Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
18.04 - Ostrava:Osmý roèník dvoudenní krajské pøehlídky dìtského divadla Ostravská Lokálka 2024 zaèíná u¾ tento pátek 19. dubna v Divadle loutek Ostrava. Soutì¾ní vystoupení dìtských ... (více >>>)
Klára ©ebestová

17.04 - Ostrava:Fakultní nemocnice Ostrava si pøipomnìla Svìtový den hlasu preventivním vy¹etøením hlasivek

V úterý 16. dubna byla Foniatrická ambulance Kliniky ORL a chirurgie ... (více >>>)
Petra Petlachová

Zasmìjme se
19.04 - Pane vrchní, co je to ta klobása a la striptýz?
No, to je, prosím, v podstatì obyèejný buøt, ale musíte si ho sám sloupnout!

Veèírek v prvotøídní restauraci. Jeden z ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
19.04 - V tomto mìsíci jest obyèejnì mnoho silných vìtrù, nato hned sníh, dé¹», kroupy, sluneènost a proto¾e stále promìnitelné povìtøí, ¾e se sotva v celém roku takové nalézá.
Ranní ... (více >>>)
Danka

Dobré rady
19.04 - 19. Sna¾te se na nic nemyslet.

18. Dejte si do u¹í ucpávky.

17. Pøedstavte si, ¾e je èas vstát.

16. Zhluboka dýchejte.

15. Pøed spaním nesledujte televizi ani ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
05.08 - Pøe¹tice:Dùm historie Pøe¹ticka bude hostit výstavu Fenomén IGRÁÈEK v Pøe¹ticích od 5. srpna do 15. øíjna. Mezi vystavovanými exponáty naleznou náv¹tìvníci i tentokrát originálnì zpracované IGRÁÈKY. Nyní v podobì rodáka Pøe¹tic, autora Èeské m¹e vánoèní, Jakuba Jana Ryby a architekta a dosud nejvìt¹ího èeského mecená¹e Josefa Hlávky.

Pøedstavitele obou významných osobností pro spoleènost EFKO, èeského výrobce spoleèenských her a IGRÁÈKA, navrhl a výtvarnì realizoval pan Miroslav Svoboda. Dùm historie Pøe¹ticka poøádá výstavu ve spolupráci s èeským výrobcem hraèek, spoleèenských her a IGRÁÈKA, spoleèností EFKO - karton, s.r.o. Pøe¹tice patøí ke krásným zastávkám letního putování po západoèeském kraji. Le¾í na staré obchodní cestì, vedoucí povodím Berounky pøes Plzeòskou kotlinu a dále proti proudu øeky Úhlavy a¾ do Bavor. Py¹ní se bohatou historií, jí¾ tvoøí i velkolepý barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s milostným a zázraèným obrazem Divotvùrkynì Pøe¹tické. Výstava Fenomén IGRÁÈEK nav¹tíví pozoruhodné místo, které i ona obohatí o historii, vývoj i souèasnost výroby této, dnes ji¾ legendární, hraèky.

"Dùm historie Pøe¹ticka v Pøe¹ticích je mìstským muzeem s expozicí obchodu, øemesel a ¾ivností pøedev¹ím z první poloviny dvacátého století. Vedle stálých expozic jsou pro náv¹tìvníky ka¾doroènì pøipravovány krátkodobé tematické výstavy," uvádí Drahomíra Valentová, vedoucí muzea. "Zajímavá je stálá expozice originálního kupeckého krámu z první poloviny 20. stol., s funkèní registraèní pokladnou, dobovým výherním automatem, odmìrným válcem na petrolej a øadou dal¹ích dobových exponátù. V expozici øemesel jsou unikátní funkèní hodinové stroje, model vodního mlýna a malé dílny místních øemeslníkù od ¹evcù po kováøe," dodává Drahomíra Valentová.

"Vzpomínka na Jakuba Rybu jde opaèným smìrem. V Ro¾mitále pod Tøem¹ínem, kde byla výstava Fenomén IGRÁÈEK v roce 2015, jsme si pøipomínali jeho úmrtí /+ 8. 4. 1815/ a v Pøe¹ticích jeho narození /*26.10.1765/. Na tom je krásnì vidìt, putovní charakter výstavy," uvádí Zdenìk Rau¹, kurátor výstavy. "Ka¾dá výstava je doplòována o novinky z produkce firmy EFKO, tak¾e i ten, kdo byl na výstavì pøed nìkolika lety, najde zde nové IGRÁÈKY, MultiGO i deskové hry. Výstava vznikla pøed ¹esti lety v Technickém muzeu v Brnì," dodává Zdenìk Rau¹.

"Prostøednictvím výstavy Fenomén IGRÁÈEK nav¹tìvujeme velice zajímavá místa," øíká Miroslav Kotík, majitel spoleènosti EFKO.

