Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

   

 

 
  Zde mù¾ete vyjádøit svùj názor a své zku¹enosti zase pro v¹echny.  
 

 
 

Kdy¾ jsme pøi¹li do Holandska my, napodzim roku 1968, tak u¾ byla tato zem èlenem EWG, Evropského hospodáøského spoleèenství, které vzniklo v roce 1957 z iniciativy Francie, Nìmecka a zemí Beneluxu. Toto spoleèenství si dalo mimo jiné za úkol do roku 1980 roz¹íøit  se o dal¹í evropské zemì. Co¾ se také stalo a sdru¾ení se pøejmenovalo na Evropskou Unii. Proto¾e bylo Nizozemi spoluiniciátorem tohoto spoleèenství a v Nizozemí je u¾ po staletí demokratická vláda, skuteènì lidmi zvolená, bylo i to samozøejmnì se souhlasem obyvatel. Vláda dìlá to, co si vìt¹ina obèanù pøeje. Státní správa má jedinou funkci - to jest slou¾it svým obèanùm a reprezentovat jejich pøání. ®ádné referendum se zde nekonalo, nebylo potøeba. Také jsem v té dobì nikdy od kolegù nebo pøátel nesly¹ela jakékoliv námitky proti Evropské Unii, nikdy to nebylo pøedmìtem diskusí.

 
 

Na argumenty, které daly podnìt k sjednocení Západní Evropy se pro denní starosti nìkdy zapomíná. Ohromeni hrùzami druhé svìtové války rozhodli se pováleèní evrop¹tí politici k intensivní spolupráci, aby udr¾eli mír a demokracii v Evropì. "Bojovníci za mír”, v èele se Sovìtským Svazem a v¹echny jejích "mírové” èiny rozhodnutí ke sjednocení Evropy jen podporovaly.Bez této politické integrace zùstávalo také  stále nebezpeèí, ¾e nìjaký stát zaène pochybovat o právu druhého státu na existenci. Mimoto se dají mnohé dne¹ní problémy,jako zneèi¹tìní pøírody øe¹it jen spoleènì, mezinárodnì. Ekonomické cíle jsou dùle¾ité, ale ne dùle¾itìj¹í, ne¾ zaruèení demokratického a právního systému v ka¾dé evropské èlenské zemi. Vedle individuální svobody a respektování práv men¹in, uplatnìní universálních lidských práv, zaji¹tìní právní jistoty a rovnoprávnosti pøed soudem pro ka¾dého obèana je také uplatnìní volného trhu jedním ze základních východisek pro èlenství v EU. Jedná se o volný trh. Slovo kapitalismus, dnes s takovou oblibou v ÈR pou¾ívané, je výmyslem Marxovým. Zde u nás je prakticky nesly¹íte.

 
 

Nikdy jsem zde také nesly¹ela nìkoho vyslovovat obavy, ¾e Nizozemí jako malá zem je nebo bude nìjak utlaèováno tìmi velkými, ¾e se jim jaksi neubrání. Holanïanùm nechybí sebevìdomí, jejich zem prosperuje. Nikdo jim do nièeho nemluví pokud se týká jejich dávných zvykù a obyèejù. Nikdo jim nezakazuje nosit døeváky, pìstovat kvìtiny a zeleninu, vyrábìt sýry, nechat toèit køídla vìtrných mlýnù a jíst nové herynky syrové. Viz mùj star¹í èlánek. Nikdo nemluví do toho, jak mají vypadat mìsta a vesnièky. Pøesto¾e se spisovatel Ludvík Vaculík ve svém fejetonu z èervence 2001 v Lidových novinách domnívá, ¾e ve vesnièce Øevnice, její¾ námìstí s ka¹nou, kostelem a radnicí lyricky popisuje, nastanou po vstupu do Unie stra¹livé zmìny a námìstí se prý stane pouhou kulisou.  Proto¾e je Unie "vedena lidmi, kterým nezále¾í na duchovních, estetických a mravních prvcích”. Pøál by si organisaci Evropy "decentralisovanou a s cílem, aby ka¾dý èlovìk mohl pracovat - a kdo pro lenost nechce, aby nemusel”. Tolik tedy Vaculík. Osobnì jsem toho názoru, ¾e "lidské právo” je pøedev¹ím to ¾e se lidé o takového lenocha odmítnou starat. Jestli¾e nìkdo pro lenost pracovat nechce, nemusí. Ale nesmí od svých spoluobèanù ¾ádat, aby ho ¾ivili. V EU a nebo mimo ni.

