Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
25.04 - Liberec:Odborníci z Èeská alzheimerovské spoleènosti udìlili domovu pro seniory ze sítì SeneCura certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péèe o seniory s demencí.

Certifikace ... (více >>>)
Filip Moravec

23.04 - Ostrava:Ve dnech 25. - 28. dubna se v Moravskoslezském kraji uskuteèní Dny dobrovolnictví. Událost, která nabízí lidem pøíle¾itost, nahlédnout do rùzných oblastí dobrovolnictví, ... (více >>>)
Lucie Køivánková

Zasmìjme se
25.04 - Turista se tá¾e Laponce:
Co tu dìláte v létì a co v zimì, kdy¾ tu noc trvá celý den?
V létì lovíme ryby a milujeme se.
A v zimì?
V zimì nelze lovit ryby.

Americký ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
25.04 - Svatého Marka de¹tivo - sedm týdnù blátivo.


Danka

Dobré rady
25.04 - Veèeøejte zlehka
Najezte se naposledy asi dvì hodiny pøed spaním. Nepøehánìjte to s velikostí porce a nedávejte si pár hodin pøed spaním ani tì¾ká, sma¾ená, tuèná a koøenìná ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
30.11 - Brno:Nová nadìje pro pacienty po mozkové pøíhodì
Nový postup léèby znamená nadìji pro pacienty trpící spastickou parézou. Jedná se o metodu profesora Jeana Michaela Graciese s názvem "Guided Self rehabilitation contract" (volnì pøelo¾eno "Závazek odbornì vedené samorehabilitace"), která spoèívá v aplikaci botulotoxinu A do pøíslu¹ných svalù v kombinaci s ka¾dodenní cílenou rehabilitací.

Tato metoda je zalo¾ena na dlouhodobé spolupráci lékaøe, fyzioterapeuta, ergoterapeuta, ale zejména pacienta a jeho blízkých a zamìøuje se na v¹echny hlavní pøíznaky spastické parézy - slabost, zkrácení mìkkých tkání a svalovou hyperaktivitu.
Profesor Gracies zdùrazòuje význam dlouhodobé a soustavné rehabilitace, pøi které je dùle¾itým prvkem napøíklad i vedení deníku. Pacient tak mù¾e nejen lépe sledovat postupné zlep¹ení a dílèí pokrok, ale na základì zápisù je mo¾né prùbì¾nì pøizpùsobovat konkrétní podobu rehabilitace a jednotlivých cvikù a upravovat je na míru konkrétnímu pacientovi tak, aby se maximalizoval efekt léèby. V neposlední øadì lze vysledovat i pøíznivý vliv na psychiku pacienta, který tak i v rámci dlouhých èasových úsekù registruje postupné zlep¹ení a utvrzuje se v úsilí, které je tøeba cvièení vìnovat.

V souèasnosti probíhá studie, která bude ukonèena v roce 2017 a porovná výsledky této metody s tradièními léèebnými postupy. Ji¾ teï se zdají být výsledky slibné. Napøíklad ve fázi, kdy za u¾ití tradièních postupù nedochází k dal¹ímu lep¹ení stavu pacienta, u metody profesora Graciese je pokrok postupný a dlouhodobý.
Spastická paréza je stav, pøi ní¾ jsou posti¾ené svaly zvý¹enì napjaté. Je poru¹ena hybnost konèetiny, svaly kladou odpor pasivnímu ohýbání a jsou naru¹eny reflexy. Jedná se o jeden z nejzáva¾nìj¹ích a nejroz¹íøenìj¹ích symptomù po¹kození centrálního nervového systému, který vzniká v dùsledku po¹kození nervových drah, které vedou z mozku a øídí pohyb (pyramidové dráhy), napø. v dùsledku tì¾kého mozkového krvácení, roztrou¹ené sklerózy, cévní mozkové pøíhody, dìtské obrny èi po¹kození míchy po úrazu. Cévní mozkové pøíhody pøitom jsou celosvìtovì i u nás druhou a¾ tøetí nejèastìj¹í pøíèinou úmrtí. V roce 2010 bylo celkem hospitalizováno 41 690 pacientù s CMP. V tém¾e roce na tato onemocnìní zemøelo 11 567 osob. Poèet úmrtí od devadesátých let výraznì klesá zároveò je ale nejèastìj¹í pøíèinou invalidizace u obyvatel nad 60 let, u ¾en star¹ích 45 let.

To, ¾e je léèba spastické parézy aktuálním problémem, dokládá i fakt, ¾e se evidence-based postupy v její léèbì staly leto¹ním tématem konference Støe¹ovický podzim, kterou ji¾ ¹estým rokem poøádá Ústøední vojenská nemocnice v Praze. Své poznatky, zku¹enosti z praxe i nové pøístupy pøedstavili pøední odborníci z Èeské republiky i ze zahranièí. Mezi jinými právì i zmínìný profesor Jean Michael Gracies.

