Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kateøina,
zítra Artur.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svatý Ambro¾ - patron vèelaøù
 
 
Podle kalendáøe má svátek Ambro¾.
Jméno Ambro¾ je dnes vzácností. Je øeckého pùvodu a vychází ze slova ambrosios znamenající nesmrtelný nebo bo¾ský. Svatý Ambro¾ je patron a ochránce vèelaøù, voskáøù i vèel a všech domácích zvíøat. Vèely nejsou spojovány s tímto svìtcem náhodou, také on byl neobyèejnì pilný a pracovitý.
 
 
Na svìt pøišel pravdìpodobnì v roce 339 v Trevíru v rodinì prefekta Galie. Dostalo se mu vynikajícího vzdìlání. Po smrti otce odešel do Øíma a nastoupil politickou dráhu. Brzy z nìho byl konzul v Milánì. Po smrti zdejšího biskupa toti¾ vypukly ve mìstì nepokoje a Ambro¾ se stal prostøedníkem mezi soupeøícími stranami. Vedl si tak skvìle, ¾e byl sám zvolen jeho nástupcem.
 
 
V té dobì však ještì nebyl ani pokøtìn. Tento nedostatek rychle odstranil a tak mohl být 7. prosince roku 374 vysvìcen. Jeho prvním èinem v úøadì bylo, ¾e rozdal své veškeré jmìní a pak se ponoøil do studia teologických knih. Záhy se z nìho stal charismatický kazatel a po jeho proslovech pøijímaly stovky lidí svátost køtu.
 
 
Vedle toho však psal stejnì zdaøile i básnì a knihy. Napsal velké mno¾ství hymnù a jeho opusy (ambroziánský chorál) jsou zpívány ještì dnes. Je zajímavé, ¾e jako první pou¾il pro eucharistickou slavnost výraz mše.
 
 
Po ¾ivotì naplnìném prací zemøel Ambro¾ 4. dubna roku 397. Místo posledního odpoèinku nalezl v milánské bazilice muèedníkù, která nese nyní jeho jméno. Ambro¾ patøí mezi západní církevní otce a byl pape¾em Bonifácem VIII. povýšen na církevního uèitele. Jeho památka se slaví od 11. století v den jeho biskupského svìcení.
Jan Kareta


Komentáøe
Poslední komentáø: 07.12.2011  08:25
 Datum
Jméno
Téma
 07.12.  08:25 Jan
 07.12.  08:07 LenkaP
 07.12.  07:13 Klára