Významné dny
Datum:
28.03.2025 07:13
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
28. bøezna - Èeský den uèitelù
Svùj svátek slaví èe¹tí a sloven¹tí uèitelé a uèitelky na výroèí narození Jana Amose Komenského u¾ od roku 1955. Termín, ve kterém se tento den slaví ve svìtì, se v rùzných zemích li¹í, èasto je to na výroèí významných místních pedagogù a pedago¾ek, nebo mezníkù pedagogiky.
Èeské a slovenské ¹koly tak èasto poøádají v tomto období rùzné akce vìnované Komenského ¾ivotu a jeho tvorbì vèetnì vyhlá¹ení výsledkù ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenìj¹ího uèitele nebo uèitelky.
A pøesto, ¾e toto povolání patøilo v minulosti hlavnì mu¾ùm, v souèasnosti je paradoxnì v uèitelských sborech pøevaha ¾en.
Datum:
27.03.2025 11:11
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
27. bøezen - Mezinárodní den divadla
Tento den byl vyhlá¹en organizací UNESCO v den výroèí otevøení paøí¾ského Divadla národù v roce 1957.
Slaví se od roku 1961 z rozhodnutí International Theatre Institute (Mezinárodního divadelního ústav, zalo¾en v Praze roku 1948). K tomuto dni patøí i ka¾doroèní Mezinárodní poselství, jeho¾ autorem je v¾dy respektovaná divadelní osobnost. Autorem jednoho z poselství byl i ná¹ bývalý prezident Václav Havel.
Datum:
26.03.2025 07:00
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
Lenka
26. bøezen - Svìtový den boje proti epilepsii
Podle statistik trpí v Èeské republice epilepsií a¾ 100 tisím lidí.
Mo¾ná jste se s tím u¾ také setkali: nelogické nebo ¾ádné odpovìdi na va¹e otázky, nestandardní chování jako by byl èlovìk znièehonic "duchem nepøítomný" - a pak mo¾né upadnutí do bezvìdomí a køeèe celého tìla, doprovázené chropìním a vyluèováním pìny z úst nebo dokonce i zvracením.
Epileptický záchvat trvá nìkolik minut a ne ka¾dý se projevuje stejnì. EPILEPSIE je toti¾ onemocnìní mozku, kdy neurony vydávají do tìla nesprávné signály - a to pak rùzným zpùsobem reaguje.
Víte, jak do pøíjezdu lékaøe postupovat pøi epileptickém záchvatu?
Pravidlo è.1 - Zachovejte klid, hlavnì ¾ádnou paniku!
- ZAVOLEJTE 155 - Rychlou záchrannou slu¾bu
- Odstraòte pøedmìty, které by mohly zpùsobit poranìní
- Upadá-li èlovìk s epileptickým záchvatem do bezvìdomí, pomozte mu bezpeènì dolehnout na zem. Pokud je to mo¾né, vlo¾te pod nìj deku nebo jinou podlo¾ku.
- Nebraòte prùbìhu záchvatu, pouze kontrolujete, zda èlovìk posti¾ený záchvatem pravidelnì dýchá
- Zakloòte dotyènému hlavu, aby mu nezapadl jazyk
- Pokud posti¾ený zvrací, otoète jej na bok, pak zpìt na záda. Neustále kontrolujte dech.
- Na dotyèného nelehejte.
Datum:
23.03.2025 11:53
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
23. bøezen - Svìtový den meteorologie
Tento den byl vyhlá¹en jako pøipomínka dne 23. bøezna roku 1950, kdy vzniklo WMO - Svìtová meteorologická organizace.
Èeskoslovensko bylo v té dobì jedním ze zakládajících èlenù. Právì tato organizace se stává zvlá¹tním odborem Organizace spojených národù pro oblast meteorologie, hydrologie a dal¹í související fyzikální vìdy.
Tento den bychom mohli pro laickou veøejnost nazvat Svìtovým dnem poèasí, nebo» právì meteorologie se poèasím zabývá, nebo» ovlivòuje ná¹ ka¾dodenní ¾ivot a jsme na nìm závislí. Toto uvìdomìní bylo velmi významné nebo» v souèasnosti lze více èi ménì poèasí pøedpovídat a díky tomu zachránit mnoho lidí pøed významnými katastrofami èi prostì lze zjistit jestli je mo¾né jet napø. na výlet.
Sledování poèasí má velký význam i pro národní hospodáøství a to konkrétnì sektory zemìdìlství, vodní hospodáøství, dopravu èi energetickou oblast.
