Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna
Postupnì se poznáváme, zvykáme si na sebe a stáváme se pøáteli. Je na tak namístì (kdo chce - není podmínkou) pøiblí¾it ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity atd. Zaèali jsme pohledem z okna. Dalším pohledùm se však meze nekladou, samozøejmì v etických hranicích, daných provozem tìchto stránek.

 

Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pøípadnì i foto) na info@seniortip.cz  a my z toho udìláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledù - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen pøenesený...
Tentokrát je to pohled na jedno zajímavé seznámení.


Chvála internetu
aneb
Jak jsem se z internetu dozvìdìla, kterak se seznámili mí praprarodièe


Kdy¾ èlovìk pøichází do let, nejen¾e ho všechno zaèíná bolet, ale uvìdomuje si, ¾e v jeho ¾ivotì zaèíná nabývat na dùle¾itosti jistá kontinuita – vìdomí, ¾e odnìkud a nìkam jdeme. ®e jsme se tu na Zemi neocitli jakoby vytr¾eni bez návaznosti na své pøedky, popøípadì i na své potomky, ¾e zde existuje posloupnost generací. To, co jsme, jsme z velké èásti díky svým pøedkùm. Èlovìk se tedy na stará kolena zaène intenzivnì zajímat o své koøeny. Zaène pátrat v matrikách v nadìji, ¾e objeví v rodokmenu osobu nanejvýš významnou. No, pøiznám se, toto období a tento zájem neminuly ani mne. A kdo hledá, najde. Nìco jsem objevila… díky internetu.


V rodinì mé maminky bylo všeobecnì známo, ¾e náš pøedek, nìjaký Duras, pøišel s Janem Lucemburským do Èech – v jeho suitì, doprovodu. Proto¾e byl z kraje okolo Bordeaux (dodnes tam stojí hrad de Duras, mo¾no najít na Google, existuje virtuální prohlídka hradu), urèitì naøezal na tatínkových vinicích nìjaké ty sazenice vinné révy a pøivezl je – on, nikoliv Jan Lucemburský, to je historický omyl - do Èech. A od té doby se tu v Èechách pìstuje i francouzské víno…

 


No, a co jsem se kromì informace o hradu de Duras dozvìdìla z internetu? Víme, ¾e prapradìdeèek František Duras pocházel ze ®elenic na Slánsku. Obec ®elenice má starou kroniku, kde se dozvíte snad všechno. A ta je dnes vystavená na internetových stránkách obce ®elenice.
A tak jsem se pøispìním místního rodáka pana Zdeòka Petr¾íly dostala k dalším zajímavým informacím:


U¾ vím, kdy (roku 1455) pøišel z Prahy do ®elenic první Duras, jak se jmenoval (Jan), jak se jmenovala jeho paní (Kateøina), o zalo¾ení gruntu è. 1, o potomcích, o narozeních, úmrtích a svatbách, o penìzích, které dostali sirotci, èím byli sedláci ze statku è. 1. Nìkolikastránková kronika, kde jméno Dùras nebo Duras figuruje snad u ka¾dé zaznamenané události.


Z místní kroniky: Roku 1455 si grunt v ®elenicích zakoupil pra¾ský mìš»an Jan Dùras a stal se zakladatelem jednoho z nejstarších selských rodù na Slánsku. V závìti z roku 1460 odkazuje statek o tøech lánech polí v ®elenicích své man¾elce paní Kateøinì a synu Václavovi.


Kronika uvádí, ¾e po tøicetileté válce obec byla zpustlá, statek opuštìný, Durasové se rozprchli do okolí. Na grunt è. 1 pøišli v roce 1567 Myslíkové z Kmetinìvsi, a jak bylo zvykem, i oni si zaèali podle jména statku øíkat Durasové. (Kronika: Jakub jinak Kubeš Myslík z Kmetinìvsi koupil statek Dùrasovský v ®elenicích s dìdinami osetými i neosetými, lukami i se vším k tému¾ statku pøíslušenstvím, té¾ i se svršky a nábytky, které¾ jsou sobì na ceduli poznamenati dali, od Doroty Dùrasky i na místì sirotkù po nebo¾tíkovi Zikmundovi Dùrasovi...).


