Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vojtìch,
zítra Jiøí.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
23.04 - Ostrava:Ve dnech 25. - 28. dubna se v Moravskoslezském kraji uskuteèní Dny dobrovolnictví. Událost, která nabízí lidem pøíle¾itost, nahlédnout do rùzných oblastí dobrovolnictví, ... (více >>>)
Lucie Køivánková

22.04 - Praha:Je¾í¹ je na Tinderu - Jeden z nejkontroverznìj¹ích svìtových re¾isérù Rodrigo García poprvé v Èesku!

Mìstská divadla pra¾ská uvedou v Komedii konceptuální dílo, ... (více >>>)
Zuzana Maléøová

Zasmìjme se
23.04 - Prùpovídky o policistech:

Akce zaèíná v 11.48. Pro ty policisty, co mají digitálky: pendrek, pendrek, ¾idlièka, snìhulák.

Skoèí policisté do tramvaje a zaøvou na øidièe: ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
23.04 - Na svatého Vojtìcha v polích samá potìcha.
Kdy¾ na Vojtìcha pr¹í, nebude ovoce.


Danka

Dobré rady
23.04 - Rady pro dobrý spánek:

Lo¾nici vyvìtrejte a nepøetápìjte
Správná teplota místnosti, ve které spíte, je velmi dùle¾itá. Nepøetápìjte lo¾nici a veèer pus»te dovnitø èerstvý ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
11.07 - Vrbno pod Pradìdem:Marodit v létì? Nic neobvyklého. Pøesto¾e si napøíklad chøipku, rýmu nebo angínu èastìji spojujeme s podzimem èi zimou, ve skuteènosti na nás mohou udeøit kdykoliv bìhem roku. Nìkteré nemoci jsou navíc pro léto pøímo typické - napøíklad prùjmy a dal¹í obtí¾e vyvolané otravou z jídla. Nachlazení si zase lze i v parných mìsících snadno pøivodit del¹ím pobytem v mokrých plavkách nebo støídáním klimatizovaného a teplého prostøedí. Jaké jsou nejbì¾nìj¹í letní nemoci a jak jim pøedcházet?

Typickou letní obtí¾í bývají nejrùznìj¹í otravy jídlem. V teplém a vlhkém prostøedí se v potravinách snáze mno¾í bakterie, lidé navíc bìhem léta, a zejména letní dovolené, se svým jídelníèkem více experimentují. Rizikové mohou být rùzné grilované dobroty, kdy je maso málo propeèené, ale také oblíbené dressingy s majonézou èi syrovým vejcem nebo mléèné výrobky vèetnì zmrzliny. "Otrava z jídla se obvykle projeví bìhem pár hodin od po¾ití, a to nejèastìji zvracením, bolestí bøicha a prùjmem. Nastoupit mù¾e i horeèka, malátnost nebo svalová slabost. Nemocný by mìl hodnì odpoèívat a doplòovat tekutiny ztracené prùjmem a zvracením. Pokud pøíznaky do dvou dnù neodezní, anebo jsou obzvlá¹tì silné, pøípadnì se ve stolici objeví krev, je potøeba nav¹tívit lékaøe," doporuèuje celostní lékaø Bohumil ®dichynec.

Teplotní ¹oky pøivodí rýmu i letní chøipku
Aèkoliv si rýmu, nachlazení nebo chøipku nejèastìji spojujeme s podzimem a zimou, nevyhýbají se nám tyto nemoci ani v teplých mìsících roku. Na vinì bývají nejèastìji teplotní výkyvy pøi zmìnì poèasí nebo teplotní ¹oky, které si zpùsobujeme sami napøíklad, kdy¾ z venkovního parna pøejdeme rovnou do klimatizované budovy. O prochladnutí pøi veèerním posezení u grilu nebo tím, ¾e si na sobì necháme mokré plavky ani nemluvì. Zatímco na podzim a na jaøe mají rýmu a nachlazení obvykle na svìdomí rhinoviry, letní respiraèní infekce pøevá¾nì zpùsobují enteroviry. Kvùli tomu mohou mít tyto nemoci v létì o nìco jiný prùbìh ne¾ v chladnìj¹ích mìsících - kupøíkladu se k rýmì, ka¹li, bolavému krku a zvý¹ené teplotì èastìji pøidru¾ují bolesti u¹í a hlavy, bolesti bøicha, nìkdy i se zvracením a prùjmem, a celková vysílenost. To "letní chøipku" v oèích lidí mnohdy èiní je¹tì daleko nepøíjemnìj¹í ne¾ tu "klasickou" zimní. V tomto ohledu ov¹em nutno pøipoèíst i psychologický faktor: zatímco v zimì málokomu vadí být zalezlý v posteli, odpoèívat a pít teplý èaj, v létì je takové "marodìní" vnímáno jako mnohem více obtì¾ující.