V Èeské republice je tuto komplexní léèbu, tedy na autoterapii zamìøenou cílenou rehabilitaci v kombinaci s nitrosvalovou aplikací botulotoxinu typu A, mo¾né podstoupit zatím pouze v pra¾ské V¹eobecné fakultní nemocnici, Ústøední vojenské nemocnici a FN Motol.

V Ústøední vojenské nemocnici byl koncept léèby dle prof. Graciese zaveden u¾ v roce 2013 pøièem¾ je cílená aplikace botulotoxinu A v kombinaci s pravidelnou pohybovou aktivitou provádìna hlavnì u dospìlých pacientù s po¹kozením mozku napøíklad po cévní mozkové pøíhodì èi po úrazech páteøe a mozku, proto¾e je u nich velmi úèinná a bezpeèná.

Fakta:
http://stresovickypodzim.cz/program/#anchor1
Jean-Michel Gracies je profesorem a pøednostou na Oddìlení Rééducation Neurolocomotrice v Hôpitaux Universitaires Henri Mondor ve francouzském Créteil, kde iniciuje a vede nové neurorehabilitaèní programy a klinické výzkumné projekty pøedev¹ím na poli spastické parézy, parkinsonských syndromù, tremoru, periferní obrny lícního nervu a dal¹ích extrapyramidových onemocnìní. Dr. Gracies je svìtovì uznávaný odborník na poli pohybové neurorehabilitace. Mezi jeho dosud publikované zásadní pøíspìvky patøí design, validace a popularizace Tardieuho ¹kály, kterou pozdìji zaèlenil do konceptu 5-Step Clinical Assessment of Spastic Paresis (Klinické vy¹etøení spastické parézy v 5 krocích), dále definice fenoménu spastické ko-kontrakce a zhodnocení jejího významu jako¾to nejzáva¾nìj¹ího symptomu spastické parézy, a koneènì koncept Dohody o reedukaèním tréninku, který nachází vyu¾ití zejména u pacientù se spastickou parézou, ale také u dal¹ích záva¾ných chronických onemocnìní. Dr. Gracies je v souèasné dobì mezinárodním koordinátorem studií zkoumajících spasticitu s u¾itím botulotoxinu. Dr. Gracies pøedná¹í po celém svìtì o patofyziologii a léèbì spastické parézy, neurorehabilitaci u Parkinsonovy nemoci, terapii tøesu s vyu¾itím botulotoxinu a posilovacího cvièení a programovacích metodách u hluboké mozkové stimulace (DBS).

Literatura: Gracies JM, Bayle N, Vinti M, et al. Five-step clinical assessment in spastic paresis. Eur J Rehab Med 2010

Èím se metoda pana profesora Graciese tak zásadnì odli¹uje od souèasných postupù?
Guided Self-rehabilitation contract je koncept zamìøený na autoterapii a týká se i pacientù v chronickém stádiu. V rámci terapie ovlivòuje pøíznaky syndromu spastické parézy - zkrácení mìkkých tkání, svalovou hyperaktivitu a svalovou slabost. V pøípadì zkrácení mìkkých tkání vyu¾ívá statického progresivního prolongovaného streèinku, v rámci terapie svalové hyperaktivity je lokální chemodenervace botulotoxinem typu A. Svalovou slabost ovlivòuje vysokým poètem dennì provádìných alternujících pohybù. Pacient uzavírá dohodu se svým rehabilitaèním lékaøem, kdy se z pacienta stává "závodník" a z terapeuta jeho "trenér", který dohlí¾í na provádìnou autoterapii. Cílem je zmobilizovat a zaktivovat neposti¾enou èást mozku. Pro ka¾dou svalovou skupinu je stanoven poèet minut a kolikrát dennì je tøeba cviky provádìt. Pacient si vede "tréninkový" deník. Pro úspìch léèby je nejdùle¾itìj¹í víra pacienta, intenzita cvièení a hlavnì dùslednost.

V Èeské republice tuto revoluèní metodu jako první pou¾ili a o její roz¹íøení se zaslou¾ili Prof. Robert Jech M.D., PhD., MUDr. Martina Hoskovcová, Mgr. Ota Gál v centru pro léèbu spasticity v pra¾ské V¹eobecné fakultní nemocnici. Dal¹ím významným pracovi¹tìm je Ústøední vojenská nemocnice, kde se problematice vìnuje MUDr. Michal Øíha.
Lena Miku¹ová