Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vladimír Suchánek
- kní¾e èeské litografie oslavil osmdesátku

 

Pøední èeský grafik a pøedseda Sdru¾ení èeských grafikù HOLLAR, akademický malíø Vladimír Suchánek (1933) oslavil letos v únoru (12.) , plný tvoøivých sil a ¾ivotního elánu, své krásné a po¾ehnané ¾ivotní jubileum - osmdesáté narozeniny. K jubileu mu srdeènì blahopøejí i všichni jeho pøíznivci ze Slovenska - od Tater a¾ po Dunaj...

 

 

Vladimír Suchánek - autorem perokresby/portrétu grafika je Miroslav Vomáèka

 

Tvorba Mistra Suchánka, rodáka z východních Èech, z Nového Mìsta nad Metují, u¾ dávno patøí do zlatého fondu èeského výtvarného umìní. Po zásluze jej øadíme do generace, která sehrála významnou a dùle¾itou úlohu ve vývoji èeského výtvarného umìní - èeské výtvarné školy v 2. polovinì 20. století. U¾ dvì desetiletí (od roku 1995) je pøedsedou Sdru¾ení èeských umìlcù grafikù HOLLAR, které sdru¾uje i grafiky ze Slovenska (D. Kallay, V. Ga¾oviè...) bez rozdílu výtvarných názorù, bez rozdílu generací a dává jim oprávnìný pocit úèasti na spoluvytváøení výtvarné kultury naší doby.

 

Kulturní ambasador

 

Vladimír Suchánek se stal také respektovaným èeským kulturním ambasadorem ve svìtì. Jeho tvorba je velmi dobøe známá i na Slovensku. Krásu jeho imaginativních litografických listù obdivovali pøíznivci, milovníci a znalci grafiky na jeho výstavách nejen v Bratislavì, ale i v Banské Bystrici a Ke¾marku.

  

V roce 1997 byl jmenován èlenem Evropské akademie vìd a umìní se sídlem ve Vídni. V roce 2006 mu udìlil prezident Václav Klaus státní vyznamenání - medaili Za zásluhy v oblasti umìní.

 

Výtvarník tvoøí, aby byl vidìn. Proto i on v¾dy rád vystavuje svoje nejnovìjší grafiky, èasto i v doprovodu opusù z bohatého archívu svých prací, nejen doma v Èechách, ale i za hranicemi. Jeho výtvarná díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galérie v Praze, Rockford Art Museum, Albertina Sien i v dalších presti¾ních galériích ve svìtì, ale i soukromých sbírkách od Tokia, Pekingu, Moskvy, Ankary, Michalovcù, Nitry, Bratislavy, Prahy a¾ po Montreal…

 

Patøí mu pravdìpodobnì primát mezi èeskými grafiky v poètu jeho grafik, i zásluhou Ex-libris, v zahranièí ve sbírkách soukromých sbìratelù.
V roce 2008 se mu dostalo vzácného ocenìní v podobì pozvání na XXXII. mezinárodní kongres sbìratelù Ex-libris, v Èínì, v reprezentativní sestavì „desítky" jeho nejuznávanìjších tvùrcù z Evropy.

 

V závìru minulého roku se pøedstavil se svou tvorbou na výstavì ve Vídni, v Èeském kulturním centru, kde se pøedstavil výbìrem svých 25ti mistrovských barevných litografií, a výstavu poctil i svou vzácnou osobní úèastí na vernisá¾i. Byla to jeho premiérová samostatná výstava v sousedním Rakousku.

 


 

Pøi pøíle¾itosti svého kulatého jubilea pøipravil v Praze, pro své èeské pøíznivce a ctitele výtvarného umìní výstavu, ale také pro návštìvníky a hosty hlavního mìsta prùøezovou výstavu nazvanou SUCHÁNEK – MELANCHOLICKÁ ULITA, ve známé galérii Císaøská konírna na Pra¾ském Hradì, která potrvá a¾ do 15. kvìtna.

 

 

Celkem uspoøádal více jak 160 samostatných výstav v ÈR (tu svou první jubilejní 150. v rodném Novém Mìstì nad Metují, na Náchodsku) i v zahranièí (Belgii, Dánsku, Holandsku, Japonsku, Polsku, Slovensku (Bratislava, B. Bystrica, Ke¾marok), USA, a jinde). Jeho grafiky vidìli na témìø tøi sta mezinárodních výstavách a bienále po celém svìte - od Buenos Aires, Miami po Toronto, od Paøí¾e, Berlin, Norinbergu, Krakova pøes Rieku, Ankaru, Peking a¾ po Tokio....

