Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak se krteèek opravdu dostal do kosmu
 
Kdy¾ Zdenìk Miler posadil svého, generacemi dìtí tak milovaného, krteèka do rakety, netušil, ¾e by se nìco takového mohlo stát doopravdy.
 
Kdy¾ mi na chatì u mé kolegynì a pøítelkynì Evy Støí¾ovské na Slapech utekl pejsek Rozinka do protìjší chaty, netušila jsem, ¾e navštívil „krteèkovy“ – Milerovy.
 
Kdy¾ jsem se poprvé setkala s Indirou Feustelovou, man¾elkou amerického astronauta, s ním¾ se krteèek dostal do vesmíru, ještì se nezdálo, ¾e povedeme dialog pøevá¾nì èeský.

 
Aèkoli jméno Indira dává tušit tatínkùv indický pùvod, z maminèiných úst slýchala o myšce, která vaøila kašièku a další øíkánky i pohádky ve zpìvavém moravském náøeèí. Malá Indira znala èeštinu i od babièky Rù¾eny Pojerové v maminèinì rodném Znojmì, nicménì ¾ila a vyrùstala na opaèném kontinentu. Tam se také seznámila s Andrewem Feustelem, geologem a pozdìji astronautem NASA. A právì ona mu na jeho vesmírné mise „pøibalila“ i malý kousek Èeska; jako nanejvýš precizní ¾ena èinu svùj nápad nejdøíve prodiskutovala s èeskými astronomy z Ondøejova – a s radostí pøijala jejich návrh. Tak se v kvìtnu 2009 dostaly do raketoplánu Atlantis s Andrew Feustelem také Písnì kosmické od Jana Nerudy a èeská vlajka. Napodruhé ho pak o dva roky pozdìji na palubì Endeavouru provázel právì krtek. A tak asi nikoho nepøekvapí, ¾e u¾ se pøemýšlí, co s sebou Andrew vezme na misi tøetí…
Indira si letos splnila svùj velký sen: absolvovala kurz èeského jazyka na Univerzitì Karlovì, jak prozradila novináøùm pøi setkání v Akademii vìd, kam ji doprovázeli i oba synové, v jejich¾ ¾ilách tudí¾ také koluje èást èeské krve.
 
Mù¾ete prozradit, jak se Vaše maminka dostala do Ameriky?
Kdy¾ se moje maminka Alena, rozená Pojerová, potkala s Vijay Bhatnagarem, který tehdy pracoval v Èeskoslovenské akademii vìd, zamilovali se do sebe na první pohled a v roce 1965 se vzali. Proto¾e sòatek s cizincem v té dobì umo¾òoval dostat se za hranice Èeskoslovenska, odstìhovali se do Nashvillu v Tenesee, kde jsem se narodila já. Mùj mladší bratr Samir pøišel na svìt ve francouzském Toulouse, ale vyrostli jsme v Kanadì v ontarijském Cornwallu, kam jsme se pak pøestìhovali.

Jak se v americko-indicko-èeské rodinì mluvilo?
Maminka øíká, ¾e jsem jako tøíletá hovoøila ètyømi jazyky: s maminkou èesky, s tatínkem hindštinou, francouzsky s kamarádkou v Toulouse ve Francii a anglicky s rodièi té kamarádky.
  
Vaši synové od vás také slýchali èeské øíkanky. Rozumìjí èesky?
Jak dvaadvacetiletý Ari, tak o dva roky mladší Aden rozumìjí základním èeským frázím. Ovšem po našem ú¾asném pobytu v Èeské republice v letech 2009 a 2011 se mne ptal v té dobì šestnáctiletý Aden, jestli by mohl Èesko navštívit úplnì sám. Strávil nádherných šest týdnù s rodinou a pøáteli, velmi si prohloubil zájem o Èesko a zdokonalil se v èeštinì. Oba chlapci teï (rozumìj v kvìtnu) se mnou strávili dva týdny v Praze, Plzni, Znojmì a Brnì, a taky absolvovali pìtihodinový polosoukromý kurz èeštiny na Univerzitì Karlovì, pøesnì na Ústavu jazykové a odborné pøípravy. Aden by tady chtìl rok studovat èeštinu, jakmile dokonèí studium na McGillovì univerzitì v Montrealu.

