Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Nina,
ztra Beta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nezáivný nákup

Kadé Vánoce jdou ruku v ruce s nákupy, uklízením, tšením se a nedokavostí. Dospla jsem k vku, kdy miluji nákupy. Supermarkety, osvtlené vyzdobené prostory záí jak chrámy hojnosti. Zboí má rozzáená oika, nataené ruiky. Kam oko pohlédne, všechno barevné se samo nabízí. Takový nákup pod stechou jednoho domu je hotový ráj. Nemusíte vachtat snhem, nefií vítr, neleze vám mráz do morku kostí, jste v teple. Kabát necháte v aut a nakupujete si ve svetíku. To není jako za mých mladých let vystát frontu ped jedním obchodem v mrazu na pomerane, v druhém na košili, v dalším na maso, na kdeco.

Te sjedete po schodech do pízemí a nakupujete potraviny. Vyzvednete velký nákupní vozík a vyjedete. V ruce máte papír co koupit a nkdo i tuku na zaškrtávání, aby bylo jasno. Taky musíte mít idiské schopnosti na manévrování vozíkem v tom šíleném provozu. V oddlení zeleniny se u celkem vyznáte, je tu i zboí, které jste za mládí nikdy nespatili, nato v obchodech. Na co jste kdysi stáli hodinu frontu, nad tím u nyní ohrnujete nos. To je dobe, pochvalujete si, alespo jsme se nadarmo celý ivot nedeli. Po prvním nákupu vplujete do hlavního proudu slev. Oi všech jedou po cenovkách. Mnohdy nakupujete, co nutn nepotebujete, ale nekup ob boty levné, kdy jsou za babku. Šup sem, šup tam a vozík je plný. A ješt se vrátit pro to co jste zapomnli, a potebujete. Babika se drí vozejku a vnuk lítá po obchod, kdy se navzájem ztratí, hledají se mobilem. Nakonec pekontrolují seznam a zamíí ke kase. U kasy konen fronta, aby babika nevyšla ze zvyku. Sledují ty vrchovaté vozíky ped sebou. Konen mohou s vnukem promluvit.

Babi máš peníze? Peníze? Myslím, e nemám. Tak máš nebo nemáš? Nemám. Paneboe, ty jdeš na nákup, a peníze necháš doma! Co budeme dlat? No tak, já to zaplatím, rozhodne vnuk. A vytahuje objemnou penenku. Drí ji v ruce a vykikuje: To jsem nezail, aby lovk šel nakupovat bez penz.

Nech toho a starej se o nákup. A to zaplatíme, dej nákup nazpt do vozíku a do tašek to srovnáme a v klidu. Pokladní ekne ástku. Babika vytáhne kartu a piloí. Vnuk ani nemrkne. íkala jsi, e nemáš peníze. Ptal ses na peníze, ne na kartu. Vnuk podá babice penenku: Podr mi ji, já se zatím postarám o nákup. Babika šoupne penenku na dno batohu.

Odevzdají košík a jdou na zastávku. Autobus práv vjídí do stanice. Rychle nastoupí, babika se posadí a vnuk sáhne do píruní kabely a naléhav se zeptá: Máš mou penenku? No nemám. Vdy jsem ti ji dal. Ale já jsem ti ji vrátila. Vnuk prohledá znovu svou tašku a u skoro úpí. Ale já ji nemám, musíš ji mít ty. Dával jsem ti ji. Kdy ti íkám, e ji nemám, tak ji nemám. Co budu dlat? Ml jsem tam všechny doklady. Jak budu shánt novu obanku, kartu na vlak a na metro. Paneboe, já bych do toho kopnul!

Nech toho, njak si poradíš, radj koukni, kam jedem. Asi jedeme nkam jinam. Máš pravdu. Vnuk na zastávce vyskoí ven a kií: U polez! Polez! Jsme špatn! Babika vyleze a následuje vnuka na jinou zastávku. Nic nekomentuje a odevzdan nastoupí do dalšího autobusu. Babi, ale já jsem ti tu penenku dával. Jo dával a kolik jsi tam ml? No dost, ale hlavn ty doklady. Kde já je budu shánt? Podívej, vykikne babika, ukazuje prstíkem z okna a neví vlastním uším a oím. Podívej, tady to vypadá jako u nás doma. A vtom slyší hlásit jméno jejich stanice.

Vypotácí se z autobusu a cestou k domovu poslouchá vnukv alozpv nad ztrátou penenky. Doma se vnuk zoufale vrhne na vybalování nákupu. Jedna taška, nic, druhá taška, také nic, a na dn batohu se ozve jásot a babika se jen uchichtne: To aby ten nákup nebyl tak nezáivný.     
  
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 26.12.2017  15:12
 Datum
Jmno
Tma
 26.12.  15:12 Pokorn Pan Dagmar m pravdu ...
 26.12.  15:07 Pokorn Pan Dagmar m pravdu ...
 26.12.  14:44 Dagmar tst je jen muka zlat