 

Kní¾e èeské litografie

 

Vladimír Suchánek patøí k nejvýraznìjším osobnostem nejen èeské, ale i evropské výtvarné tvorby. Vnímat jeho rozsáhlé grafické dílo v technice barevné litografie, kterou øadíme k základnímu fondu klenotnice èeské výtvarné kultury, je velkým zá¾itkem. Jeho výtvarné umìní hovoøí svou vlastní øeèí. Øadí se mezi imaginární umìní navazující na symbolismus, který ovlivnil èeské výtvarné umìní na konci 19. století. Absolvent pra¾ské AVU (prof. Silovský) vyzkoušel po absolutoriu ve své tvorbì rùzné techniky – grafiky a kolá¾, aby se nakonec rozhodl pro královnu grafických technik - barevnou litografii – mimoøádnì pracnou a nároènou, ale krásnou techniku, v které je dnes obdivuhodný mistr, v umìleckých kruzích nazývaný èasto jako "kní¾e èeské litografie", který se dopracoval k vrcholu umìlecké dokonalosti. Poetovi - litografovi se stal nakonec kámen celo¾ivotním osudem. Koncem 70. let se vydal v litografických stopách Delacroixa, Goya, Degasa, ale i Èecha - Františka Kupky, aby se postupnì vypracoval na skuteèného mistra èeské litografie vzácnì respektovaného i v Evropì a ve svìtì. Litografie je podle nìj nelehké øemeslo, které v sobì ukrývá neznámé tajemství. Kámen si ho proto podmanil a pohltil. Vrátil mu vše co do nìj vkládal. K radosti všech obdivovatelù jeho díla. Litografie mu umo¾nila nové mo¾nosti nejen vlastního umìleckého tvoøivého vývinu, ale i èeské grafiky. Vyjadøuje v ní snové a poetické pøedstavy èlovìka souèasnosti. Dùraz ve své grafice klade na výtvarnou èistotu, poezii, nì¾nost a fantazii. Oblíbené téma, které provází jeho tvorbu do dnešních dní je ¾ena a její pøita¾livé a provokující podoby v rùzných poetických variacích a pøita¾livých umìleckých kompozicích - od tajemných ¾enských hlav a jejich kouzelných postav z èasù "bidermajer", èi recese, které vábí se svým šarmem a noblesou své vdìèné obdivovatele. V osobitém pøístupu k myšlence volí spojení barevné plochy s figurálními prvky. Barva se stává základním prvkem jeho grafické tvorby. Vzácnou umìleckou výjimkou v jeho tvorbì je mimoøádnì zajímavý a originální cyklus dvanácti barevných litografií, kterými autor vzdává poctu svým, ji¾ ne¾ijícím pøátelùm výtvarníkùm, kde v ka¾dém z tìchto pùsobivì vnímaných poct s jeho výtvarným pøepisem cítíme a¾ pøímo vìrohodné ztoto¾nìní se s jejich typickým výtvarným projevem. Do kamene mistrovsky spodobnil i portréty známých osobností historie (Ex-libris), které nejen obohatili, ale i rozšíøili èeský nejen grafický portrét.

Shrnuto: Jeho jedineèný litografický rukopis, mimo technické dokonalosti - v pøepisu do kamene a tisku, umocòuje nade vše bohatství osobního duchovního vnímání okolního svìta ve spojení s fiktivní imaginární obrazotvorností.

 

Ex-libris, PF - ky a známková tvorba

 

Ucelený výbìr z obsáhlé grafické umìlecké tvorby Suchánka zahrnuje mimo volné barevné litografie i komorná tvorba Ex-libris, drobné grafiky, PF-ky, kolá¾e a pøíle¾itostný umìlecký tisk. Øadíme k nim i dobøe známé a umìlecky vysoce cenìné poštovní známky.

