Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Xenie,
zítra René.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Je¾dìní v Americe

Karlova poznámka o je¾dìní v Americe (v diskusi k èlánku - Zoufalý výkøik) mì pøipomnìla, ¾e jsem také mìl pøíle¾itost ètrnáct dní jezdit po USA a Kanadì. Byl jsem v roce 1995 mezi èeskými sokoly na sletu sokolù kanadských. Letìli jsme do New Yorku, ten jsme si prohlédli, byli jsme u Sochy Svobody, nahoøe na Empire State Building, v budovì OSN, na letadlové lodi,  v ponorce atp.
 
Po tøetím dnu veèer  to zaèalo. Podle plánu jsme navštívili pùjèovnu  aut a ka¾dých pìt lidièek se slo¾ilo na jedno velké americké osobní auto, jím¾ jsme se mìli noèní jízdou pøesunout do Toronta. Jako  nejzkušenìjší øidiè jsem se v naší pìtici, víceménì seniorù, ujal volantu. A pøiznávám, ¾e hned poté, co nám celkem bez velkých okolkù dali klíèky a doklad o pùjèce, nastal problém. Na podlaze byly jen dva pedály a místo øadicí páky jakési táhlo pod volantem. ®e existují auta s automatikou jsem vìdìl, ale jak se takové auto øídí, o tom jsem nemìl ani tušení. Nezbylo, ne¾ dojít zpìt do kanceláøe a po¾ádat, aby mi to nìkdo ukázal. Po chvíli èekání se objevil èernoch, pardon, Afroamerièan, v montérkách, usedl vedle mne a zaèal mi cosi vykládat. Ètené angliètinì rozumím dost dobøe, ale z toho, co mi povídal, jsem nebyl moudrý ani trochu. Jak bývá zvykem, i on se domníval, ¾e kdy¾ bude mluvit hlasitìji a dùraznìji, ¾e pochopím. Nepochopil jsem. Pak mì osvítil spásný nápad, pøesedli jsme si, a on mi ukázal sled potøebných úkonù.  Pamatuji si jen, ¾e klíèkem se motor nespouštìl, jen se umo¾nilo otoèit zevním startovacím krou¾kem. Po pøesunutí páky vpøed a pøidání plynu se auto rozjelo a pøi dosa¾ení potøebné rychlosti samo pøeøadilo. To bylo vše a my se vydali vstøíc velkému dobrodru¾ství.
 
Aut bylo nìkolik, ale po chvíli se kolona rozdìlila, jak málo zkušení øidièi zápolili s rozjí¾dìním na køi¾ovatkách. Pak jsme se dostali na nìjakou dálnici o mnoha jízdních pruzích, které se všelijak rozbíhaly a zase sbíhaly. Osádka hlídala smìrové tabule s èísly a cíli, ale samozøejmì o špatná zaøazení a o bloudìní nebyla nouze. Dodnes se divím, jak jsem po celonoèní jízdì s malým vystøídáním do Toronta dojel. A jsem pyšný, ¾e jsem dorazil mezi prvními, brzy po vedoucím výpravy.
 
Je pravda, ¾e po amerických dálnicích se jezdí maximální rychlostí 105 km (tuším, ¾e 55 mil), a závodìní s vìèným pøedjí¾dìním témìø neexistuje. Obvykle, jakmile  jsme po¾adovanou rychlost dosáhli, stiskli jsme knoflík na konci páèky blikaèù a sundali nohu z plynu. Vùz automaticky tuto rychlost dodr¾oval, stejnì jako u ostatní auta.  Pro nás toto zaøízení bylo objevnou novinkou, dnes u¾ se s ním mù¾eme setkávat i v Èesku, stejnì jako s auty s automatikou. Jakmile se jen nepatrnì šláplo na brzdu, zaøízení se okam¾itì vyplo a rychlost se opìt regulovala plynovým pedálem.
 
Obèasné bloudìní nebylo jediným negativním jevem celého zájezdu. Probìhla i jedna dost ošklivá bouraèka v Kanadì, kdy jistý bratøík nedal pøednost pøi vjí¾dìní na hlavní silnici. Auto bylo pìknì zøízené, nepou¾itelné, osádce se nic vá¾ného nestalo. Co je zajímavé,  øidiè neplatil ¾ádnou pokutu, i kdy¾ to vyšetøovala policie. Samozøejmì vìc byla nahlášena do pùjèovny v New Yorku a druhý den ráno pøivezli náhradní vùz a¾ do tábora kanadských sokolù, kde jsme pøenocovali.
 
Po severoamerických silnicích se jezdilo plynule a bezpeènì, sna¾ili jsme se neporušovat pøedpisy, proto¾e jsme si byli vìdomi, ¾e pokuta by nás finanènì zruinovala. Jediným rušivým prvkem, na nìj¾ si pamatuji, bylo ponìkud odlišné dopravní znaèení a obtí¾e s dorozumíváním, proto¾e prostí Amerièané i Kanaïané si s výslovností nedìlají ¾ádné starosti.
Ivo Antušek
Další èlánky autora:
Byl jsem u konì
Jak ¾ijeme, tak øídíme
Jan Petránek mezi svými
Balíky do Terezína
Hodina v autoškole
Ochrana poèítaèe laickýma oèima
Nejde jen o jazyk
Jak rychle jezdit
Výlet do Berlína
Z pamìtí uèitele autoškoly - 1
Z pamìtí uèitele autoškoly - 2
Z pamìtí uèitele autoškoly - 3


Komentáøe
Poslední komentáø: 03.07.2007  21:20
 Datum
Jméno
Téma
 03.07.  21:20 JanaB.
 03.07.  17:38 Gabi-florka
 03.07.  15:32 wiki
 02.07.  13:40 Karel NL Automatika
 02.07.  10:50 Milan
 02.07.  09:51 gagiknedlik
 02.07.  08:22 Kaòka
 02.07.  07:58 Jaroslav praktická rada
 02.07.  07:42 Milan