Datum:
22.03.2025 13:49
Od:
Jitka (anonymní u¾ivatel)
Název:
Re: Významné dny
22. bezen - Svìtový den vody
Tento den byl navr¾en roku 1992 a ustanoven roku 1993 Valným shromá¾dìním OSN. Má poukázat na problém, ¾e na svìtì trpí nedostatkem pitné vody více ne¾ miliarda lidí a ¾e celosvìtovì dochází k podceòování dùle¾itosti rozvoje vodních zdrojù.
Ka¾dý rok je Den vody zamìøen na jiné téma a poøádá ho jiná organizace. Letos je tématem Ochrana/zachování ledovcù.
Datum:
20.03.2025 09:42
Od:
Jaroslava (anonymní u¾ivatel)
Název:
Re: Významné dny
20. bøezen - Mezinárodní den ¹tìstí
Mezinárodní den ¹tìstí pøipadá na 20. bøezna. Organizace spojených národù vyzývá, abychom budovali blahobytnou, solidární a ohleduplnou spoleènost. Ale k du¹evní pohodì potøebujeme taky povìstné ¹tìstíèko.
Muzeum èokolády, vyhlá¹ený èokoládová ráj nacházející se nedaleko chrámu sv. Barbory v Kutné hoøe, zahajuje svoji leto¹ní sezonu symbolicky na den ¹tìstí 20. bøezna. Lákadly jsou i dvì nové èokolády - Lidka, které se py¹ní støíbrnou a bronzovou medailí z presti¾ní INTERNATIONAL CHOCOLATE AWARDS. Tu první získala èokoláda s chutí griotky a druhou je kávomléèný speciál.
Na Svìtový den ¹tìstí pøipravili SPECIÁLNÍ OCHUTNÁVKU ÈOKOLÁD, díky ní¾ se dozvíte, proè je ka¾dý den kousek èokolády pro va¹e ¹tìstí tak dùle¾itý.
Datum:
17.03.2025 10:13
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
17. bøezen - den sv. Patrika
Ka¾dý rok 17. bøezna lidé vycházejí do ulic, tanèí, popíjí a baví se. Je den svatého Patrika, starovìkého køes»anského duchovního pùsobícího v 5. století v Irsku. Svatý Patrik byl dle povìr tím, kdo pøinesl do Irska køes»anství. Datum 17.3. pøipadá na Patrikovo úmrtí.
Den svatého Patrika se slaví v Irsku, ve Velké Británii, v Austrálii, na Novém Zélandu a v Severní Americe. V posledních letech se slaví i v mnohých evropských zemích, se zelenými klobouky se setkáte nìkdy i u nás.
A proè zelená barva? Ústøední barvou tohoto pùvodem irského svátku je zelená. Lidé v tento sváteèní den nosí zelené obleèení, jedí zelené jídlo jako napø. zelené tìstoviny, ¹penát èi pistáciovou zmrzlinu. Znakem symbolizujícím tento den je zelený trojlístek. Ten mìl podle legendy sv. Patrik pou¾ít jako pomùcku pro ¹íøení køes»anství, konkrétnì pøi objasòování teorie o Svaté Trojici.
Datum:
13.03.2025 08:18
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
13. bøezna 1781 objevil britský astronom Sir William Herschel planetu, kterou pozoroval dalekohledem vlastní výroby. Byla to planeta Uran, uznávána jako sedmá planeta a jako tøetí obøí plynná planeta ve Sluneèní soustavì.
Pokud máte opravdu dobrý zrak a mù¾ete se v noci postavit na místo, kde neexistuje svìtelné zneèi¹tìní, mù¾ete být schopni spatøit planetu Uran i bez dalekohledu. Av¹ak nestaèí jen správné pozorovací podmínky, ale musíte také pøesnì vìdìt, kterým smìrem se dívat - v které èásti oblohy se planeta mezi hvìzdami nachází.
Nìkolik tisíc rokù uèenci i astronomové pozorovali vesmír právì tak - pouhým okem. Mnozí z nich planetu Uran spatøili. Av¹ak vzhledem k tomu, ¾e se jevila jako nepatrná malinká svìtelná teèka, v¹ichni se domnívali, ¾e se jedná o hvìzdu.
A¾ koncem 18. století bylo zaznamenáno první pozorování, podle kterého byl Uran rozpoznán jako existující planeta. Do¹lo k tomu 13. bøezna 1781 britským astronomem Sirem William Herschlem.
Více zajímavého na:www.astro.cz
Datum:
11.03.2025 14:59
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
11. bøezen - Evropský den památky obìtem terorismu
Ustanoven byl "Deklarací o boji proti terorismu", pøijatou z iniciativy Evropského parlamentu Evropskou radou roku 2005.