"Èeskou m¹i vánoèní Jakuba Jana Ryby znají snad úplnì v¹ichni, jeho rodné mìsto pak ji¾ málokdo. Vìøím, ¾e výstava i tentokrát seznámí náv¹tìvníky se zajímavostmi z výroby a vývoje známé èeské hraèky - IGRÁÈKA, ale stane se tøeba i inspirací k zajímavému výletu jihozápadních Èech," dodává Miroslav Kotík.

Cena vstupenek na výstavu je pro dospìlé 25 Kè a pro dìti od 6 let za 15 Kè.
Jakub Jan Ryba, osvícenecký pedagog, spisovatel a hudební skladatel se narodil v Pøe¹ticích v roce 1765 v uèitelské rodinì. Jeho otec byl v Pøe¹ticích poduèitelem a regenschorim kùru pøe¹tického kostela, matka pocházela z rodiny pøe¹tického vzdìlance, uèitele Josefa Kárníka. U¾ jako osmiletý umìl dobøe hrát na klavír, uèil se na housle, varhany a violoncello. Svoji touhu vìnovat se pouze hudbì musel v dobì studií podøídit nepøíznivým osobním pomìrùm, a proto v uèitelském kurzu získal kvalifikaci pro výuku na farních ¹kolách. Po prvním pùsobi¹ti v Mní¹ku pod Brdy a¾ do své smrti v roce 1815 uèil a tvoøil v Ro¾mitále pod Tøem¹ínem. Od roku 1935 má v Pøe¹ticích pod kostelem, v místech staré ¹koly, památník.

J. J. Ryba byl autorem celkem zhruba 1300 kompozic rùzného rozsahu a nejrùznìj¹ích forem, z nich¾ dalekosáhle pøeva¾ovala duchovní hudba (souèást katolické liturgie, na latinské, v malé míøe také na èeské texty). Z tohoto pøedpokládaného poètu se jich dochovala jen èást. Stylovì vychází Rybova ranìj¹í tvorba z principù raného klasicismu s pøevahou homofonie. V prùbìhu èasu v¹ak klasicizující zamìøení Rybovy hudby dále vyzrává a ve skladbách napsaných po roce 1800 se místy pøibli¾uje a¾ ranì romantickému hudebnímu jazyku. Rybovi patøí primát v kompozici umìlé svìtské písnì s klavírním doprovodem na èeské texty (12 èeských písní, vyd. Praha 1800). Z mimoliturgické hudby je potøeba uvést nìkolik orchestrálních kompozic (symfonie, kasace), komorní hudba (zejména smyècových kvartetù), koncertù pro sólový nástroj s orchestrálním doprovodem a èeské písnì a kantáty. Pozoruhodnou úroveò má hudba pro varhany (rukopisný sborník Novae et liberatae cogitationes, 1798). Jeho nejznámìj¹í skladba Èeská m¹e vánoèní "Hej, mistøe!" vznikla v roce 1796.

Josef Hlávka, c.k. stavební rada, architekt a mecená¹ evropského formátu se narodil v Pøe¹ticích v roce 1831. Po studiích na Akademii výtvarných umìní ve Vídni se vìnoval architektuøe a stavitelství. Sotva tøicetiletý zvítìzil v soutì¾i o stavbu Dvorní opery ve Vídni. Jeho ¾ivotním dílem je komplex církevních staveb v Èernovcích na Ukrajinì, který je od roku 2011 zapsán v seznamu památek UNESCO. Byl povìøen dohledem pøi dostavbì Svatovítské katedrály v Praze, poradcem pøi pøestavbì Karl¹tejna, navrhoval studie rekonstrukce Karlova mostu, øídil a financoval práce v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoøe. Unikátní jsou Hlávkovy mecená¹ské aktivity. A¾ do zalo¾ení Nadání Josefa, Marie a Zdeòky Hlávkových v roce 1904 rozdal pøes 800 tis. zlatých, vèetnì ohromného pøíspìvku 200 tis. zlatých Èeské akademii pro vìdu, literaturu a umìní, její¾ ustavení v roce 1891 Hlávka prosadil. Do své smrti v roce 1908 hostil na zámku v Lu¾anech osobnosti èeského hudebního, literárního, vìdeckého i veøejného ¾ivota (A. Dvoøáka, J. Vrchlického, J. Zeyera, V. Sládka a dal¹í). Pro chudé, nadané studenty postavil v Praze Hlávkovy koleje. Významní studenti a osobnosti jsou z jeho majetku prostøednictvím Nadání J. M. a Z. Hlávkových oceòováni a podporováni dodnes.

