Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marcela,
zítra Alexandra.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
20.04 - Praha:Nemocnièní kaplani z celé Evropy jednali v Praze. Praha se v minulém týdnu stala hostitelským mìstem 18. mezinárodní konference poøádané Evropskou sítí nemocnièních ... (více >>>)
Petra Petlachová

18.04 - Ostrava:Osmý roèník dvoudenní krajské pøehlídky dìtského divadla Ostravská Lokálka 2024 zaèíná u¾ tento pátek 19. dubna v Divadle loutek Ostrava. Soutì¾ní vystoupení dìtských ... (více >>>)
Klára ©ebestová

Zasmìjme se
20.04 - Na køi¾ovatce pøistoupí k dopravnímu strá¾níkovi mu¾, stiskne mu ruku a povídá:
Tisíckrát vám dìkuji, moc jste mi vèera pomohl.
Já ale nevím o co jde?
Odebral jste mé ¾enì ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
20.04 - Co do svatého Jiøí vyroste, má se palicí do zemì zatlouct.
Danka

Dobré rady
20.04 - 20. Pøinu»te se a hodnì zívejte.

19. Sna¾te se na nic nemyslet.

18. Dejte si do u¹í ucpávky.

17. Pøedstavte si, ¾e je èas vstát.

16. Zhluboka dýchejte.

15. ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
21.07 - Ostrava:Novinky o vzácných ibisech skalních. Ibisi skalní patøí mezi nejohro¾enìj¹í ptaèí druh na svìtì. Volnì ¾ijící populace èítá sotva 600 jedincù. O záchranu tìchto vzácných ptákù usiluje mezinárodní repatriaèní projekt, do nìho¾ jsou zapojeny zoologické zahrady a dal¹í ochranáøské instituce, Zoo Ostrava od roku 2017. Pro posílení divoké populace bezplatnì poskytla ji¾ osm mladých ibisù. Pøibydou k nim i leto¹ní mláïata?

Mezinárodní repatriaèní projekt Proyecto eremita je za¹ti»ován ZooBotanico de Jerez ve ©panìlsku a odborem ¾ivotního prostøedí andaluské regionální vlády Junta de Andalucia. Jeho cílem je obnova volnì ¾ijící populace kriticky ohro¾ených ibisù skalních v oblasti Andalusie vypou¹tìním mláïat odchovaných v zoologických zahradách. Zoo Ostrava je do projektu zapojena od roku 2017 a celkem poskytla ji¾ osm mláïat.

Poprvé to byla v roce 2017 tøi mláïata ibisù (jeden samec a dvì samice), pøièem¾ do pøírody byli vypu¹tìni samec a jedna samice, druhá samice zùstala v chovatelské základnì projektu. Podruhé bylo na jih ©panìlska odvezeno pìt mladých ibisù letos v lednu (tøi samci a dvì samice). Na vypou¹tìcí lokalitì byli ostrav¹tí ptáci umístìni s dal¹ími 36 jedinci z EEP programu do adaptaèní rozletové voliéry, aby posílili létací svalstvo a seznámili se s okolím. Z ní bylo v¹ech 41 ibisù vypu¹tìno koncem dubna. Ptáci se brzy pøipojili k volnì létajícím ibisùm a zaèali prozkoumávat okolí. Ètyøi z pìti ostravských ibisù jsou stále na¾ivu, jeden byl po pár dnech nalezen zesláblý a pøevezen zpìt do Zoo Jeréz k léèbì, av¹ak nakonec uhynul.

Zoo Ostrava chová ibisi skalní od roku 2008. Náv¹tìvníci mají mo¾nost malou kolonii pozorovat ve voliéøe spoleènì se supy bìlohlavými. V hnízdních budkách chovné páry pravidelnì odchovávají mláïata. Celkem u¾ se jich podaøilo odchovat pøes 30. V leto¹ním roce jsou ve voliéøe k vidìní tøi mláïata vylíhlá 20. kvìtna 2019. Jejich pohlaví zatím neznáme. Od dospìlých jsou dobøe rozeznatelná - nemají je¹tì záøivì èervenì zbarvený zobák. O jejich pøípadném zapojení do repatriaèního projektu budeme jednat s koordinátorem Evropského záchovného programu pro ibisy skalní.

Ibis skalní (Geronticus eremita) se v minulosti vyskytoval v Evropì (©výcarsko, Nìmecko, Rakousko, ©panìlsko, Itálie), severní Africe a na Støedním východì. V dùsledku ztráty pøirozeného prostøedí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad do¹lo na mnoha místech k jeho vyhubení. Koncem 20. století se objevily dal¹í hrozby - pou¾ívání insekticidù a elektrické vedení. Ve volné pøírodì dnes ¾ije pouhých 500-600 jedincù, èím¾ se tito ptáci øadí k nejohro¾enìj¹ím druhùm na svìtì. V Èerveném seznamu (The IUCN Red List of Threatened Species) je tento druh zaøazen v kategorii kriticky ohro¾ený. 95 % svìtové populace dnes ¾ije v Souss-Massa National Park and Tamri v Maroku, necelá stovka ptákù pøe¾ívá v polodivoké populaci v Turecku, zbytková populace (jen cca 5 ptákù) v Sýrii je pravdìpodobnì ji¾ vyhubená.

Díky repatriaèním snahám ve ©panìlsku a v Rakousku se malé populace tìchto krásných ptákù znovu vyskytují i v Evropì. Mezi lety 2004 a 2009 bylo v rámci projektu vypu¹tìno celkem 190 ibisù skalních a vypou¹tìní stále pokraèuje. Mortalita vypu¹tìných mladých ptákù je vysoká, pøesto se v¹ak v roce 2008 vytvoøil první hnízdní pár a v oblasti se v roce 2011 vytvoøila malá, nezávislá a nemigrující kolonie.

Záchranný projekt Proyecto eremita je dal¹ím pøíkladem konkrétní pomoci novodobých zoologických zahrad pøi ochranì pøírody a nápravì ¹kod, které èlovìk na pøírodì napáchal.
©árka Nováková