Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Libor,
ztra Kristna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Podaí se zachránit asijského jednoroce ped vyhubením?
 
 

„Asijským jednorocem“ je nazýván tajemný kopytník jménem saola, který v potu max. okolo 100 jedinc obývá Annamské pohoí na pomezí Laosu a Vietnamu. Aby tento kriticky ohroený druh nevymizel z planety úpln, vznikne první chovné centrum pro saoly na svt. K celosvtovému úsilí o záchranu „asijského jednoroce“ se pipojuje rovn Unie eských a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), která vznik tohoto centra pro saolu podpoí.

Saolu, vzácného asijského kopytníka, jeho objev se stal zoologickou senzací 20. století, nikdy nechovala ádná zoologická zahrada na svt a ádný biolog ji zatím nespatil ve volné pírod. I pesto zoologické zahrady a další organizace po celém svt podporují úsilí, které pedstavuje poslední nadji na záchranu tohoto kriticky ohroeného druhu.

 

William Robichaud, koordinátor Saola Working Group, s rohy saoly v centrálním Laosu (Nakai-Nam Theun National Protected Area). (Foto William Robichaud)

Tou by mohlo být zaloení populace saoly v lidské péi prostednictvím prvního záchranného chovného centra na svt. V rámci koordinované kampan na jeho vznik pisplo ji 22 evropských a severoamerických zoologických zahrad ástkou více ne 350 tisíc dolar.
 


Odchycená samice saoly, Lak Xao, Boikhamxay Province, Laos, 1996. (Foto William Robichaud)

 
 
Divoká saola zachycená fotopastí v centrálním Laosu (Bolikhamxay Province) v roce 1999. (Se svolením Williama Robichauda)

Unie eských a slovenských zoologických zahrad se rozhodla pipojit se k tmto snahám a záchranu saoly rovn finann podpoit. Pro záchranný projekt poskytne 100 tis. K! Po Zoo Zlín, Zoo Praha a Zoo Ostrava, které tento ochranáský projekt ji delší dobu podporují, se tímto do projektu pímo zapojuje dalších 17 eských a slovenských zoo!
 

Divoká saola zachycená fotopastí v centrálním Laosu (Bolikhamxay Province) v roce 1999. (Se svolením Williama Robichauda)Pytlácké nástrahy sesbírané stráci v oblasti výskytu saoly, centrální Laos (Nakai-Nam Theun National Protected Area). (Foto William Robichaud)
 
Více informací naleznete ZDE


 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komente
Posledn koment: 15.08.2018  11:37
 Datum
Jmno
Tma
 15.08.  11:37 Vesuvjana dky
 15.08.  10:43 ferbl