Datum:
10.03.2025 12:49
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
10. bøezen - zaèala Ostravská operace
Ostravská operace zaèala 10. bøezna 1945 pokusem o pøímý útok na Ostravsko a Tì¹ínsko ze severovýchodního smìru. Nacisté kladli tuhý odpor: v bøeznu roku 1945 zaji¹»ovala Ostrava 35 procent prùmyslové výroby Øí¹e a Hitler si byl dobøe vìdom jejího zásadního strategického významu. "Jestli¾e vydáte Moravskou Ostravu, vydáte Nìmecko! Moravskou Ostravu je nutno dr¾et stùj, co stùj," prohlásil dva mìsíce pøed koncem druhé svìtové války.
Za pomoci tisícù totálnì nasazených obyvatel protektorátu zde nacisté vybudovali rozsáhlý systém zákopù, krytù a protitankových zátaras a s úspìchem vyu¾ívali i pøedváleèného èeskoslovenského opevnìní. Rudá armáda bìhem týdne dokázala postoupit jen zhruba o deset kilometrù. Novì nasazený generál Jeremenko proto rozhodl o stokilometrovém obchvatu kolem Opavy.
Vojáci 4. ukrajinského frontu spoleènì s tankovými jednotkami 1. èeskoslovenského armádního sboru postoupili dne¹ním polským územím a¾ ke slezské metropoli a za cenu témìø totální destrukce Opavu 22. dubna osvobodili. Odsud se Hluèínskem probíjeli zpátky na východ. Bojovalo se pøi tom témìø o ka¾dou ves: u Hrabynì, le¾ící na strategické vyvý¹eninì, se fronta zastavila na týden, bìhem nìho¾ byla vesnice z devadesáti procent znièena. Hlavní èást operace skonèila dobytím Ostravy, která do rukou rudoarmìjcù padla 30. dubna 1945. Více na www.pametnaroda.cz
Datum:
06.03.2025 14:05
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
6. bøezen - Evropský den logopedie
V roce 2004 byl v CPLOL zalo¾en Evropský den logopedie (EU Day), zámìrem bylo zvý¹it povìdomí lidí o profesi klinického logopeda v celé Evropì. Pùvodní zámìr si kladl za cíl rozvíjet povìdomí veøejnosti o komunikaèních poruchách, jejich vlivu na zdraví èlovìka, právech pacientù s komunikaèními obtí¾emi a mo¾nosti takovým pacientùm pomoci. Posláním Evropského Dne logopedie je to, ¾e prevence komunikaèních poruch se mù¾e posílit sdílením znalostí a zku¹eností po celé Evropì. Dr¾íce se této vìty, ka¾dý rok je vìnován tento den urèitému tématu, je vytvoøené spoleèné motto a v¹ichni mají mo¾nost vyu¾ít spoleèné materiály vztahující se k tomuto dni.
Klíèovým slovem tohoto dne je slovo informace. Informace o mo¾ných øeèových a komunikaèních poruchách, o práci klinických logopedù, o CPLOL a místních logopedických organizacích. Informace, které pomohou zvý¹it povìdomí veøejnosti a úøadù o vlastní práci klinického logopeda a informace klientùm/pacientùm o jejich právech a o mo¾nostech pomoci, kterou mohou vyu¾ívat a také, kde takovou pomoc mohou nalézt. Sám o sobì si Evropský Den logopedie klade za cíl zvý¹it aktivitu klinických logopedù v celé Evropì a podpoøit jejich setkávání se pøi pøíle¾itosti Evropského Dne logopedie.
Datum:
01.03.2025 12:40
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
1. bøezna 1950 bylo uskuteènìného ÈESKOSLOVENSKÉ SÈÍTÁNÍ LIDU
K prvnímu sèítání po roce 1945 do¹lo 1. bøezna 1950. Jeliko¾ se souèasnì uskuteènil také soupis zemìdìlských, prùmyslových a ¾ivnostenských závodù, pou¾ívalo se pro celou akci názvu „národní sèítání 1950“. Toto sèítání bylo posledním na¹ím sèítáním zpracovaným za tzv. pøítomné obyvatelstvo a nadlouho posledním, pøi nìm¾ se zji¹»ovala pøíslu¹nost k církvím (k opìtovnému zaøazení otázky na nábo¾enské vyznání do¹lo a¾ pøi sèítání 1991). Podstatnou zmìnou oproti sèítání 1930 pak byla nová definice národnosti, podle které se národností rozumìla pøíslu¹nost k národu, s jeho¾ kulturním a pracovním spoleèenstvím je sèítaný vnitønì spjat a k nìmu¾ se hlásí.