 
 

Tisíce turistù pøijí¾dìji ka¾doroènì do Holandska obdivovat prastaré pitoreskní vesnièky a mìsta, peèlivì udr¾ovaná právì v tom starém dávném stylu a sýrový trh v Alkmaaru probíhá, dnes samozøejmnì u¾ jen jako turistická atrakce, stejnì jako pøed staletími. Identita, o které se tak èasto hovoøí v ÈR ve spojení s èlenstvím v Evropské Unii, není v nebezpeèí. Identitu, pokud ji tedy opravdu máte, nemù¾ete ztratit. Ani jako jedinec, ani jako národ. Stejnì jako èlovìk  nemù¾e ztratit páteø, pokud ji má.

 
 

Proto¾e je Evropská Unie dílem èlovìka, není tím pádem dílem dokonalým a mocenské zájmy hrají navzdory spoleèným východiskùm solidarity a spolupráce stále je¹tì urèitou roli. Proti v¹emu se dá ale vznést protest, v¹e je transparentní a kontrolovatelné. V¹elijaké kritiky na konkretní jednání jsou obèas plné noviny, v¹echno se øe¹í otevøenì.

 
 

Ura¾enecké stanovisko nìkterých zemí, ¾e jednání o pøijetí trvají pøíli¹ dlouho a ¾e Unie do v¹eho zasahuje je z pohledu odtud dost smì¹né. ©panìlsko napøíklad jednalo o vstupu do Unie 8 let. Rùzná omezení, která tak rozèilují odpùrce EU v èeské kotlinì, byla stejnì tak v platnosti pro jiné zemì po jejich vstupu do Unie. Nikdo je nevymý¹lí speciálnì pro ÈR.

 
 

Ale teï pozor,  milí pøátelé: Proto¾e je zdej¹í spoleènost slo¾ená ze zcela normálních lidí, existuje zde samozøejmnì i øada kritikù a i odpùrcù Evropské Unie. Pøedev¹ím v poslední dobì. Napøíklad Hans van Mierlo, nìkdej¹í nizozemský ministr zahranièí a zakladatel liberálnì progresivní strany D66, který se rozhodl v roce 1998 z vlastního uvá¾ení ukonèit svou politickou kariéru, zveøejnil v té dobì i kritiku EU. Vyjádøil obavy, ¾e bude politika Evropy øízena jen finanèními toky a bude ochuzena o my¹lenky a ideály. Nebyl také spokojen se zpùsobem, jakým se v Unii pøijímají rozhodnutí. Pøesto vìøil, ¾e zavedením eura se budou obèané víc zajímat o evropské zále¾itosti a budou vy¾adovat vìt¹í vliv na rozhodování v EU. Podobná kritika, jakou pøednesl Van Mierlo, se objevila ji¾ nìkolikrát pøedtím, ov¹em vyjádøena  jiným zpùsobem.

 
 

Kritika, kterou obèas sly¹ím ve svém okolí se týká pøedev¹ím technokracie a byrokracie v EU. Prùmìrný obèan jí moc nerozumí a proto je jeho odstup od evropských politikù veliký. To vyplynulo i z úèasti na posledních volbách do Evropského parlamentu. V Nizozemí se jich zùèastnilo jen 25.6% volièù, v Nìmecku 58%. Je to tím, ¾e obèané sice zvolí poslance Evropského parlamentu, ale o jeho èinnosti se dále mnoho nedoví. Nespokojenost s nedostateènì demokratickým vedením EU dala v Nizozemí v roce 1998 podnìt k zalo¾ení Spolku demokratické Evropy (Vereniging Democratisch Europa), který má za cíl poukazovat na nedostatek demokracie a rozvinout na toto téma veøejnou debatu.

 
 

Pøednosti volného cestování bez hranièních kontrol se jeví evropským obèanùm jako velká výhoda. Ale v posledních letech se ukázalo, ¾e ¹patnì hlídané hranice dovolují pøíliv tisícùm ilegálních emigrantù. Po roce 1989 se zde v Nizozemí pohybují jednotlivci i celé zloèinecké bandy z Rumunska, Ukrajiny , bývalého Sovìtského Svazu  a odjinud. To je samozøejmnì pøedmìtem kritiky v¹ech obèanù a v podstatì to jde - právem èi neprávem - na úèet EU. Mimoto vznikla odstranìním hranic povinnost mít legitimaci (pøedlo¾ení dokladù na po¾ádání policie), která v Nizozemí a nìkterých jiných státech døíve neexistovala.  Mìli  cestovní pas jen tehdy, pokud chtìli cestovat do zahranièí. Rodná èísla, obèanské legitimace  a jiné v èeské kotlinì tak obvyklé pi¹kuntálie jsou zde vìcí zcela neznámou.

