Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Bartolomj,
ztra Radim.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vysoce ctná sleno / Mj milý. Desatero mu na palet ivota Zdenky Braunerové
 
Tip na výlet
 
Výstava k 160. výroí narození malíky Zdenky Braunerové je mimoádná nejen rozsahem umleckých dl, ale i svou rozmanitostí. Prezentována jsou díla mu výtvarník, kteí protli osobní i profesní ivot výtvarnice. Nkteí byli jejími vzory a uiteli, jiné naopak podpoila v jejich zaátcích i byla inspirací pro jejich vlastní tvorbu.
 
Malíka bez spoleenských konvencí a s mimoádným výtvarným talentem hledala na poátku kariéry své umlecké vzory, aby zdokonalovala malískou techniku a kresebnou dokonalost. Prvním profesionálním uitelem jí byl S. H. Pinkas, kterého poznala na vyšší díví, malí, pobývající ve Francii, propagátor barbizonské školy. Nezanedbatelná a inspirující tvorba krajináe Julia Maáka, zejména jeho lesní zátiší ve stylu novoromantismu, motivovala Braunerovou nap. k nejvtšímu obrazu Sbírání klestí v lese.

František eníšek uil Zdenku kresebné technice a nelze opomenout ani zásadní úlohu Antonína Chittussiho pi píprav mladé Zdenky na budoucí povolání. Schopnost Braunerové rozeznat talent nejen na základ zkušeností ze studia v ateliéru Colarossi, ale i z návštv svtových a umleckých výstav, pomohl na výsluní Františku Bílkovi i Joovi Uprkovi, kterým vytvoila ideální zázemí pro jejich poátení tvorbu. Poslednímu, Janu Zrzavému, byla malíka na poátku jeho tvrího období sama inspirací. 
 
Pouze na dobu prvního msíce zapjila Roztokm Galerie hlavního msta Prahy plastiku Kovový vk francouzského sochae Augusta Rodina, kterou od autora získalo msto po první výstav v echách v roce 1902 a která zde na poátku století zpsobila poprask. Práv Rodin byl také pojítkem k pátelství mladé generace výtvarník Arnošta Hofbauera a Miloše Jiránka s vyzrálou malíkou.
 
Na výstav je prezentováno kolem stovky umleckých dl z více ne dvaceti státních institucí i ze soukromých sbírek. Vystaveny jsou pedmty z rodinné pozstalosti Joky Uprky, Arnošta Hofbauera nebo Miloše Jiránka.
 
Vernisá probhla v Historickém sále zámku. Pi píleitosti zahájení výstavy pedal zástupce msta editelce místní ZŠ listinu s  pojmenováním školy po  Zdence Braunerové. Slavnostní zahájení doprovodilo divadelní pedstavení ák ZŠ, pvecký sbor ZUŠ Roztoky a Komorní smíšený pvecký sbor ROSA
 
Instituce a osoby, které zapjily exponáty na výstavu:
Archiv hlavního msta Prahy, Galerie hlavního msta Prahy, Galerie výtvarného umní, v Hodonín, Galerie výtvarného umní v Chebu, Galerie moderního umní v Roudnici nad Labem, Husitské muzeum v Táboe, Krajská galerie výtvarného umní ve Zlín, Národní muzeum – Historické muzeum, Knihovna a Etnografické oddlení, Národní technické muzeum, Msto Ronov nad Doubravou, Mstské muzeum a galerie Vodany, Moravská galerie v Brn, Muzeum hlavního msta Prahy, Muzeum umní Olomouc, Národní galerie v Praze, Literární archiv, Umlecká sbírka a Knihovna Památníku národního písemnictví, Severoeská galerie výtvarného umní v Litomicích, Sládekovo vlastivdné muzeum v Kladn, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Spolenost Otokara Beziny, Správa Praského hradu, Umleckoprmyslové museum v Praze, Lucie Bukovská, Vra Hofbauerová, Jana Polišenská, Václav Suchý a Antik Spomyšl.
 

Výstava trvá do 12. srpna 2018
 
Iva Jeková, Stedoeské muzeum v Roztokách u Prahy, p.o.


Komente
Posledn koment: 03.08.2018  23:16
 Datum
Jmno
Tma
 03.08.  23:16 olga jankov
 03.08.  07:03 Karla I.