Dùle¾ité zjištìní: Na statku è.1 tedy od roku 1567 nejsou praví Durasové, nýbr¾ Myslíkové!


Statek è. 17, odkud té¾ pocházejí mí pøedkové, se datuje z poloviny 16. století. Po roce 1734 pøešel grunt na Jana Hrona. Po nìm hospodaøila po nìkolik let sama vdova Anna Hronová. Nemajíc syna, postoupila roku 1787 grunt dceøi Al¾bìtì a zeti Václavovi Dùrasovi ze Pcher, který s ní ji¾ od roku 1778 hospodaøil.


A máme tu Durase, kterého potøebujeme! Proto¾e jeho potomek, František Duras, se v roce 1848 zúèastnil protihabsburského odboje, za boj na barikádách byl odsouzen na do¾ivotí do olomoucké pevnosti spolu se Sabinou, Frièem a Bakuninem. Bìhem let jeho vìznìní se Habsburské rodinì narodil potomek, snad Fridrich, a z velké radosti panovnické rodiny dostal mùj prapradìdeèek a jeho spoluvìzòové milost – a tak se v roce 1857 mohla narodit má prababièka...


A¾ do vèerejška mi bylo záhadou, jak se má prababièka ze Slánska seznámila s pradìdeèkem Bohuslavem Kellerem z Hostinného v Podkrkonoší. Kromì internetu pomohla náhoda a vzpomínka. Kdy¾ jsem byla v padesátých letech malá holèièka, ukázala mi babièka na známku, znázoròující vynálezce Karla Klíèe, se slovy: Podívej se, to je mùj strýc!. Tato vzpomínka se mi stala vodítkem. Takový vynálezce, jakým byl Karel Klíè (vynalezl hlubotisk), musí být zmínìn Wikipedií! A taky ¾e je! V jeho ¾ivotopise je napsáno, ¾e spolu s otcem sympatizoval s protihabsburským povstáním, ¾e byl dokonce za tím úèelem i v Praze…


A kruh se uzavírá: obì rodiny se poznaly „díky“ revoluci v roce 1848. Záhada je vyøešena.Vidíte, k èemu všemu je dobrý internet!

 


P.S. Grunt èíslo jedna v ®elenicích prošel za dobu své existence mnoha zmìnami. Byl vypálen, vyplundrován, znovu postaven, opuštìn, zveleben, zanedbán… Kdy¾ jsem ho vidìla poprvé poèátkem sedmdesátých let, ještì stálo nìkolik budov, jedna z nich byla obydlena. V roce 1990, to se u¾ propadala støecha velké stodoly, statek – alespoò podle mého zdání – obydlen nebyl. A dnes? Za vysokou upravenou zdí mù¾u jen tušit, jak grunt è. 1 vypadá dnes…


A kolik je asi potomkù francouzského pøedka z rodu De Duras, který pøišel do Èech ve ètrnáctém století s èeským panovníkem, a» u¾ nositelù jeho jména nebo ne, ¾ijících na Slánsku èi jinde… ozve se mi nìkdo z nich?


Alena Houserová,

s pomocí kroniky obce ®elenice a s pomocí pana Zdeòka Petr¾íly ze ®elenic
Foto - zdroj: www.zelenice.net

Další èlánky autorky:

Vzpomínka stará padesát let



Komentáøe
Poslední komentáø: 04.11.2018  14:21
 Datum
Jméno
Téma
 04.11.  14:21 Anna Duras
 09.03.  10:47 JanaS
 09.03.  08:28 Milu¹
 08.03.  06:52 Josef