Pozor na angínu
S teplotními ¹oky souvisí i dal¹í pomìrnì bì¾ná letní nemoc, angína. Zatímco v zimì jsou obvyklej¹í angíny bakteriální, v létì nás postihne bì¾nìji angína virová. "Ta se od bakteriální angíny, nejèastìji streptokokového pùvodu, li¹í obvykle tím, ¾e pacient nemá povleklé mandle a na nich bílé teèky, zvané èepy. Virové angíny nelze léèit antibiotiky, proto¾e ta na viry nezabírají. Pacienti jsou tak odkázáni hlavnì na klid na lù¾ku s dostatkem tekutin, vhodné jsou také zábaly hrdla, tøeba Priessnitzùv, a pravidelná dezinfekce ústní dutiny. Mají-li horeèku, od lékaøe dostanou pøedepsaná antipyretika, bolest v krku lze zmírnit analgetiky," vysvìtluje Bohumil ®dichynec.

"Angínu, a» u¾ virovou, nebo bakteriální, by lidé urèitì nemìli pøecházet, a naopak se ji sna¾it co nejpoctivìji doléèit. Nedoléèená angína se nejen mù¾e vracet èi pøerùst v chronickou, ale té¾ se k ní mohou pøidru¾it dal¹í potí¾e, pøedev¹ím hnisavé abscesy v hrdle èi zánìty dutin nebo u¹í," dodává lékaø.

Letním nemocem se ubráníte silnou imunitou
Jak vidno, nemoci se nám v létì ani zdaleka nevyhýbají, a proto je dùle¾ité nepolevovat v péèi o své zdraví. Obzvlá¹tì rizikové jsou ji¾ zmiòované teplotní ¹oky, proto není radno pøehánìt to v horkých dnech s klimatizací, ochlazováním se v ledové vodì èi i ledovými nápoji a pochutinami, které mohou oslabit na¹e sliznice. Teplotní ¹oky jsou znaèným náporem na imunitu, kterou je tudí¾ dùle¾ité co nejvíce podporovat, aby viry a bakterie nemìly ¹anci zaútoèit. Obranyschopnost posílí kvalitní odpoèinek a dostateèný spánek, vhodný jídelníèek, který nezatí¾í za¾ívání, ale naopak na¹ím støevùm dodá vlákninu a probiotika, a samozøejmì rozumná fyzická aktivita na èerstvém vzduchu. Pomoci mohou i kvalitní doplòky stravy, jako je napøíklad pøípravek Immun44. Ten obsahuje komplexní smìs takzvaných polyfenolù - látek, které slou¾í k zásobování imunitního systému - a dále rovnì¾ biologicky aktivní vitamíny z èistì pøírodních zdrojù, antioxidanty a dal¹í minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity.

Plavci, pozor na zánìt zvukovodu
Kromì nemocí v létì hrozí, ¾e si hojným pobytem ve vodì pøivodíme zánìt zevního ucha. Ten mù¾e propuknout jako následek podrá¾dìní kù¾e zvukovodu, ale právì i tak, ¾e se do zvukovodu dostane na del¹í dobu voda. Obzvlá¹tì rizikové je plavání v pøírodních neo¹etøených vodách, v nich¾ se mohou mno¾it bakterie. Vlhké a teplé prostøedí infekci prospívá a ta se pak ohlásí jako palèivá bolest ucha spojená se zhor¹ením sluchu, zalehnutím a svìdìním ucha i výtokem z u¹ního kanálku. Objevit se mù¾e i horeèka. Zánìt se léèí nejèastìji antibakteriálními u¹ními kapkami, bolest lze zmírnit volnì dostupnými analgetiky, napøíklad paracetamolem. "K zánìtu zevního ucha jsou více ne¾ dospìlí náchylné dìti, proto¾e mají u¾¹í zvukovody, a ty se jim tím pádem hùøe vysu¹ují. Prevencí je koupání v èisté vodì, nepotápìt se a pøípadnì pou¾ívat vhodné u¹ní kapky. Pomù¾e i celkové posilování obranyschopnosti," doporuèuje dìtský lékaø Richard Rýznar.
Markéta Kohoutková