 

V tvorbì kni¾ních znaèek Ex-libris získal svìtový ohlas. Profesionální (Ankara, Peking, Banská Bystrica), ale i laicky od sbìratelù "kni¾ních znaèek" (dnes u¾ zapomenutého urèení tìchto malých grafických listù se znakem majitele knihy). Vytvoøil jich doteï více ne¾ ètyøi sta (od roku 1951). První byl vlastní. Nejprve sporadický, a od 70. let u¾ systematicky, 10 a¾ 15 roènì. Nejvíce jich bylo v roce 1988 - 25. Vzdával s nimi poctu svým kolegùm a pøátelùm, ¾ijícím (F. Dvoøák, V.Ga¾oviè) i dnes u¾ ne¾ijícím (J. Èapek, Z.Sklenáø, K.Lhoták, J. Dietl, V. Hrabal), ale i vlastní a Evì Suchánkové, nebo zájemcùm ze zahranièí.


Tvorbì oblíbených, umìlecky hodnotných a sbìratelsky cenných a vyhledávaných litografických novoroèenek PF-fek (vlastních, ale i pro své dobré pøátele) se vìnuje se stejnì velkým zanícením jako volné grafice. Optimisticky povzbudivé – nejèastìji v podobì krásných – okouzlujících dívek pøinášejících koše hroznù, ètyølístky, anebo jen tak nabízejících okouzlující lákavì rozesmáté ústa se objevují v poštovních schránkách jeho pøátel u¾ od roku 1967.

 

Do èeské známkové tvorby vstoupil u¾ jako zralý výtvarník v roce 1993. Poštovní známky (u¾ uzavøená tvorba), dohromady jich vytvoøil více jak dvì desítky (22), boly pro nìj zajímavým doplòkem v technice kresby, v kterých jakoby se uzavíraly podoby mnohých nám známých figurálních motivù z jeho grafických listù. Od svého prvního výtvarného námìtu známky vìnované 100. výroèí narození slavného èeského fotografa Sudka - ÈESKÁ FOTOGRAFIE - JOSEF SUDEK (k.è. 0104) jich do roku 2005 vytvoøil 22. Po Sudkovi následovaly osobnosti G. DEBURAU-a a sv. Vojtìcha, ale i vánoèní a velikonoèní emise, svátek Valentýna, technické památky (mlýny) a tradièní lidová tvorba (krajky), a¾ po jeho nejznámìjší emisi známek - Znamení Zvìrokruhu, kde postupnì v letech 1998 - 2005 vytvoøil všech dvanáct výtvarných souhvìzdí. Poslední z roku 2005, je VELKÁ NOC (k.è. 0427).

 

Významnou souèástí jeho ¾ivota jsou i hudba a literatura, které ho provázely od jeho dìtství. Od 80tých let ji vdìènì a rád promítal i do svých Ex-libris. Vytvoøil výjimeèný a cenný soubor excelentních portrétù osobností - hudebníkù (F.Chopin, L.Armstrong, G.Mahler, E. Piaf, D.Ellington, F.Waller, Lyra Pragensis) a také literatury (G. Mahler, K. Èapek).

 

Mistr Suchánek ¾ije a tvoøí v Praze, na "líbání Múz" nevìøí, výtvarník má pøece vzácnou schopnost vyjádøit svùj vztah k ¾ivotu obrazem. Jako ka¾dý výtvarník, i on má své skromné nesplnìné pøání - vytvoøit nové grafické listy s kterými by byl spokojený a tak dokázal sám sobì, ¾e je toho schopný. Z køesla pøedsedy sdru¾ení HOLLAR velmi fandí mladým umìlcùm. I kdy¾ si je dobøe vìdom, ¾e ve výtvarném svìtì u¾ skonèilo období od gotiky a¾ po abstrakci a tedy i po staletí platné konzervativní výtvarné disciplíny - kresba, malba, grafika, èi sochaøství - a nahradilo je nìco nové, rukopisné mládí, které pøipomíná neohranièenou show o vyjádøení ¾ivotních pocitù souèasných umìlcù, v komplexním výtvarném projevu - nadsázkou v rovinì mezi reálným a projevem viditelného zrakového vnímání nám ne tak dobøe známé, etablované a pøijímané u¾ po staletí klasické výtvarné artefakty.

Peter Závacký, Slovensko

Další èlánky autora

Neprakta na Slovensku



Komentáøe
Poslední komentáø: 21.03.2013  14:47
 Datum
Jméno
Téma
 21.03.  14:47 peter Závacký pozdrav - vïaka
 18.03.  16:31 Vesuvanka
 18.03.  14:14 Blanka
 18.03.  08:09 Jarek
 18.03.  07:58 Inka
 18.03.  07:21 Pavla
 18.03.  06:41 kvìta