Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Artur,
zítra Xenie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nesnesitelná pravda po druhé


Po pøeètení velmi výsti¾ného a dobøe napsaného pøíspìvku Milana Dubského Nesnesitelná nepravda reklam, který vyšel na stránkách Senioru Tip, vzpomnìl jsem si hned na podobný pøíspìvek Vladimíra Kulíèka „Hypertonizovaný pumprnyk“, který mi pøed nìkolika dny prošel rukama, kdy¾ jsem procházel svým archívem písemností a dával dohromady všechny jeho literární práce. Pøed mnoha léty jsem vlastnì pro vypravìcký talent Vladimíra vyprovokoval, aby zaèal psát, co¾ se stalo, a nyní bych rád naplnil mùj slib, ¾e jednou to vše vydáme jako soubor jeho povídek a úvah kni¾nì pod názvem „I to se mù¾e stát aneb Nevá¾nì o vá¾ném“. Jeliko¾ jeho èlánky byly a jsou vìtšinou nadèasové, tak i „Hypertonizovaný pumprnyk“ je stále aktuální, rozhodl jsem se dát ho k otištìní SeniorTipu, nech» i on zvláštì starší ètenáøe varuje pøed rùznými šmejdy, kteøí otravují náš svìt.


Václav ®idek


* * *


Vladimír Kulíèek: Hypertonizovaný pumprnyk

Útoèí na nás ze všech stran. Z billboardù, mno¾ství letákù, kterých má ka¾dý prakticky dennì plné poštovní schránky, z novin a èasopisù a samozøejmì pøedevším z rozhlasu a zvláštì agresivnì z televize. Právì tomu poslednímu zpùsobu je dobré vìnovat trochu pozornosti. Jak se vlastnì chovají televizní diváci pøi støetu s reklamou? Je mo¾né roztøídit je do nìkolika skupin:


Ta první, cholerici, zaènou nadávat v okam¾iku, kdy jejich oblíbený film je pøerušen v nejnapínavìjším místì, aby se dovìdìli, ¾e dámské vlo¾ky s køidélky, která sají, jsou vùbec nejlepší.


Druhá skupina si odskoèí na cokoli. Bylo však dokázáno praktickým mìøením, ¾e v okam¾iku, kdy naskoèí televizní reklama, stoupne radikálnì okam¾itý odbìr vody.
Další skupina pragmatikù stiskne v tom okam¾iku tlaèítko MUTE /mjút/, televizor ztichne a teï si panáèkové kecejte co chcete.

 


Jsou i posluchaèi a diváci, schopní tak relaxovat, ¾e televizní reklama je vhodnou pøíle¾itostí k okam¾itému celkovému uvolnìní. Z reklamy ovšem neví nic. Hlavnì je tu ale nezanedbatelné mno¾ství divákù, kteøí reklamì opravdu podléhají a která je dovede pøesvìdèit, ¾e bez toho, co právì propaguje, jejich ¾ivot nemù¾e být ani š»astný, ani spokojený. Jim je reklama pøedevším urèena.


Z výše uvedeného by se mohlo zdát, ¾e jsem jakýmsi principálním odpùrcem reklamy. Není tomu tak. Úèelnì volená, neagresivní a pøesvìdèivá reklama doká¾e udìlat divy, jestli¾e je ale pravdivá. Sám jsem nìkolikrát informaci takové reklamy vyu¾il a nebyl jsem zklamán. Televizní reklama je však takovým fenoménem, ¾e je na místì vìnovat jí trochu pozornosti. Tradice reklamy toti¾ sahá do nedohledna.


V ¾ivé pamìti mám ještì reklamní zásady první republiky – a to u¾ opravdu není vèera. Dobrá reklama byla, kdy¾ nìjaký výrobek byl starý, tedy praktický osvìdèený po celá desetiletí, odbìrateli uznávaný a stále kupovaný. Úspìšnou reklamou nebyl velkohubý slogan, ale perfektní výrobek, tøeba dobøe ušitá bota na míru. Dnes je tomu jinak: Všimnìte si, ¾e ka¾dý výrobek, i od stejné firmy a ke stejnému úèelu, pokud je uvádìn na trh, je NOVÝ. Jakoby ten starší nestál za nic. Dùvod bývá ale v¾dy uveden. Výrobek byl postoupen vìdeckému výzkumu, ten zjistil, ¾e je mo¾no jej obohatit – to je jedno èím, tøeba HYPERTONIZOVANÝM PUMPRNYKLEM. Spotøebitel stejnì neví o co jde, hlavní je, aby nabyl pøesvìdèení, ¾e co je vìdecké, to je na výši doby. Jako by se tu osvìdèoval výrok, dnes u¾ našeho klasika: mù¾eš vykládat jakoukoliv pitomost, jakmile tomu dáš vìdecký nátìr, jsi za vodou. Této zásady se dr¾í hodnì prapodivných oborù. I bába z lógru dnes hádá jenom vìdecky, toté¾ platí pro kartáøky, pány, kteøí prostøednictvím televizní obrazovky pøedávají divákùm ¾ivotní sílu máváním rukou lopatami vìtrného mlýna, astrology, vìštkynì, reinkarnátory, ale i homeopaty, k èemu¾ se u¾ nejednou vyjádøila serioznì i Èeská akademie vìd. Vìda tady úpí a sténá. Sama, ta opravdová, nemá pøíliš mnoho prostøedkù aby rozvinula do plné šíøe tak, jak by bylo potøeba s ohledem na budoucnost. Pøitom je ovíjena neseriozními pøíslušníky výše uvedených „oborù“ a jim podobných, jako pøí¾ivníky, kteøí její potøebnou èinnost diskreditují v nezanedbatelném rozsahu.


