Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Valdemar,
ztra Vilm.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kamna
 
Bydleli jsme na vesnici v malinkém domku. Kuchyn, jizba, rozdlená síkou. Na jedné stran chaloupky pilepená devná veranda a z druhé strany chlév pro jednu krávu a klnika na díví. To bylo všechno a stailo to pro rodie a pt dti.   
 
Celý rok se topilo v kuchyských kachlácích, zatímco do  jizby se stavla kamna jenom na zimu. Zatáplo se v nich a na veer, a to ješt ne vdycky. Kdy s Radhošt zaaly padat silné jiní vtry a v jizb byla ta nejvtší zima, protoe vítr se dostal do kadé skuliny, profukoval oknem a v meziokení se usazovaly malé závje,  nesmlo se topit vbec. Mli jsme toti cylindrový komín - dodnes nevím, co to znamenalo, a to prý bychom mohli vyhoet. Celé dtství m pronásledoval strach z poáru. V zim jsem se nebála, protoe chalupa byla pece pod snhem. Jenom do té doby, ne ohe strávil Kociánv grunt na pasinkách  i se zasnenou stechou.
 
S listopadovým chladnem se musela kamna pichystat. Byla kulatá, litinová, asi tak v mé  dtské výšce s krásnou kudrnatou ozdobou kolem plotýnky.  Horní dvíka mla plastický reliéf a drák na manipulaci s nimi byl akorát tak do ruky.
 
Po letním odpoinku v kln byla kamna patin zaprášená, ozdobená snítkami trávy a slámy. Postavili jsme je doprosted dvorku, oistili a pak jsme je nateli havraním stíbrem rozpuštným  v oct ve víku od krému na boty. Potom se kamna leštila velmi dlouho, a jejich povrch získal matný stíbrný lesk. Teprve takto upravená  se odnesla do jizby, kde se k nim pipojily roury, stejn naleštné.Vyšperkovaná kamna, napojená na onen cylindrový komín,  byla pipravena ke své zimní povinnosti.
 
První zatápní bylo svátení. Tatínek vzal na lopatku rozhavené polínko z kuchyských kamen, rychle ho penesl pes síku,  v ní se zastavila vn  hoícího deva, do jizby a vhodil do kamen,  naházel na nj další polínka a celý domeek zaplavila ona vzácná a zvláštní pohoda  prvního zatopení. Vn hoícího deva   doprovázené trpkou esencí pálicího se octa smíchaného z havraním stíbrem, naplnila kadiký koutek, vznášela se i pod nízkým a oblaovala nás a do usnutí.
 
Litinová kamna pinášela do našeho domeku i jinou náladu. asné stmívání krátilo den a najednou tady byl i  as veerního posezení. V devném kesle vedle kamen sedával náš tatínek, na klín míval nejmladšího bratra, nám starším bylo dovoleno posezení na pelesti postele, která byla blízko kamen. Museli jsme dávat velký pozor, abychom nepomakali peiny!
 
Jizba se nikdy poádn nevytopila, ale sálající kamna nám dávala pocit jistoty a rodinné soudrnosti a tatínkovo i maminino vyprávní nám nahrazovalo souasná  media. Do postele nám dávala maminka horkou šamotovou cihlu. Nejdíve ji poválela po ledovém prostradle a potom uloila do nohou. Peina, kterou nás pikryla, byla veliká a tká a rychle nasála naše teplo a pak u jenom hála.
 
Za oknem mrzlo, jen to praštlo, v kamnech zase praskala velká buková polena, svtlo, vycházející ze škvír v  kamnech, házelo po strop neskutené tvary a nám se usínalo jako v pohádce a vbec jsme nemysleli na to, e  probuzení bude zase studené.
 
Hana Juraáková
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 18.10.2016  14:28
 Datum
Jmno
Tma
 18.10.  14:28 Lu k
 17.10.  11:01 ferbl
 16.10.  18:20 kusan