Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Valdemar,
ztra Vilm.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlav mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, neme do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekonena s námi, ani by pouení i radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snaíme zabránit jejich ztrát. Spolu s vámi popisujeme djiny všedního dne obyejných lidí od dtství, pes poznávání svta a po pekáky, které pípadn museli pekonávat.


Tšíme se na píspvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše píspvky redakn upravíme tak, aby byly tivé.


Do jedné vzpomínky se te s námi peneste.


Válenky


Zimy byly kdysi kruté, snhu hodn, mrazy pes dvacet stup, ale obleení a hlavn obutí chatrné. Bu obyejné koené šnrovací botky a kdy bylo dobe, tak meltonky. Byly z erné vlnné látky, obšité ernou kí a po stranách se zapínaly na patentky. Podráka byla gumová a moc v nich záblo. Z botek šly nahoru obyejné bavlnné punochy, které se kousek nad koleny upínaly na „haltry“. Jak jsem smlouvávala s maminkou, aby mi nepodvlékala triko. To se lýtka nepravideln nadouvala a já pak jsem byla terem posmchu spoluaek, které mly do školy blíe a neekalo je kadodenních pt kilometr tam a pt kilometr zpátky. Spoluaky mly punochy vlnné a ješt schované ve válenkách.

Jejda, takové válenky, to byl mj sen. Myslím, e jsem ho tolik zveejovala, a se tatínkovi zelelo malé parádnice a asi také bylo více penz, protoe starší sourozenci u byli mimo domov. Zkrátka, sehnal nkde kus houn a objednal mi opravdovské válenky u našeho ševce Šlapety. Ó, jak jsem byla pyšná na jeho dílo! Spodní ást byla obšitá hndou kí s perforovaným okrajem. Pravá houn sahala a pod kolena a lemoval ji prouek ke. Na vnjší stran bylo krátké šnrování.

Byly to nejkrásnjší boty mého mládí. Byly teplé a vysoké tak, e se málokdy nabral do nich horem sníh. A dalo se v nich vyjít i do neasu, protoe koená podráka a obšití nikdy nepromoklo.

Jednu nevýhodu pece jenom válenky mly. Dostala jsem je v dob, kdy mi ješt rostla noha a tak u následující zimu mi jejich nošení místo radosti pinášelo jenom utrpení. Dnes se tato praktická zimní obuv u nenosí, ani já bych si na moje válenky nevzpomnla, kdybych je náhodou nevidla v njakém zábru ze souasné Ukrajiny.

Hana Juraková

* * *
Zobrazit všechny lánky autorkyKomente
Posledn koment: 20.02.2017  16:51
 Datum
Jmno
Tma
 20.02.  16:51 Von