Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Bartolomj,
ztra Radim.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Avengers
 
Postavu Thóra vzali ze Severské mythologie. Tím m pemluvili.

Jedeme do kina na Chodov. Ne do kina za sto dvacet kaek, ale do 4DX. Za záitek dáme majlant. Ke vstupence vyfasujeme okuláry. Na brýle? Zeptám se, jako bych nevdla. Sice u jsem na podobném filmu byla v LA v Hollywoodu, ale moje pam u ztrácí intenzitu. Pikoupíme njaké oberstvení, abychom bhem filmu nezkápli hlady. Vstupujeme do sálu a uvádjící mladíci se zatváí, pišla návštvnice z minulého století. Vyjevení a vstícní m obskakovali, abych nezkolabovala na schodech. Usadíme se do vypolstrovaných sedaek po tyech. Na okrajích je vtší záitek, proto m usadili doprosted. Mají péi o moje zdraví zlatíka vnoukové. Ne zane film, uzobáváme rzné bonbónky a laskominky. A upíjíme coca colu. Ne zane film, máme polovinu sezobanou a vypitou.   

Zaíná film. Nasadíme si brýle a rozsvítí se plátno 3D. A rovnýma nohama jsme v akním sci-fi. Zvuk nás vtáhne do dje, ve a jeí ze všech stran, cele nás pohltí. Kdy na plátn prší, prší i nás, sedaky s námi klesají, padají, klepou se, spadnou a vyskoí, a kdy na plátn záporák bodá dýkou, tak nás bodá do zad. Jindy máme srdce v krku, dusíme se a tápeme po sedadle. Chceme ven a nechceme. Záporáci v hábitech i v brnních vylézají z plátna, mají nás na mušce. U se sápou, ve tm natahují paáty. Mozek nám obas vypovídá slubu, letí k výšinám, pak stemhlav do propasti. Kdy v tráv lezou jedovatí hadi, tak je máme u svých chodidel, kvílíme hrzou a zvedáme nohy. Pi ohni se dusíme kouem, pi vrad omdléváme z krve. Pi tom bsnní ani nestaíme dozobat svoje bonbónky nato dopít colu. Potácíme se v mimoprostoru, uprosted lítého boje za jakousi spravedlnost.

 
 
Sedím uprosted vnuk a trpím a uívám si hodinku v jejich sci-fi svt. Ani nepoítám, kolik jsem dala za vstupenky a za to zrní k sezobání. Zaplatila jsem kartou. A jako staré dám nad tím závratným obnosem se mi vybavují vzpomínky z mého mládí. My také chodili do kina. Na ernobílé filmy. Kupovali jsme si lístky do prvních pti ad po dvou korunách. A asto, jeliko bylo v kin teplo. Na privát jsme mli v devné kln balvany hndého uhlí zásti pod snhem, které bylo nutno roztloukat sekerou, aby se vešlo do kamen. A ne kamínka zaala hát, byli jsme prokehlí, zbdovaní a ubhla vnost. Kdo by se del, kdy vám je njakých – náct, tak jsme chodili do kina. Od tí a od pti, nkdy i veer. Co na tom, e na tentý film. Hlavn, e jsme byli v teple. A od tch dob neuplynulo ani sto let, tak se svt zmnil. Tak jde mílovými kroky kupedu. Dnes jsme v teple, nemusíme kvli teplu do kina.  eknte: Není to štstí?

 
Marta Urbanová
***
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 08.10.2018  16:31
 Datum
Jmno
Tma
 08.10.  16:31 Marta
 07.10.  08:58 ferbl
 06.10.  10:47 zdenekJ
 06.10.  09:16 KarlaA
 06.10.  08:33 Ivan