Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Magdalna,
ztra Libor.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svtlo svíek
 
Pro kupujeme svíky? Nkdo má svíky prost rád, jsou barevné, nkteré pkn voní a je dobe, kdy je meme vhodn uít. Já je zapaluji njak stále astji a to peván, kdy v kalendái dojdu k výroí úmrtí nkoho blízkého. Je to alespo malá vzpomínka, kterou si ti, kteí nám byli blízcí od nás zaslouí.
 
Ped nkolika dny jsem práv opt zapalovala svíku, jako vdy kdy je výroí úmrtí jedné krajanky mojí velmi blízké pítelkyn. Byla to práv ona, která mi nikdy nezapomnla pipomenout, e bude Advent a nyní, kdy zapaluji tu svíku, jakoby se ptala – nezapomnla jsi?
 
Ne, opravdu ne a opt budou Vánoce, ty nejkrásnjší svátky v roce, sejde se celá rodina, ne pro dárky, ne pro všechno to dobré na stole, ale hlavn, aby si pipomnli pro se tyto svátky stále svtí a nikdy svtit nepestanou. Však i ti nejmladší brzy pochopí, e nejde jen o ty dáreky a dobroty, ale to záleí jen na nás, rodiích a prarodiích. Jako ji prababika to vím, vte mi.
Vdy také všechny koledy nám to krásn vyprávjí.
 
A tak to opravdu je. Zaíná to tím adventním vncem, ozdobeným vánoním stromkem a nakonec všemi tmi dárky a všemi dobrotami. Všechno ji voní vánoním cukrovím a tu vni jen podpoí rybí polévka, smaená ryba, bramborový salát, jablený závin a vánoka.
Tak jsem Vánoce proívala v dtství, pozdji také s mladší sestikou. Kdo se netšil na Vánoce?
 
Já jsem se také tšila, opravdu tšila, jen musím piznat, e na rybí polévku ani trochu. Urit ji moji rodie umli velmi dobe uvait, vaili rádi oba, ale pro mne byla nevím pesn pro tém trestem.
 
Peila jsem to ve zdraví a do Austrálie. Tady jsem snad asi po roce objevila v obchodech rybí jikry a mlíí. To m nadchlo – podívejme se, rybí polévka me být pece bez kapí hlavy a masa a pesto bude rybí ! Ale jak ji udlat?
 

Takhle prosím
 
Nakrouháme ne píliš najemno mrkev, petrel, celer a osmaíme na másle. Do horké zeleniny pomalu opatrn vmícháme pokrájené jikry a mlíí. Kdy je to obdlané zalijeme vše vaící vodou, ješt necháme trochu povait, hlavn kdy ješt pidáme uvaené a pokrájené krevety. Potom polévku zahustíme máslovou jíškou a posypeme nastrouhanou citrónovou krou. Piklopíme a necháme ješt odpoinout.
 
Moná mi nebudete vit, ale tém padesát let to vaím, posledních dvacet let dokonce ji v devítilitrovém hrnci, vtší bych asi nezvládla. Rodina se nám rozrostla a nejenom ta polévka, ale i eský bramborový salát jim všem moc chutná. Tak babika prababika vaí a jak ráda.
(Mimo jiné, tu mojí rybí polévku najdete v kníce paní Jiiny Bohdalové „Hádej kam pjdeme na flám“.)

 
Ty nejkrásnjší svátky v roce jsou za dvemi a neznamenají jenom výmnu dárk a pejídání dobrotami a proto peji všem ty picházející pravé Vánoce plné radosti a lásky.
 
Jana Reichová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 07.12.2018  10:06
 Datum
Jmno
Tma
 07.12.  10:06 Jana
 07.12.  08:49 Ivan
 07.12.  08:38 Ivan
 05.12.  07:20 Karla I.
 05.12.  00:21 Jarmila Zdkov Krsn Vnoce Vm vem!