 
 

Nizozemí pøispívá na EU více, ne¾ napøíklad Francie, která je bohat¹í. Nizozemí pøispívá roènì na EU 0.7% hrubého národního produktu, tedy stejnou mìrou jako na pomoc rozvojovým zemím. Nejvíc kritiky, a podle mého názoru oprávnìné, se tedy týká plýtvání penìzi obèanù. Rùzné aféry na toto téma se najdou èas od èasu v tisku a staèí èlovìka rozhnìvat na del¹í dobu. Profitéøi jsou v¹ude. Poslanci jsou víc ne¾ dobøe placeni, mají mnoho výhod a neplatí z tìchto skoro ¾ádné danì. V roce 1997 ukázala jedna britská televisní stanice, jak si létají mnozí poslanci Evropského parlamentu do ©trasburku vlastnì jen pro denní pøíspìvek (tehdy 500 guldenù!!!). Podepsali se na arch s presencí a ihned se zase vraceli domù. Bylo zji¹tìno, ¾e se takto chovali i nizozem¹tí èlenové socialistických stran a nebo tradièních protestantských stran, které mají obhajobu morálních zásad a sociální spravedlnosti ve ¹títu. Také jen obyèejní lidé. Kritika vedla v poslední dobì k vìt¹í kontrole a k opatrnosti pøi vyplácení rùzných pøíspìvkù, které se dnes vyplácejí jen po pøedlo¾ení ji¾ zaplacených úètù a jízdenek.

 
 

Po zavedení spoleèné mìny, Eura, letos v lednu se ukázalo, ¾e pøes dlouhé pøípravy a uji¹»ování, ¾e obyèejný obèan nebude nijak touto novou mìnou znevýhodnìn, je opak pravdou.

 
 

Rùzní obchodníci, vlastnì skoro v¹ichni, zaokrouhlili své ceny smìrem nahoru, nìkdy máme skuteènì dojem, ¾e zùstala stará cena a jen se pøedìlal název mìny. Z guldenu na euro.

 
 

V Nìmecku se zaèalo v¹eobecnì øíkat teuro. Drahé euro. Osobnì mne pøekvapilo, jak dlouho to na peníze velice citlivým Nizozemcùm trvalo, ne¾ zjistili, ¾e je vlastnì v¹echno dra¾¹í. ®e jsou elegantnì bráni na hùl. My jsme to s man¾elem vìdìli hned první mìsíc. Pøipadalo nám, ¾e nám z penì¾enky záhadnì zmizely peníze, pøesto¾e jsme vlastnì nic mimoøádného nekupovali. Proto¾e teï v¹echno stojí "jen polovinu”, vzniká nebezpeèí, ¾e èlovìku pøipadají ceny nízké. Jen¾e i platy a pense jsou polovièní. Holandské úøady zøídily speciální kanceláø, kam mohou obèané hlásit v¹echny do nebe volající pøestupky obchodníkù. Samozøejmnì, ¾e tito mají rùzné fantastické výmluvy. Sami ov¹em vidíte, ¾e pes je zakopán ne v nové mìnì, ale v chování lidí. ®e Nizozemci ztráty guldenu litovali a litují, je pøedev¹ím z toho dùvodu, ¾e to byla jedna z nejstar¹ích mìn v Evropì, po celých 600 let. Jen¾e Èechùm zatím nehrozí ¾ádné akutní nebezpeèí od této nové mìny. Pokud vùbec, pak by na ni pøe¹li - podle informace z èeského tisku - a¾ v roce 2010. Pokud vùbec nìkdy.

 
 

Evropská unie dala dodnes Èeské republice, která je, jak víte, jen èekatelkou na èlenství, na rùzné projekty pøes 32 miliard Kè. Pomoc pro lidi, posti¾ené nedávnými zátopami také není zanedbatelná. V Haló novinách se ale vyjádøil jeden z komunistických poslancù , ¾e prý to jsou peníze " na které máme stejnì nárok".  Jakýpak nárok, kdy¾ ÈR není vùbec je¹tì èlenem této organisace? Neustále lze sly¹et rùzné obavy, strach z toho, co by se po vstupu do Evropské Unie stalo s Èeskou repubikou. Nemyslím, ¾e by Evropská Unie byla pro ÈR nìjakou hrozbou. Naopak. Ale pokud si obèané vstup do ní opravdu nebudou pøát, mohou tomu zabránit v referendu, které se jistì bude konat.

 
 

Vìra Pokorná

 
 

 


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.09.2009  02:48
 Datum
Jméno
Téma
 27.09.  02:48 hexhxskke euGUvOxcSYUBsTOJhmh
 27.09.  02:24 xtibevepejk aEJOxocADOjZJJWfozp