Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Monika,
ztra Emil.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Šperk zasazený do kovu
 
Praha ije poezií. V malých kavárnách, kavárnikách, v klenutých sklepeních praských dom.
V duchu se vracím k jedinenému veeru poezie. Ke ktu nové kníky v pltisíciletí zachovalému prostoru v podzemí na Starém mst. K staletým kamenm, k bludikám svíek, k výpovdní rovin poezie 21. století.

Prostedí chvíle nám otevelo prostor poezie Bohumila dichynce. Hovoily nové verše. Nkdo ani nedýchal, jiný ml sklonnou hlavu, snad i zavené oi, aby mohl vnímat proívat filosofii slov, myšlenky.

Pednášející byli profesionálové. Já u jsem nkteré verše znala, byly to básn geniálního mozku, hodné obdivu a ocenní. Autorova poetika mluvila a k nevíe jasn, srozumiteln, avšak v podtónu jsem v ní marn hledala nespoutanou radost. Jako bychom v ní slyšeli zvonit hrany, bylo napsáno v doslovu. A pro básníky, mistry tonoucích iluzí moná nejmén. Zejm tím byla myšlena souasná konzumní doba, v ní ijeme.
 
Kniha je ilustrovaná. Tato jediná ilustrace se mi zdála poetická, soumitelná s verši.
 
Taková silná a hutná a vynikající poezie unese isté stránky. Potebuje prostor pro zahloubání, pijetí smyslu a obohacování. Básn nejsou stvoeny v konvenním stylu. Filosofické sentence prolínají lyriku vcn, jako by magicky nov, ovšem myšlenka je pímoará. Hodná pemýšlení. 

U ádné knihy se mi dosud nestalo, e by mne ilustrace rozptylovaly. e bych knihu etla s istými lístky, kterými bych zakrývala obrázky, ne ilustrace, vícemén graficky vyvedená slova, aby mne pi tení nerozptylovala. Tak promyšlené, precizní a podmanivé jsou autorovy verše pramenící z peripetií ivota, e bych si troufala íct, e takovou naivní kresbu pouhými slovy nepotebují. Mnou obdivovaný básník stojí vysoko nad ilustrací vyjádenou slovy. Kdo hledá, najde. I jeho Hranatý svt.
                       
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 30.10.2018  04:33
 Datum
Jmno
Tma
 30.10.  04:33 Jitka