výmìry 48,6 %. Procentní výmìra dùchodu tedy èiní 7 776 Kè (48,6 % z 16 000 Kè). Základní výmìra v roce 2019, stejná pro všechny dùchody, je 3 270 Kè. Výše pøedèasného starobního dùchodu bude tedy celkem 11 046 Kè (7 776 + 3 270).
POZOR: Pokud by mu¾ odešel do pøedèasného dùchodu pøesnì o 3 roky (tj. o 1096 dní) døíve, bylo by krácení vìtší – èinilo by 15,9 % za 13 zapoèatých 90denních úsekù.
 
Pøíklad è. 2:
Mu¾, nar. 1. 2. 1956 – jeho dùchodový vìk èiní 63 let a 6 mìsícù. Toho dosáhne 1. 8. 2019. K 1. 1. 2019 – tj. o osm mìsícù døíve - odejde do pøedèasného starobního dùchodu (tj. pøesnì o 212 dnù pøed dosa¾ením dùchodového vìku, tedy 3 zapoèaté devadesátidenní úseky). K tomuto datu získal celkem 42 let pojištìní. Jeho výpoètový základ je 16 000 Kè. Sazba procentní výmìry dùchodu èiní za ka¾dý rok pojištìní 1,5 % výpoètového základu, tj. 63 % (42 x 1,5%). Za 212 dnù „pøedèasnosti“ se sazba procentní výmìry dùchodu sni¾uje o 2,7 % výpoètového základu (3 x 0,9 %). Po sní¾ení o 2,7 % èiní sazba procentní výmìry 60,3 %. Procentní výmìra dùchodu tedy je 9 648 Kè (60,3 % ze 16 000 Kè). Základní výmìra v roce 2019, stejná pro všechny dùchody, je 3 270 Kè. Výše pøedèasného starobního dùchodu bude tedy celkem 12 918 Kè (9 648 + 3 270).
 

 
 
***
 
Komu mù¾e být letos pøiznán starobní dùchod
 
Letos vznikne nárok na starobní dùchod lidem, kteøí dosáhnou zákonem daného dùchodového vìku a získají potøebnou dobu dùchodového pojištìní alespoò 35 let.
 
Splnìní tìchto podmínek ale neznamená povinnost o dùchod ¾ádat a není ani dùvodem k ukonèení výdìleèné èinnosti. Odejít do starobního dùchodu je právo, nikoliv povinnost. I po vzniku nároku na dùchod je mo¾né pokraèovat ve výdìleèné èinnosti bez pobírání dùchodu a èástku dùchodu si tím navýšit.
 
Kdo v roce 2019 dosáhnou dùchodového vìku:
mu¾i narození v období od záøí 1955 do èervna 1956;
bezdìtné ¾eny narozené v lednu a¾ øíjnu 1956;
¾eny narozené v lednu a¾ øíjnu 1957, které vychovaly jedno dítì;
¾eny narozené v lednu a¾ øíjnu 1958, které vychovaly dvì dìti;
¾eny narozené v lednu a¾ øíjnu 1959, které vychovaly tøi èi ètyøi dìti;
¾eny narozené v lednu a¾ øíjnu 1960, které vychovaly pìt a více dìtí.
 
Jen dovršení dùchodového vìku nestaèí
Aby lidem mohl být pøiznán starobní dùchod, musí ještì získat alespoò 35 let dùchodového pojištìní (tzv. odpracovaných let), do kterých se podle zákonných pravidel zapoèítávají náhradní doby pojištìní, napø. péèe o dítì do 4 let vìku, základní vojenská slu¾ba, pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì, doba péèe o osobu závislou na pomoci jiné osoby. Pokud nìkteøí obèané dùchodového vìku nesplní podmínku 35 let dùchodového pojištìní, nárok na starobní dùchod jim vznikne té¾, ale jen za pøedpokladu, ¾e získali alespoò 30 let „èisté“ doby pojištìní (bez náhradních dob).
 
Dùchodová kalkulaèka a pøehled dob pojištìní je i online
Pøesné datum svého dùchodového vìku lidé snadno zjistí pomocí dùchodové kalkulaèky ÈSSZ, která slou¾í také k informativnímu výpoètu orientaèní výše starobního dùchodu. Budoucí dùchodci (ti, kteøí jsou v období krátce pøed dosa¾ením dùchodového vìku èi uva¾ují o odchodu do dùchodu v horizontu maximálnì 5 let) mohou pro orientaèní výši dùchodu vyu¾ít online slu¾bu ePortálu ÈSSZ - dùchodovou kalkulaèku (automaticky „naète“ údaje evidované v ÈSSZ na tzv. dùchodovém kontì). Pøehled o dobách dùchodového pojištìní získají lidé z informativního osobního listu dùchodového pojištìní, o který mohou ÈSSZ jednou roènì zdarma po¾ádat, nebo online prostøednictvím ePortálu ÈSSZ.
 
