Ariadnina nit
Loď s lidskou obětinou vyplula na Krétu a je nutné přiznat, že krétský král se choval velkoryse. Ač se někteří jeho poddaní těšili na krvavou oběť, přijal Thesea, syna krále Aigea, se všemi poctami a slíbil, že pokud dokáže zabít Minotaura, nechá ho svobodně odplout. I pro něj byla ta obluda spíše hanbou.
Jak už to tak bývá, svou roli tady sehrála žena, králova dcera, krásná Ariadné. Našla zalíbení v ušlechtilém Theseovi a před cestou do bludiště mu věnovala nejen zázračný meč, ale i klubko se stříbrnou nití. Uložila mu, aby začátek klubka uvázal na bránu bludiště, a až zvítězí, má se vracet po stopě stříbrného vlákna, které známe jako Ariadninu nit.
Setkání s obludou bylo určitě děsivé, Theseus šel sám, přišel až k Minotaurovu paláci. Obluda řvala, přeskakovala lidské kosti a hnala se ke své budoucí oběti. Smáčela své tlapy v kalužích lidské krve, ale rek se nezalekl. Připravil si svůj ostrý a zázračný meč, nastavil ho proti řvoucí obludě, a když už chtěla zaútočit, proklál jí hruď. Následný řev a pád netvorova těla už byl jenom odměnou za Theseovu statečnost. Vrátil se zpět, veden Ariadninou nití, ke svým přátelům, kteří čekali u vchodu do bludiště.
Ke cti krétského monarchy je nutné říci, že svůj slib dodržel a nechal oběti z Athén odplout se všemi poctami jako svobodné. Pokud očekáváte antickou love story, tak ta se nekonala. Ariadné se sice chystala, že odpluje s milovaným Theseem, ale bohové rozhodli jinak. Jako manželku si ji vybral bůh Dionýsos, a tak se z ní možná stala odbornice na víno, které manžel ochraňoval. Časem si ovšem Theseus zajel na Krétu pro její sestru Faidru a král Mínos se rád stal jeho tchánem.
Trochu smutným hrdinou celého příběhu je Theseův otec, král Aigeus. Když se lodi se slávou vracely domů, zapomněli námořníci změnit plachty, jak bylo domluveno. Když král Aigeus sledoval návrat lodí z pobřeží, uviděl černé plachty na lodích a uvěřil, že jeho syn zahynul. Vrhl se v zoufalství do moře. Už ho nikdo nedokázal vzkřísit, ale na jeho počest se Egejské moře nazývá také moře Aigeovo.
Dodám ještě, že zem za Theseovy vlády vzkvétala a on sám vykonal ještě mnoho statečných činů. Právem bývá řazen k rekům nejstatečnějším. Ariadnina nit se stala jistým symbolem pro hledání cesty při každém lidském bloudění.