Za vším hledej ¾enu, øíká se. Díky vám se tedy v roce 2009 dostaly Písnì kosmické vskutku do kosmu. Jan Neruda by byl urèitì nesmírnì š»astný. Jak vás zrovna on napadl?
To byl výsledek týmové práce. Zmínila jsem se Andrewovi (Drewovi), ¾e bych opravdu ráda sdílela tak ú¾asnou zkušenost z vìdy, techniky a kosmu s lidmi v Èeské republice. Andrew kontaktoval øeditele Astronomického ústavu Akademie vìd ÈR, dr. Petra Heinzela. A tak to všechno zaèalo…

Nyní se Vám podaøilo absolvovat kurz èeštiny na Ústavu jazykové a odborné pøípravy Vaší vysnìné Univerzity Karlovy v Praze. Co bylo nejzajímavìjší? A co nejt쾚í?
Tím, ¾e jsem absolvovala šestitýdenní intenzivní jazykový kurz na Karlovì univerzitì, se mi splnil sen. Musím øíci, ¾e jsem mìla jednu z nejlepších uèitelù na svìtì! Ú¾asná Eva Loblová byla hodná, trpìlivá a starostlivá. Celé oddìlení UJOP je fenomenální. Zajímaví byli i všichni spolu¾áci, skuteènì jsme si rozumìli. Sledovali jsme spoleènì filmy, procházeli se po Vyšehradì – jednom z mých nejoblíbenìjších míst v Praze -, chodili na obìdy, pikniky a koncerty. A poøád zùstáváme ve spojení.
 
Kurzù se úèastní lidé z celého svìta. Doká¾ete se udr¾et, abyste se spolu bavili jen èesky?
Pouhých nás šest ve tøídì ano. Spolu¾áci pocházeli z USA, Ruska, Ukrajiny a Švýcarska. Uèitelka naše pokroky velmi chválila, proto¾e jsme se ka¾dým týdnem zlepšovali a bavili jsme se spolu èesky.

Není to obtí¾né, kdy¾ potøebujete vyjádøit okam¾itý nápad, myšlenku, emoci?
Vìøím, ¾e v mém pøípadì pomohlo, ¾e jsem logopedkou. Jsem zvyklá pou¾ívat ruce, výraz v oblièeji a uvìdomuji si veškerou neverbální komunikaci, kterou vyu¾ívám u pacientù. Pøesnì to je uèím, kdy¾ mají problémy napøíklad po mozkové mrtvici. Tak¾e kdy¾ mám vyjádøit emoci nebo myšlenku, pou¾iji èeská slova, ale také výraz tváøe a gesta, abych pøedala dál, co mám na mysli.
 
Dají se z Vašeho pohledu porovnat Amerièané, Indové, Èeši?
Všichni jsme lidé. Rodíme se, ¾ijeme, umíráme. Máme vìci spoleèné i rozdílné, ale všichni tou¾íme po štìstí, míru a lásce. Rozdíly v našich kulturách nám dodávají jedineènost, která èiní ¾ivot zajímavým a krásným. Jako Kanaïanku se všemi mými koøeny ze mne dìlají všechny ètyøi rozdílné kultury to, kým jsem. A jsem velmi š»astná.

 

Váš mu¾, jeden z nejzkušenìjších astronautù v NASA, pùvodní profesí geofyzik, se u¾ chystá na další misi. Tentokrát Vám „odletí“ na pùl roku. Jistì o nìj máte obavy - to stejný strach, nebo se postupnì mìní? Dá se øíci, ¾e je to vlastnì „jen“ trochu jiné povolání?
To je skvìlá otázka. Poka¾dé, kdy¾ se Drew vydává do vesmíru, modlím se za nìj, aby letìl, aby absolvoval skvìlou misi a aby se nám v poøádku vrátil. Spolu s ostatními astronauty jsou objeviteli pro celé lidstvo. Výsledky vìdeckých experimentù provádìných v kosmu vedou k vyu¾ití v naší pozemské medicínì a technologii. Rozum ani nepobere, kolik jsme toho dosáhli za 50 let, co se vydávají lidé do Vesmíru. Za pouhých 50 let! A k objevování je èím dál více…
 
Špitá se, ¾e by mìl Andrew za dva roky doplnit posádku na ruské lodi Sojuz, která astronauty dopraví na mezinárodní kosmickou stanici ISS. Vím, ¾e s radostí pøijímáte ka¾dou výzvu, nauèit se nový jazyk, tak¾e ovládáte i ruštinu. Jako logopedka máte navíc velikou praxi v odèítání mimoverbální komunikace. A» se vám podaøí vybrat za nás nìjakého skvìlého posla do vesmíru, a také a» vám pomáhá i èeština jako mateøská øeè, jak sama øíkáte.
Dìkuji za pøíle¾itost promluvit si o mém pùvodu, o naplnìní mého snu o zdokonalení èeštiny – doufám, ¾e v nìm budu pokraèovat!
 
Dìkuji a na shledanou,
Indira Neustel

 
(Na snímku Indira Feustelová se svými syny, foto S. Kyselová, Akademický bulletin AV ÈR)
 
S paní Indirou Feustel hovoøila Marina Hu¾várová
 
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 18.07.2016  10:54
 Datum
Jméno
Téma
 18.07.  10:54 Pokorný
 18.07.  09:54 ferbl
 18.07.  08:46 Von
 18.07.  08:17 kusan
 18.07.  07:49 LenkaP
 18.07.  07:04 zdenekJ