Pøihlášení k ePortálu ÈSSZ je jednoduché a v souèasné dobì si lidé mohou zvolit ze tøí zpùsobù: cestou datové schránky, prostøednictvím tzv. eObèanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický obèanský prùkaz s èipem) nebo snadnou aktivací u¾ivatelského úètu (jméno, heslo, SMS kód).
 
O dùchod je tøeba po¾ádat
Kdo se rozhodne o dùchod po¾ádat, musí se obrátit na okresní (v Praze Pra¾skou, v Brnì Mìstskou) správu sociálního zabezpeèení (OSSZ) podle místa trvalého bydlištì, kde s ním ¾ádost o dùchod sepíší. ®ádost o starobní dùchod je mo¾né podat nejdøíve ètyøi mìsíce pøed po¾adovaným dnem pøiznání dùchodu, pozdìji je to mo¾né kdykoliv. Dùchod lze pøiznat se zpìtnou platností, jeho doplacení je však mo¾né nejvýše 5 let zpìtnì od data uplatnìní ¾ádosti. ÈSSZ ka¾dým rokem v prùmìru obdr¾í cca 200 tisíc ¾ádostí o starobní dùchod, o kterých následnì rozhoduje.
 
Výdìleènou èinnost je mo¾né vykonávat i pøi pobírání øádného starobního dùchodu a po 360 kalendáøních dnech této èinnosti (podléhá-li odvodùm na sociální pojištìní) pak lze po¾ádat o pøepoèet dùchodu.
 
Parametry výpoètu dùchodu pøiznaných v roce 2019:
výše základní výmìry dùchodu èiní 3 270 Kè;
rozhodné období, za nì¾ se zjiš»ují výdìlky pro výpoèet dùchodu, zahrnuje roky 1986 a¾ 2018;
redukèní hranice pro stanovení výpoètového základu jsou I. hranice 14 388 Kè a II. hranice 130 796 Kè;
procentní výmìra dùchodu èiní za ka¾dý celý rok dùchodového pojištìní získaný do doby nároku na dùchod 1,5 % výpoètového základu. Výpoètový základ se stanovuje z osobního vymìøovacího základu (prùmìru pøíjmù za rozhodné období, pøíjmy se upravují pøíslušnými koeficienty na úroveò souèasné hodnoty) tak, ¾e èástka do I. redukèní hranice nále¾í v plné výši, z èástky nad I. do II. redukèní hranice nále¾í 26 %, k èástce nad II. redukèní hranici se nepøihlí¾í.
 
Pøíklad výpoètu starobního dùchodu pøiznaného v roce 2019
Mu¾, narozený 15. 1. 1956, dosáhne dùchodového vìku (63 let a 6 mìsícù) 15. 7. 2019 a k tomuto datu po¾ádá o pøiznání dùchodu. Získal celkem 45 rokù pojištìní. Osobní vymìøovací základ (OVZ) tohoto mu¾e za období let 1986–2018 èiní 25 000 Kè.
Výpoètový základ z OVZ ve výši 25 000 Kè se stanoví tak, ¾e èástka 14 388 Kè nále¾í v plné výši a k této èástce se pøiète 26 % rozdílu mezi èástkou 14 388 a 25 000 Kè, tj. 26 % z èástky 10 612, co¾ je po zaokrouhlení 2 760 Kè. Výpoètový základ je tedy 17 148 Kè (14 388 + 2 760).
Procentní výmìra dùchodu èiní 67,5 % z výpoètového základu (45 x 1,5 % za ka¾dý rok pojištìní), její výše bude tedy 11 575 Kè. K ní bude nále¾et základní výmìra 3 270 Kè, starobní dùchod tak bude celkem èinit 14 845 Kè.
 
 

Kde získat informace
Odchod do dùchodu je dùle¾itý ¾ivotní krok, který je spojen s øadou dotazù. Ty nejdùle¾itìjší informace shrnuje leták Kdy a jak ¾ádat o starobní dùchod, o nìco podrobnìji pak Pøíruèka budoucího dùchodce i s pøíklady výpoètù. Obì bro¾urky obsahují praktické rady pro ty, kteøí se do dùchodu v blízké dobì chystají. Podrobné informace o podmínkách nároku na starobní dùchod, o výpoètu a jeho výši podají pracovníci na OSSZ, klientském centru pro dùchodové pojištìní pøi ústøedí ÈSSZ nebo prostøednictvím telefonní informaèní linky 800 050 248.
 
Jana Buraòová, ÈSSZ


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma