Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
25.04 - Liberec:Odborníci z Èeská alzheimerovské spoleènosti udìlili domovu pro seniory ze sítì SeneCura certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péèe o seniory s demencí.

Certifikace ... (více >>>)
Filip Moravec

23.04 - Ostrava:Ve dnech 25. - 28. dubna se v Moravskoslezském kraji uskuteèní Dny dobrovolnictví. Událost, která nabízí lidem pøíle¾itost, nahlédnout do rùzných oblastí dobrovolnictví, ... (více >>>)
Lucie Køivánková

Zasmìjme se
25.04 - Turista se tá¾e Laponce:
Co tu dìláte v létì a co v zimì, kdy¾ tu noc trvá celý den?
V létì lovíme ryby a milujeme se.
A v zimì?
V zimì nelze lovit ryby.

Americký ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
25.04 - Svatého Marka de¹tivo - sedm týdnù blátivo.


Danka

Dobré rady
25.04 - Veèeøejte zlehka
Najezte se naposledy asi dvì hodiny pøed spaním. Nepøehánìjte to s velikostí porce a nedávejte si pár hodin pøed spaním ani tì¾ká, sma¾ená, tuèná a koøenìná ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
19.09 - Praha:Skalpel, prosím! Tuto legendární vìtu u¾ pøi operaci oèí sly¹et nemusíte. Moderní medicína se vyvíjí pøekotnì a u oèní chirurgie to platí dvojnásobnì. Pøístroje 21. století doká¾ou zbavit brýlí i pacienty s vysokými dioptriemi a seniorùm se ¹edým zákalem navrátit ostrý zrak na blízko i na dálku. Femtosekundový laser to umí i bez "øezání"! Vítejte na operaèním sále a vstupte do svìta, který by byl je¹tì pøed nìkolika dekádami pova¾ován za scénu ze sci-fi filmu...

"Na refrakèní chirurgii je nejkrásnìj¹í okam¾ik, kdy¾ se pacienti po zdaøilé operaci znovu podívají na svìt. Ze dne na den je doká¾eme zbavit brýlí, bez nich¾ nevidìli ani na budík nebo na dùle¾ité vìci v domácnosti èi na ulici," øíká MUDr. Lucie Vale¹ová, primáøka Oèní kliniky NeoVize Praha, která se oènímu lékaøství vìnuje u¾ 25 let a za tu dobu provedla témìø 10 tisíc operací. "Na oftalmologii a zejména refrakèní chirurgii je kouzelné, ¾e se jedná o obor, který v posledních dvaceti letech nabral na neuvìøitelné rychlosti, je plný novinek a vylep¹ení," vysvìtluje. Na zaèátku její kariéry bylo odstranìní dioptrií vykoupeno bolestí a nepohodlím. "Refrakèní operace znamenala, ¾e mìl pacient ètyøi dny kruté bolesti. Týden a¾ mìsíc vidìl velice spoøe, postupnì se to vylep¹ovalo," vzpomíná oftalmolo¾ka. Nejstar¹ím laserovým zákrokem byla metoda fotorefrakèní keratektomie, oznaèovaná zkratkou PRK. Americký úøad pro schvalování léèiv mu udìlil zelenou v roce 1995, pou¾íval se ale ji¾ od raných osmdesátých let. PRK, stejnì jako LASEK, tedy modifikovaný postup pøi PRK, patøí k první generaci laserových metod korekce dioptrických vad. Chirurgové pøi nich museli zcela odstranit povrch rohovky a excimerovým laserem odpaøit pøebyteènou tkáò, která zpùsobovala neostré vidìní. Pro pacienta byl takový zákrok nároèný. Následné dorùstání rohovky je bolestivé a trvá nìkolik dní.

Femtosekundový laser odstraní dioptrie rychle a bezbolestnì
"V laserové chirurgii nastal obrovský posun! Nejbezpeènìj¹í metodou je dnes ReLEx Smile. Provádí se v podstatì pod povrchem rohovky," objasòuje primáøka Vale¹ová. Tato patentovaná metoda zbavila dioptrií ji¾ 4 miliony pacientù po celém svìtì - a patøí mezi nì i tisíce pacientù oèních klinik NeoVize, kde se takto operuje ji¾ od roku 2013. Princip lze pøirovnat napøíklad k endoskopii, kdy je do tìla zanoøena hadièka a celý zákrok probíhá uvnitø, tak¾e pacient se vyhne velké ránì na bøi¹e. Pøi operaci oèí je to podobné. Laser udìlá tøímilimetrový vstupní øez, ani¾ by se chirurg no¾em musel dotknout oka. V hloubce odseparuje tenkou vrstvièku a operatér tímto malým otvùrkem tuto takzvanou lentikulu, pøesnì vypoètenou podle dioptrií, vyjme z oka ven. Odstranìním tkánì dojde ke zmìnì tvaru rohovky a tím k odstranìní dioptrií. Povrch rohovky pøitom zùstává celistvý a bìhem zákroku nedochází k naru¹ení její stability a pevnosti. Pacient na sále stráví pøibli¾nì 20 minut, laser v¹ak pùsobí jen zhruba 20 sekund. Ji¾ veèer po zákroku sleduje vìt¹ina pacientù televizi. "Tuto bezbolestnou ambulantní metodu lze provádìt jen s vyu¾itím femtosekundového laseru VisuMax," doplòuje doc. MUDr. ©árka Skorkovská, CSc., primáøka Oèní kliniky NeoVize Brno.

Bezpeènost na prvním místì
Po celém svìtì je v provozu 1200 tìchto femtosekundových laserù, jejich¾ dal¹í výhodou je, ¾e umo¾òují kdykoli v pozdìj¹ím ¾ivotì, pokud se vada zhor¹í, oko opakovanì operovat, a to i mnoho let po pùvodním zásahu. "Na¹e kliniky navíc garantují, ¾e podstoupí-li pacient laserový zákrok, obdr¾í do¾ivotní záruku. Bude-li v budoucnu nutné dioptrický stav oèí doladit dal¹ím laserovým zákrokem, oèní klinika jej poskytne zdarma," dodává oftalmolo¾ka Skorkovská. K naprosté bezpeènosti laserových zákrokù pøispívá i fakt, ¾e tyto pokroèilé pøístroje sledují ka¾dý pohyb oka. Pokud je pøíli¹ velký, laser se zastaví. Pacienti tedy nemusí mít obavy, ¾e by pøi operaci do¹lo k chybì vinou pohnutí. Mezi bezpeènostní opatøení patøí i takzvaná registrace, kterou u refrakèních operací provádí laser a u nitrooèních operací navigaèní systém Callisto. Kontrolní mechanismus spoèívá v tom, ¾e je vytvoøena fotografie oka a pøed zahájením operace ji systém porovná s okem pod mikroskopem èi laserem. A jeliko¾ je ka¾dé oko zcela jedineèné (dokonce se vyu¾ívá i pro identifikaci osob, podobnì jako otisk prstu), nemù¾e tedy dojít k zámìnì operovaného oka nebo dokonce pacienta. Aby byla operace opravdu bezpeèná, je také nutné pøedem dùkladnì vy¹etøit tlou¹»ku rohovky a získat podrobné informace o celém pøedním segmentu oka, zakøivení, tvaru rohovky a dal¹í údaje. K tomu slou¾í pøístroj Pentacam, kterému pìt kamer umo¾òuje bìhem bezkontaktního a bezbolestného vy¹etøení zmìøit 5 kvalit rohovky. Doká¾e díky tomu odhalit i keratokonus, co¾ je onemocnìní, pro nìj¾ je typické ku¾elovité vyklenutí rohovky. Pokud by nebylo správnì diagnostikováno, pøi operaci by mohlo dojít k po¹kození oka. Prostøednictvím mìøení tlou¹»ky rohovky z Pentacamu se dá vypoèítat maximální mo¾ná ablace (odstranìní tkánì) pøi laserové operaci, aby byla opravdu bezpeèná.

Silné brýle po operaci ¹edého zákalu ji¾ nejsou tøeba
Laser, který nahradil skalpel, se vyu¾ívá nejen pøi refrakèních operacích, ale také pøi odstraòování katarakty neboli ¹edého zákalu. Jedná se o vadu, která komplikuje ¾ivot pøedev¹ím seniorùm po ¹edesátém roce ¾ivota, kdy se jejich pøirozená oèní èoèka zakaluje a tím se zaml¾uje vidìní, a¾ mù¾e dojít k oslepnutí. Ji¾ dva tisíce let pøed na¹ím letopoètem indiètí lékaøi propichovali zakalenou èoèku speciální jehlou, v roce 1752 pak zaèal Francouz Jaques Daviel za pomoci velkého øezu zcela odstraòovat zakalenou èoèku z oka. Dnes na¹tìstí existují sofistikovanìj¹í metody záchrany zraku. "Pokrok je a¾ neuvìøitelný. Kdy¾ jsem zaèínala, pacienti museli nìkolik dní po odstranìní ¹edého zákalu zùstávat v nemocnici a do¾ivotnì nosili velmi silné brýle zhruba o deseti dioptriích, proto¾e bez nich vidìli maximálnì tak na metr," vzpomíná docentka Skorkovská, která bìhem více ne¾ pìtatøicet let dlouhé praxe osobnì za¾ila raketový vývoj v oèní chirurgii. Dnes se vyu¾ívá femtosekundový laser LenSx, který provádí zákrok na zavøeném oku, je naprosto bezpeèný, bezbolestný a zaji¹»uje rychlou rekonvalescenci.

Ultrazvuková sonda je pøesná a ¹etrná
Pøi operacích ¹edého zákalu se k odstranìní zkalené oèní èoèky èasto pou¾ívá ultrazvuková sonda Constellation, která èoèku rozmìlní. Její èásti jsou z oka odsáty a prázdné pouzdro èoèky je následnì dùkladnì vypláchnuto. Výhodou pøístroje je mo¾nost výbìru z více programù podle stádia ¹edého zákalu, a tedy tvrdosti oèní èoèky. Odstranìní zkalené èoèky je díky tomu mnohem pøesnìj¹í a ¹etrnìj¹í. "Constellation je kombinací dvou pøístrojù, které jsme pou¾ívali døíve - jeden pro operace pøedního segmentu, druhý pro operace zadního segmentu oka. Pokud bylo pøi operaci ¹edého zákalu zapotøebí provést výmìnu nitrooèní èoèky zezadu pøes sklivec, napøíklad u komplikovaného úrazu oka, bylo nutné vymìnit pøístroje, co¾ trvalo i tøi ètvrtì hodiny. Pacienta jsme mezitím odrou¹kovali, posadili zpìt do pøípravny a musel èekat. Díky tomu, ¾e Constellation má v sobì integrované oba módy, staèí jen pøepnout pøístroj a bìhem nìkolika minut mù¾eme pokraèovat v operaci," popisuje výhody pøístroje docentka Skorkovská, která roènì osobnì odstraní a¾ tisíc ¹edých zákalù.

Femtosekundový laser pomáhá i pøi operaci katarakty
Skuteènì revoluèní technologii v oèní chirurgii pak pøedstavuje femtosekundový laser LenSx, který se kromì zmínìných refrakèních operací zaèal pou¾ívat i pro operaci ¹edého zákalu, kde nahrazuje ostré nástroje. Funguje na principu velmi krátkých laserových pulsù a "odpaøováním" jednotlivých bunìk se provádìjí miniaturní øezy, které døíve chirurg dìlal skalpelem. Ten u¾ díky LenSx není vùbec potøeba! "Velkou èást operace ¹edého zákalu laser provede je¹tì døíve, ne¾ dojde k otevøení oka, operace je po otevøení dokonèena za nìkolik málo minut. Je tak celá mnohem pøesnìj¹í, rychlej¹í, bezpeènìj¹í a vede k rychlej¹ímu návratu vidìní a spolehlivìj¹ím pooperaèním zrakovým výsledkùm," objasòuje MUDr. Lucie Vale¹ová. Pro pacienty takový zákrok znamená vìt¹í pohodlí i ¹etrnost. Laserový paprsek pùsobí na oko pouhých 10 sekund a s dokonalou pøesností vytvoøí vstupní øez, otevøe pøední pouzdro èoèky a rozmìlní ji - preciznì a je¹tì ¹etrnìji ne¾ ultrazvuková sonda.

Umìlá multifokální èoèka umo¾ní ostré vidìní na tøi vzdálenosti
Také umìlé nitrooèní èoèky, které se pøi operaci ¹edého zákalu vkládají do prázdného pouzdra, pro¹ly pøekotným vývojem. Senioøi se díky nim mohou zbavit nejen katarakty, ale zároveò lze korigovat jakékoliv dioptrie a vyøe¹it tím potí¾e s krátkozrakostí, dalekozrakostí i astigmatismem. Aktuálnì je k dispozici dokonce trifokální nitrooèní èoèka zlep¹ující vidìní do dálky, blízka i støední vzdálenosti. Díky tomu pacienti vidí ostøe pøi ètení, práci na poèítaèi, procházkách i sledování divadelního pøedstavení. Nedávno dostali nadìji dobøe vidìt i ti, u kterých byla multifokální èoèka z rùzných dùvodù kontraindikována. Oèní klinika NeoVize letos na jaøe jako první pracovi¹tì v Èeské republice implantovala unikátní nedifrakèní nitrooèní èoèku AcrySofTM IQ VivityTM. Sni¾uje závislost na brýlích i u pacientù, kteøí trifokální èoèku dosud mít nemohli. Podle prùzkumu, který provedla agentura STEM/MARK pro oèní kliniky NeoVize, vyplývá, ¾e za prémiovou nitrooèní èoèku si pøiplatilo 37,1 % pacientù, èastìji to jsou mu¾i. "Umìlá èoèka zùstává v oku po zbytek ¾ivota. Explantace èoèky neboli její vynìtí z oka se provádí pouze ve výjimeèných pøípadech. Proto je dùle¾ité vìnovat informacím o èoèce dostatek pozornosti," nabádá docentka Skorkovská. A jak mù¾e medicína v oblasti nitrooèních èoèek je¹tì dále pokroèit? "Poøád se hledá takový svatý grál - umìlá èoèka, která by dokázala sama zaostøovat. Zkou¹í se èoèka obsahující mikroèip, jen¾ by ji øídil. Uva¾uje se tøeba o gelových èoèkách a podobnì," naèrtává mo¾nou budoucnost v oboru primáøka Vale¹ová.

©pièkové mikroskopy a navigaèní systémy pomáhají lékaøùm i pacientùm
K nejmodernìj¹ímu vybavení oèních klinik se øadí také pokroèilé mikroskopy. Napøíklad vyu¾ití mikroskopu Lumera 700 od firmy Carl Zeiss je velmi ¹iroké. Spoleènì s navigaèním systémem Callisto usnadòuje oèním chirurgùm práci. "Výhodou pro chirurgy je lep¹í rozli¹ení mikroskopu a jeho snadnìj¹í ovládání. Má lep¹í osvìtlení a není u nìj zapotøebí mìnit svìtelnost v prùbìhu operace, disponuje velkým displejem a po operaci je mo¾né ihned pøehrát videozáznam zákroku," vyjmenovává primáøka Skorkovská nìkteré výhody. Navigaèní systém Callisto potom pomáhá oèním lékaøùm vlo¾it implantovanou nitrooèní èoèku do oka s naprostou pøesností. Promítá do okuláru mikroskopu navigaèní linie, podle kterých chirurg vkládá umìlou èoèku do oka, pøípadnì zaji¹»uje precizní vyrovnání torické èoèky. Navigace pomáhá operatérovi v pøesnosti a velikosti øezu a díky tomu zlep¹uje výsledek a zvy¹uje bezpeènost zákroku. Dokumentuje a zobrazuje výsledky i v HD fotografiích a videích. Prùlom v nitrooèní chirurgii pøedstavuje rovnì¾ digitální navigaèní systém Verion, který takté¾ promítá navigaèní linie a chirurg díky nim doká¾e implantovat èoèku s naprostou pøesností.

Moderní diagnostické vybavení zaruèuje bezpeènost operací
"Stejnì dùle¾ité, jako je práce chirurga, je také pøíprava pacienta. Lékaø, který operaci indikuje, musí být zku¹ený a vy¹etøit jej v souladu s nejmodernìj¹ími poznatky vìdy. Kdy¾ pacienta doporuèíme k operaci, musíme si být 100% jisti, ¾e jsme udìlali v¹echna vy¹etøení, která medicína doká¾e, abychom provedli operaci nejbezpeènìji, jak jen to lze," upozoròuje MUDr. Vale¹ová. V NeoVizi jsou proto kromì operaèních pøístrojù vybaveni i novým diagnostickým vybavením, napøíklad nejmodernìj¹í OCT Zeiss, ale i novou kameru pro zobrazování sítnice. Mezi ¹pièku ve své tøídì patøí endotelový mikroskop Tomey. Doká¾e odhalit velmi detailnì stav spodní vrstvy rohovky oka - strukturu a kvalitu tzv. endotelu. Právì buòky endotelu jsou zodpovìdné za vý¾ivu rohovky oka a zaji¹tìní její prùhlednosti. Bezkontaktní a bezbolestné vy¹etøení trvá jen pár minut, ale má velký význam pøed oèními operacemi, napøíklad pøed operací ¹edého zákalu, refrakèní výmìnou èoèky, implantací nitrooèní èoèky èi pøed laserovým zákrokem. Pokud je poèet bunìk nízký nebo mají nevhodnou strukturu, lékaø navrhne jiné øe¹ení oèní vady. Získané informace dávají pokyn, jaké viskoelastické materiály se mají pøi operaci pou¾ít. Lze tak pøedejít komplikacím a zajistit vy¹¹í bezpeènost pro pacienty.

Propojení dat u¹etøí èas i zbyteèné mìøení
Souèástí vstupního vy¹etøení pøed operací katarakty je také biometrické vy¹etøení. Døíve se provádìlo ultrazvukem, nyní k tomuto úèelu slou¾í pøístroj IOL Master, na nìm¾ je oko promìøené. Výsledky tohoto mìøení jsou vstupními parametry pro výpoèet nové umìlé nitrooèní èoèky, která bude pacientovi pøi operaci ¹edého zákalu do oka implantována. Umí navíc vzít v úvahu i situaci, kdy u¾ je pacient po laserové refrakèní operaci. Pacientùm a operatérùm usnadòuje ¾ivot také mo¾nost propojení dat. Pomocníkem je navigaèní systém, propojený po síti s IOL Masterem. Operatér si tedy na sále naète data konkrétního pacienta z IOL Masteru umístìného ve vy¹etøovnì a podle nich pak mù¾e do oka implantovat umìlou èoèku. "Výhodou tohoto systému je, ¾e na IOL Masteru mìøíme kvùli výpoètu vhodné èoèky v¹echny pacienty pøed nitrooèní operací. U pøedchozího navigaèního systému k tomu bylo potøeba jedno mìøení navíc, které díky propojení navigaèního systému Callisto s IOL Masterem nyní odpadá. U¹etøíme tím èas a pøedev¹ím nebudeme zatì¾ovat pacienty dal¹ím mìøením navíc, které jejich oèi více unavuje a vysu¹uje, co¾ je problém zejména u seniorù," informuje docentka Skorkovská.

Pohledem "do oèí" lze odhalit civilizaèní choroby
O oèích se øíká, ¾e jsou oknem do du¹e. Dle nejnovìj¹ích medicínských poznatkù jsou ale také oknem do na¹eho zdraví. Dùkazem je unikátní èeský startup projekt Aireen, jen¾ získal 1. cenu v loòském roèníku soutì¾e Czech DIGI@MED Award v kategorii NÁPAD, IDEA, PROTOTYP. "Za vyu¾ití nejnovìj¹í generace umìlé inteligence doká¾e Aireen zabezpeèit spolehlivý diagnostický screening civilizaèních chorob, zalo¾ený na analýze digitálních snímkù oèního pozadí. Zcela bezbolestnì, neinvazivnì, bìhem pár vteøin i na dálku. Vidíme obrovský potenciál umìlé inteligence v souèasném zdravotnictví, stejnì jako velké demografické výzvy, kterým zdravotní systémy èelí. Aireen napomáhá vèasnému záchytu nemocí. ©etøí èas pacienta a kapacitu zdravotnictví redukcí zbytných náv¹tìv," vysvìtluje Jan Hlaváèek, CEO projektu Aireen. Sí» oèních klinik NeoVize je prvním zdravotnickým zaøízením na svìtì, které zaèalo systém Aireen pou¾ívat v praxi. Lze díky nìmu rychle diagnostikovat diabetickou retinopatii, onemocnìní, jím¾ trpí lidé s cukrovkou. Nejmodernìj¹í technologie na bázi umìlé inteligence automaticky detekuje ze snímkù sítnice pøípadné zmìny zpùsobené diabetem. Tím lze komplikace související s tímto onemocnìním odhalit ji¾ v raném stadiu. Ambicí projektu je díky analýze oèního pozadí diagnostikovat do budoucna i dal¹í civilizaèní nemoci, napøíklad srdce a obìhové soustavy, ale také Alzheimerovu chorobu.