Historie mìsta Pøe¹tice sahá do dávné minulosti. První písemná zmínka o Pøe¹ticích se vá¾e k roku 1226. Tehdy se Pøe¹tice jako trhová ves poprvé objevily na listinì krále Pøemysla Otakara I. V roce 1239 Pøe¹tice koupil kladrubský klá¹ter benediktýnù a zøídil zde probo¹tství. Za husitských válek se Pøe¹tic zmocnili ©vihov¹tí z Rýzmberka a dr¾eli je po dvì století. V 18. století zasáhli benediktýni do dìjin mìsta znovu. Nejprve zde obnovili probo¹ství a v letech 1750 - 1775 nechali vybudovat barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie podle plánù význaèného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Poèátkem 19. století postihly mìsto dva rozsáhlé po¾áry, pøi nich¾ mimo jiné vyhoøela také radnice, panský dvùr i pivovar. To bylo pro mìsto velmi nelehké období. I toto tì¾ké období se mìstu postupnì podaøilo pøekonat. V roce 1832 byla postavena nová radnice. Rozvíjel se i obchod, proslulé byly zejména pøe¹tické výroèní a týdenní trhy, a to ji¾ od poloviny 19. století. K rozvoji mìsta pøispìlo vybudování silnice z Plznì do Klatov, která se zaèala stavìt v roce 1809. Od roku 1874 bylo mo¾né vyu¾ívat i ¾eleznièní spojení – tra» z Plznì do Klatov procházela v bezprostøední blízkosti mìsta. Postupnì se Pøe¹tice staly sídlem v¹ech okresních úøadù. Postavilo se mnoho nových budov: Okresní hejtmanství, Okresní zálo¾na hospodáøská, nová sokolovna, Okresní soud, po¹ta. Rozvoj mìsta pozastavily váleèné události - 1. a zejména 2. svìtová válka. Tehdy se z okresu Pøe¹tice stal pohranièní okres sousedící s oblastí tehdej¹ích Sudet.

Spoleènost EFKO, èeský výrobce her a hraèek, pùsobí na èeském trhu od roku 1993. Po celou dobu se zamìøuje kromì výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary øadu mateøských ¹kolek, základních a zvlá¹tních ¹kol, dìtských domovù a kojeneckých ústavù. Spolupracuje také s Èeským paralympijským výborem na charitativním projektu EMIL a zaøadila se do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opu¹tìných dìtí. Tìm ji¾ od roku 2006 pravidelnì pøivá¾í vánoèní dárky a pomáhá tak jejich malým svìøencùm pro¾ít radostnìj¹í Vánoce. EFKO získalo následující ocenìní - FOR TOYS 2010 - cena GRAND PRIX za IGRÁÈKA. V roce 2011 obdr¾elo èestné uznání v rámci projektu VIZIONÁØI 2011. Ocenìní bylo udìleno za o¾ivení tradièních dìtských hraèek IGRÁÈEK a uvedení na trh nové série, která vyu¾ívá nejnovìj¹ích poznatkù z oblasti didaktiky a dìtské psychologie. Projekt VIZIONÁØI organizuje sdru¾ení Czech Inno pod zá¹titou Ministerstva prùmyslu a obchodu. EFKO získalo v roce 2012 ocenìní v soutì¾i "Èeských 100 nejlep¹ích" za strategickou hru ABAKU, kterou doporuèuje rovnì¾ Mensa ÈR, Jednota èeských matematikù a fyzikù a Univerzita Karlova. Rok 2013 pøinesl oznaèení "Správná hraèka" 2013 za kreativní stavebnici ROTO START a za rodinnou spoleèenskou 3D hru Jo¾in z ba¾in a ocenìní Nejlep¹í novinka roku 2013 v kategorii Hry, puzzle a karty za rodinnou spoleèenskou 3D hru Jo¾in z ba¾in. Poslední cenu má firma z roku 2014 - oznaèení "Správná hraèka" 2014 pro soubor oblíbených her Moje první hry. Více informací na: www.efko.cz.

Technické muzeum v Brnì je pøíspìvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je pøímo øízeno Ministerstvem kultury Èeské republiky. Svùj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které poøádá samostatnì nebo ve spolupráci s jinými institucemi vèetnì zahranièních. Poøádá konference a pøedná¹ky. Rozvíjí edièní èinnost. Vìnuje soustavnou pozornost práci s veøejností, pøedev¹ím s dìtmi a mláde¾í. Plnìní vìdeckých cílù dosahuje pùvodním výzkumem v oblastech vìdeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné èinnosti. Vypracovává odborné posudky a doporuèení, vìdecké re¹er¹e a expertizy. Napomáhá pøi odborné výchovì studentù formou odborných praxí a vedení absolventských a závìreèných prací. Ve spolupráci s vysokými ¹kolami a dal¹ími odbornými pracovi¹ti zaji¹»uje výuku v oborech muzeologie a konzervování - restaurování. Vydává osvìdèení k vývozu pøedmìtù kulturní hodnoty podle pøíslu¹ného zákona a eventuálnì podává návrhy na prohlá¹ení tìchto pøedmìtù za kulturní památku. Zapùjèuje sbírkové pøedmìty k úèelùm studijním a výstavním. Zaji¹»uje èinnost dobrovolných spolupracovníkù muzea, zejména prostøednictvím Kruhu pøátel TMB.
Kateøina Øeháková