Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
18.04 - Ostrava:Osmý roèník dvoudenní krajské pøehlídky dìtského divadla Ostravská Lokálka 2024 zaèíná u¾ tento pátek 19. dubna v Divadle loutek Ostrava. Soutì¾ní vystoupení dìtských ... (více >>>)
Klára ©ebestová

17.04 - Ostrava:Fakultní nemocnice Ostrava si pøipomnìla Svìtový den hlasu preventivním vy¹etøením hlasivek

V úterý 16. dubna byla Foniatrická ambulance Kliniky ORL a chirurgie ... (více >>>)
Petra Petlachová

Zasmìjme se
19.04 - Pane vrchní, co je to ta klobása a la striptýz?
No, to je, prosím, v podstatì obyèejný buøt, ale musíte si ho sám sloupnout!

Veèírek v prvotøídní restauraci. Jeden z ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
19.04 - V tomto mìsíci jest obyèejnì mnoho silných vìtrù, nato hned sníh, dé¹», kroupy, sluneènost a proto¾e stále promìnitelné povìtøí, ¾e se sotva v celém roku takové nalézá.
Ranní ... (více >>>)
Danka

Dobré rady
19.04 - 19. Sna¾te se na nic nemyslet.

18. Dejte si do u¹í ucpávky.

17. Pøedstavte si, ¾e je èas vstát.

16. Zhluboka dýchejte.

15. Pøed spaním nesledujte televizi ani ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
25.05 - Ostrava:Postøelený rys v Beskydech: Zoo Ostrava podporuje kroky Hnutí DUHA a AOPK ÈR. Vzhledem ke skuteènostem, ¾e Zoo Ostrava je dlouholetým úspì¹ným chovatelem rysa karpatského v rámci mezinárodního chovného programu, podílela se na jeho znovuvysazení do èeské pøírody i na dal¹ích místech v Evropì a aktuálnì spolupracuje s Hnutím DUHA a Mendelovou univerzitou na ochranì volnì ¾ijících rysù, plnì podporuje kroky Hnutí DUHA a Agentury ochrany pøírody a krajiny ÈR ve vìci nelegálního postøelení rysa v Beskydech.

Spolupráce na ochranì rysa karpatského, a» u¾ v rámci mezinárodního chovného programu nebo ve volné pøírodì je dlouhodobì jednou z priorit Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Historie chovu této nejvìt¹í koèkovité ¹elmy Evropy sahá v zoo a¾ do poloviny 60. let minulého století. Do poloviny 80. let se podílela na projektu návratu rysa do èeské pøírody, odkud byl rys vystøílen u¾ na konci 19. století, i na dal¹í místa v Evropì. Projekt spoèíval v tom, ¾e na Slovensku, kde divocí rysi pøe¾ívali, se legálnì odchytávala mladá zvíøata a ta se pøevá¾ela ke karanténì do ostravské zoo. Rysi byli poté vypou¹tìni na ©umavì, dále pak v Nìmecku, Rakousku, Slovinsku a Itálii. Tento repatriaèní projekt byl tehdy velmi úspì¹ný a i díky nìmu se rysi opìt roz¹íøili na mnoho míst Evropy.

Rys ostrovid, respektive jeho karpatský poddruh, je historicky jedním z vlajkových druhù Zoo Ostrava, pøedev¹ím kvùli výskytu této ¹elmy v na¹em regionu. Zoo Ostrava se jeho chovu vìnuje mnohá desetiletí, ale novodobá historie sahá do roku 2006, kdy se pøipojila do mezinárodního chovného programu pro tento druh pod zá¹titou Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Hned první dvì ze ètyø mláïat narozených v Zoo Ostrava v roce 2008 v rámci novodobého managementu se podaøilo vypustit do volné pøírody na Slovensku díky zcela jedineèné spolupráci, o ní¾ vznikl neménì unikátní dokument "Návrat rysov". Vypu¹tìní tøetího mladého rysa do volné pøírody se podaøilo zopakovat je¹tì i v roce 2011.

Celkem se v Zoo Ostrava podaøilo úspì¹nì odchovat 20 rysù karpatských, z nich¾ 3 byli vypu¹tìni do pøírody (viz vý¹e), 11 zamíøilo do 9 evropských zoologických zahrad, konkrétnì na Slovensko, Ukrajinu, do Rakouska, Nìmecka, Maïarska, Itálie, ©výcarska a Anglie. Ve svých nových domovech se tato zvíøata v mnoha pøípadech (napø. Zoo Kyjev, Zoo Straubing atd.) i úspì¹nì rozmno¾ila, pøedala své geny dal¹í generaci a zajistila tak pøe¾ití svého druhu i pro budoucnost. Chov tohoto taxonu v evropských zoo je natolik úspì¹ný, ¾e jsme museli pøistoupit i k jeho regulaci - ¹est rysù bylo nutné utratit z dùvodu udr¾ení genetické rozmanitosti, zdraví a ¾ivotaschopnosti populace chované v lidské péèi. Právì udr¾ení genetické rozmanitosti, zdraví a ¾ivotaschopnosti populace ohro¾ených druhù chovaných v lidské péèi také v budoucnu je hlavní prioritou v¹ech moderních zoologických zahrad. Podrobné informace o chovu rysa karpatského v Zoo Ostrava najdete zde.

Od roku 2018 Zoo Ostrava spolupracuje s organizací Hnutí DUHA a Mendelovou univerzitou na ochranì volnì ¾ijících rysù na moravsko-slovenském pomezí. Zakoupením GPS obojku k telemetrickému sledování Zoo Ostrava podpoøila práci terénních výzkumníkù, kteøí tak mohou získat unikátní poznatky o prostorové aktivitì a habitatových preferencích rysa. GPS obojek navíc výraznì zvy¹uje ¹ance divokého rysa na pøe¾ití, proto¾e pomù¾e terénním pracovníkùm zvíøe dohledat v pøípadì, ¾e by napøíklad do¹lo k jeho zranìní, a také mù¾e odradit pøípadného pytláka, a zachránit tak ¹elmu pøed zastøelením.

Zpráva o úhynu rysa v Beskydech, který byl nelegálnì postøelen, nás velmi zasáhla a bohu¾el utvrzuje v pøesvìdèení, ¾e stále pøetrvává obrovská pøeká¾ka (právì v podobì pytláctví a nelegálních zástøelù), která zcela zásadnì brání pøípadné repatriaci, tj. vypou¹tìní rysù odchovaných v lidské péèi do volné pøírody.

Zoo Ostrava se v souladu se svým posláním aktivnì podílí na záchranì ohro¾ených druhù zvíøat - jednak chovem v lidské péèi v rámci mezinárodních chovných programù, jednak podporou vybraných záchranných a ochranáøských projektù pøímo v místech výskytu tìch nejohro¾enìj¹ích druhù v rùzných zemích svìta. Je také zapojena do nìkolika úspì¹ných repatriaèních projektù, v rámci nich¾ bezplatnì poskytuje pøirozenì odchovaná mláïata pro vypu¹tìní do volné pøírody (k obnovì èi posílení divoce ¾ijící populace). Jedná se napøíklad o orlosupy bradaté, sovy pálené, pu¹tíky bìlavé a dal¹í druhy. Podrobnì se o v¹ech tìchto aktivitách doètete na http://www.zoo-ostrava.cz/cz/ochrana-prirody/zachranne-projekty/
©árka Nováková