Všimnìme si, ¾e potenciální odbìratel v televizní reklamì výrobek jednoduše nekupuje, ale OBJEVUJE. Pokud ho „objeví“, opatøí ho pøivlastòovacím zájmenem. Je to MÙJ NOVÝ výrobek, vynikajících vlastností, proto¾e je obohacen vydatnì HYPERTONIZOVANÝM PUMPRNYKLEM. Nic nevadí, ¾e objev je nejvyšší forma poznání, zjiš»ující dosud nepoznané vztahy, ale nutnì s dosud nepoznaným výsledkem. Hospodyòka však jde do drogerie a koupí – je tu objev.


Televize èasto uvádí srovnání dvou výrobkù: Na levé stranì je výrobek BÌ®NÝ, napravo VÁŠ NOVÝ, pochopitelnì obohacený – no vy víte u¾ èím. Oba výrobky dostanou stejný úkol. A nastojte! Zatímco BÌ®NÝ výrobek splní svùj úkol jenom èásteènì, VÁŠ NOVÝ, obohacený a.t.d., jej splní stoprocentnì, výsledek je BÌLOSKVOUCÍ. I ta èeština je kouzelná, jakoby text navrhoval pùvodem Hotentot, který se vlastní pílí dopracoval k neotøelému vyjadøování.


Patøí si u¾ jen vyjasnit, co je to ten BÌ®NÝ výrobek. Zkuste jít do drogerie a najít tam krabici s oznaèením BÌ®NÝ VÝROBEK. Nenajdete ji! Co to tedy je? Nezbývá ne¾ vydedukovat, ¾e bì¾ný výrobek je ka¾dý jiný, ne¾ ten VÁŠ NOVÝ, obohacený a.t.d. Proto¾e ale i jiní výrobci inzerují stejným zpùsobem, vyplývá z toho logicky, ¾e i ten VÁŠ NOVÝ je z pohledu jiných výrobcù také BÌ®NÝ. Bì¾né jsou tedy všechny výrobky a ony také pøibli¾nì velmi podobné jsou. Nevím ale, kolik televizních divákù si takové vztahy nìjak rozebere.


Vypravoval onehdy Ferda Ajnfach dva monology matky: První ze ¾ivota, odpozorovaný, druhý televizní, reklamní. První: „kde jsi se tak zøídil, ty èunì jedno prasácký, to se musíš venku válet v blátì, jako kanec? Kdo má na tebe poøád prát? Stojí to práci a peníze, a my nekrademe. Ještì jednou se opova¾ mi pøijít takhle zmazaném a uhlídáš, co jich nahrabeš!!!“
Monolog druhý: „Pojï sem, mùj miláèku, hrál sis venku a trochu se umazal, viï? Ale to vùbec nevadí, v¾dy» máme NÁŠ NOVÝ výrobek, bohatì obohacený HYPERTONIZOVANÝM PUMPRNYKLEM, TAK®E ZA CHVILKU BUDEŠ OPÌT ÈISTOSKVOUCÍ! Pak si mù¾eš jít zase hrát a pokud se trochu uma¾eš, nic nevadí, v¾dy» víš!!“


Málem bych zapomnìl na to hlavní: OBJEVIL jsem NOVÝ lék úplnì na všechno! Vìdeckou práci jsem vykonal ve své vìdecké laboratoøi v koèárkárnì panelového domu, vybavené vìdeckým zaøízením v astronomické hodnotì 284,40 Kè! Výsledek je úplnì ohromující! Zatímco BÌ®NÝ lék vás vašich potí¾í zbaví jenom èásteènì a ještì mù¾e zanechat nepøíznivé následky, VÁŠ NOVÝ lék vás zbaví všech potí¾í, snadno se snáší a ¾ádné vedlejší úèinky nevykazuje. Jak je takový ohromující výsledek mo¾no dosáhnout? Jedinì vìdecky?

VÁŠ NOVÝ lék je hojnì obohacen HYPERTONIZOVANÝM PUMPRNYKLEM !!!

Zobrazit všechny èlánky Vladimíra Kulíèka



Komentáøe
Poslední komentáø: 22.12.2014  12:20
 Datum
Jméno
Téma
 22.12.  12:20 Von