Sèítání bylo dále prvním na území Èeskoslovenska, zahrnujícím v plném územním rozsahu sèítání domù a bytù, ale tehdy se je¹tì nepodaøilo získaná data o obyvatelstvu a objektech bydlení vzájemnì propojit.
Výsledky sèítání byly publikovány postupnì jako neveøejné a s omezeným poètem výtiskù. Tiskem byly vydány v nízkém nákladu a¾ v letech 1957 - 1958, a to ve 4 svazcích pod spoleèným názvem Sèítání lidu a soupis domù a bytù v republice Èeskoslovenské ke dni 1. bøezna 1950. Pro veøejnost byla data sèítání 1950 uvolnìna po odtajnìní a¾ v roce 1962. I kdy¾ bylo sèítání 1950 pøipraveno ve velmi slo¾itých podmínkách a ví se o nedostatcích, jeho výsledky jsou cenné, a to nejen pro zachycení v¹ech dùsledkù váleèných a pováleèných událostí ve zmìnách poètu a slo¾ení obyvatelstva, ale pøedev¹ím v posti¾ení odsunu nìmeckého a výmìny maïarského obyvatelstva, reemigrace a pøesídlení statisícù osob, zvlá¹tì do pohranièí èeských zemí. Zdroj: www.czso.cz
Datum:
26.02.2025 16:11
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
26. února 1616 mìl pronést Galileo Galilei vìtu "A pøece se toèí!"
Památnou vìtu mìl prohlásit pøed soudem katolické církve. Mnoho lidí se ov¹em pøiklání k názoru, ¾e toto heslo nikdy nevyslovil. Kdyby tak uèinil, tak by s velkou pravdìpodobností neunikl trestu smrti.
Galileo Galilei se narodil 15. února 1564 v italském mìstì Pisa. Pozdìji se ale jeho rodina odstìhovala do Florencie. Otec Galilea si pøál, aby se z jeho syna stal lékaø. Roku 1581 jej tak poslal zpìt do Pisy, aby zde studoval medicínu. Galilea ale zajímá spí¹e matematika a vìda. Po ètyøech letech se tak i pøes protesty svého otce vydal radìji tímto smìrem. Roku 1586 Galileo u¾ napsal svoji první knihu s titulem La Balancitta. Poté se stal i vedoucím katedry matematiky na univerzitì v Pise a následnì i profesorem matematiky na univerzitì v Padovì. Právì tady se objevily jeho pochybnosti o podobì vesmíru.
K matematikovi se tou dobou toti¾ dostala zpráva o vynálezu dalekohledu z Holandska. Kdy¾ se mu dostal do rukou, tak ho zkoumal a následnì i vylep¹il. Oproti jeho pøedchùdcùm, které zvìt¹ovaly tøikrát èi pìtkrát, Galileùv pøístroj zvìt¹oval a¾ tøicetkrát. Mohl jej tak vyu¾ít ke sledování oblohy. Díky tomu se zaslou¾il o významné objevy ètyø mìsícù Jupitera, fází Venu¹e nebo kráterù a horách na Mìsíci. Odhalil ale i Saturnovy prstence nebo sluneèní skvrny.
Právì tyto objevy stály za tím, ¾e se Galilo zaèal stavìt proti takzvanému geocentrismu. Tedy tvrzení, ¾e Zemì je støedem vesmíru a v¹echna vesmírná tìlesa se otáèejí kolem ní. Tato my¹lenka se objevila u¾ v dobì starovìkého Øecka. Antiètí filosofové v èele s Aristotelem pøi¹li na to, ¾e je Zemì kulatá a je jen nepatrnou souèástí vesmíru. Zároveò se ale domnívali, ¾e vesmírné objekty se otáèejí kolem Zemì. Tuto teorii podporovala ale za doby Galilea i tehdej¹í církev.
Díky ní tak panovalo pøesvìdèení, ¾e pokud by bylo dokázáno, ¾e nebeská tìlesa krou¾í kolem Slunce a ne okolo Zemì, mìlo by to na køes»anskou teologii stra¹livé následky. Galileovi názory tak byly pro vrcholné pøedstavitele katolické církve znaènì nepohodlné. Uèenec tak musel stanout pøed nejvy¹¹ím inkvizitorem, kardinálem Bellarminem. Ten mìl jasné po¾adavky. Galileo se musí vzdát názoru, ¾e je Slunce støedem vesmíru a popøít tvrzení, ¾e se Zemì pohybuje.
Galileovi bylo vyhro¾ováno muèením, vìzením a smrtí na hranici. Tlak církve nakonec nevydr¾el a svá tvrzení odvolal. I pøesto byl italský fyzik odsouzen. Inkvizice na nìj uvalila domácí vìzení. Svùj ¾ivot tak strávil ve své vile u Florencie.