Èeská oftalmologie je na svìtové úrovni
"Èeská republika patøí v oèní chirurgii ke svìtové ¹pièce. Zdej¹í pracovi¹tì mnohdy úrovní svého pøístrojového vybavení pøevy¹ují nejen ty evropské, ale i americké. Tohoto trendu se dr¾íme i my. I pøes krizi spojenou s koronavirem jsme pokraèovali v investicích, jejich¾ cílem je zdokonalovat na¹e vybavení a tím zvy¹ovat kvalitu a bezpeènost poskytované péèe. Na¹e celkové loòské investice do zdravotnických technologií pøesáhly 1 milion euro," uvádí Bc. Petr Kocian MHA, generální øeditel NeoVize Group. Do tìchto investic spadá napøíklad poøízení nových operaèních mikroskopù, nejmodernìj¹ích digitálních navigaèních systémù pro pøesné nitrooèní operace, nové vy¹etøovací pøístroje nebo ¹pièkový pøístroj pro operace ¹edého zákalu, tzv. fakoemulzifikátor. "Letos jsme implantovali nové nitrooèní èoèky Vivity od firmy Alcon a plánujeme i zavedení nové fakické èoèky STAAR Visian pro léèbu presbyopie," dodává Kocian.

Lidský pøístup zùstává stále nenahraditelný
Aèkoliv by se mohlo zdát, ¾e ve 21. století nastává "doba robotù", prozatím v¹ak nehrozí, ¾e by moderní pøístroje naprosto nahradily lékaøe. Na první pohled to vypadá, ¾e laser operuje sám. Ve skuteènosti se ov¹em zákrok bez umu zku¹eného chirurga stále neobejde. "Domnívám se, ¾e èlovìk je zatím nenahraditelný. Pøístroj udìlá èást operace, ale ten zbytek musí dokonèit chirurg manuálnì svýma rukama a nástroji. Musí být ¹etrný, opatrný, musí mít zku¹enost, vìdìt, kdy pøesnì kam sáhnout, co udìlat a neudìlat. Zatím je dle mého mínìní chirurgická dovednost zásadní," myslí si doktorka Vale¹ová. Navíc nezanedbatelným faktorem je pøi oèních operacích také lidský pøístup. Primáøka proto pacienta nebere jen jako "dal¹í kus", ale jako konkrétního èlovìka s jeho rodinou, koníèky i obavami. Pøed ka¾dou operací si s pacientem povídá, pouèí jej, co ho èeká, jaká spolupráce se od nìj bude oèekávat. Pokud vycítí nejistotu, uklidní operovaného, ¾e strach je pøirozený - ale ¾e není tøeba se bát. "Navodím atmosféru, ¾e my dva jsme tým a spoleènì to zvládneme. Pøed operaèním dnem se v¾dy sama harmonizuji, napøíklad nepiji kávu, jdu vèas spát, udìlám si den pøedtím procházku nebo naplánuji pøíjemnou schùzku, abych druhý den pøinesla dobrou náladu i pro celý kolektiv. Také sestøièka, která pacienty pøipravuje, je klíèová, aby jim dodala pocit jistoty," vysvìtluje a dodává, ¾e pokud je klidný tým i pacient, odrazí se to také na výsledcích samotné operace. Moderní pøístroje zkrátka pomáhají, aby byly zákroky stále bezpeènìj¹í, rychlej¹í, bezbolestné, doba rekonvalescence se zkrátila na minimum a pro pacienta byl celý zákrok co nejvíce komfortní. Lidská péèe a um zku¹ených odborníkù ov¹em zùstává stále je¹tì nezastupitelný.
Adìla Steinová