Zadostiuèinìní ze strany církve se ale Galileo nakonec doèkal. Alespoò tedy posmrtnì. Kdy¾ v roce 1992 pape¾ Jan Pavel II. vydal omluvu, v ní¾ zru¹il výnos inkvizice. Zdroj: talk.youradio.cz
Datum:
24.02.2025 13:01
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
24. února 1582 vydal Pape¾ Øehoø XIII. bulu Inter gravissimas, podle ní¾ se posunulo èíslování dnù o 10 dnù dopøedu
Koneènì v roce 1572 nastoupil na pape¾ský stolec Øehoø XIII., mu¾, který mìl dost odvahy vyøe¹it 150 let se táhnoucí tahanici o to, zda se má èi nemá kalendáø pøizpùsobit astronomickým skuteènostem. Z povìøení pape¾e vypracovali bratøi Luigi a Antonio Liliové návrh na reformu, kterou zvlá¹tní komise i sám pape¾ uznali za nejlep¹í dosud pøedlo¾enou.
Na základì toho 24. února 1582 vydal Øehoø XIII. bulu Inter gravissimas, podle ní¾ se mìlo èíslování dnù posunout o 10 dní kupøedu pøi zachování obvyklého sledu dnù v týdnu, tak¾e po ètvrtku 4. øíjna 1582 mìl následovat pátek 15. øíjna. Zároveò se upravil poèet pøestupných dnù tak, aby i v pøí¹tích staletích pøipadal bod jarní rovnodennosti na 21. bøezen.
Bratøi Liliové vycházeli z výpoètù nìmeckého astronoma a matematika Erasma Reinholda, který v roce 1551 stanovil délku roku na 365 dnù, 5 hodin, 49 minut a 16 vteøin, co¾ je o pouhých 30 vteøin del¹í ne¾ skuteèný tropický rok. Od juliánského se nová délka roku li¹ila o 10 minut a 44 vteøin.
V juliánském kalendáøi bylo v prùbìhu 400 let sto pøestupných rokù (pøestupný rok je ten, jeho¾ letopoèet je beze zbytku dìlitelný ètyømi). K tomu, aby se 21. bøezen neposunoval vzhledem k jarní rovnodennosti, bylo nutné vypustit ze ètyø století tøi dny - neboli místo jednoho sta pøestupných rokù zaøadit jich jen devadesát sedm. Proto z rokù zavr¹ujících celá staletí, tzv. sekulární roky, mìla být pøestupnými jen ta, je¾ jsou beze zbytku dìlitelná ètyømi sty: napøíklad rok 1600, 2000, 2400... Roky 1700, 1800, 1900, 2100... budou nepøestupné. Jednodu¹eji øeèeno: ze ètyø po sobì jdoucích staletí - napøíklad 1600, 1700, 1800, 1900 - je první dvojèíslí dìlitelno ètyømi v¾dy jen u jednoho letopoètu, to znamená, ¾e ze 100 pøestupných let, které ve 400 letech jsou, vypadnou tøi pøestupné roky, to je právì ty, které v juliánském kalendáøi pøebývaly.
I takto upravený kalendáø - nazývaný gregoriánský - se li¹í délkou svého roku, která èiní 365,2425 dne, od roku tropického jen o 0,0003 dne (za 3600 let v¹ak vzroste tento rozdíl na celý den, a proto je urèeno, ¾e rok 4840 nebude pøestupný, pøesto¾e by mìl být). Aby se i tato nerovnováha je¹tì zmen¹ila, vytváøejí astronomové stále pøesnìj¹í pravidla. Více na:www.hvezdarna-fp.cz
Datum:
23.02.2025 10:31
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
23. února 1893 získal vynálezce Rudolf Diesel patent na vznìtový motor. To byl ale jen zaèátek, je¹tì mnoho let trvalo ne¾ vyrobil pohonnou jednotku. Nápad na motor dostal na studiích a my¹lenku mu vnukla hustilka, která se tehdy pou¾ívala jako jednoduchý zapalovaè.
Prototyp ze srpna 1893 pohánìl uhelný mour, a¾ v dal¹í fázi se palivem stal petrolej. Exempláø z roku 1897 pak pou¾íval naftu nebo olej z burských oøechù.
Na pøelomu 19. a 20. století byly vznìtové motory pøíli¹ velké a tì¾ké a tím nepou¾itelné v automobilech. Ale díky nízké spotøebì paliva se ale uplatnily na ¾eleznici a na moøi.