Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Nina,
ztra Beta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

97 okvtních lístk na palet
 
Pro tak zvláštní název? Protoe na obrázcích jsou samé kvtinové motivy a jejich autorka je namalovala ve svých 97 letech. Kvtiny „pstuje“ šttcem a temperou paní Ludmila Hofmanová v Domov Zvonková v Praze 10, kde u nkolik let ije. Sama u sice nechodí, je odkázaná na pomoc ošetovatelek, ale ruce, jak vidno, vedou šttec stále dobe.

Výtvarné nadání projevovala Lída Hofmanová u na základní škole, ovšem rozvíjela ho zejména na plzeském gymnáziu, odkud její obrázky putovaly a na výstavy do Japonska. Profesor své studentce sice doporuoval studium výtvarného umní, ale Ludmila zvolila studium jazyk na Filosofické fakult Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1952 svou kariéru zasvtila práci redaktorky eskoslovenského rozhlasu, nejprve v Plzni, pak v Praze.

Do malování se pustila znovu asi ve svých  85 letech: „prost jsem dostala chu vzít barviky do ruky“, smje se. S výjimkou nemnoha portrét zachycuje tém výhradn kvtinové motivy, miluje luní kvítí, kopretiny, sedmikrásky, všelijaké trávy a lísteky. Od kídy a pastelu na vtších plochách posléze pešla k drobným temperám nanášeným párátkem, ím svým objektm dodávala výrazný plastický prvek. V souasné dob zase zvtšila formát papíru a na temperu pouívá klasický šttec, piem uitím hustší barvy ponechává svým obrázkm plasticitu.

 

Obrázky z letošní „úrody“ jist nikoho nenechají na pochybách, e jejich autorka Ludmila Hofmanová maluje celým srdcem a s nevšední vášní. Soubor byl pod názvem 97 okvtních lístk na palet vystaven pi píleitosti prosincového setkání dchodc-rozhlasák v atriu eského rozhlasu na praské Vinohradské tíd.
 

Svými umleckými dílky rozdává paní Hofmanová kolem sebe nejen radost, ale také jistotu, e i s tém 98 kíky se dají stále tvoit krásné vci.
 
Obrázky LH, foto Jana Mysliveková
 
Marina Huvárová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 


Komente
Posledn koment: 16.12.2017  15:17
 Datum
Jmno
Tma
 16.12.  15:17 Vesuvjana dky
 13.12.  16:54 Von
 13.12.  10:14 Vendula
 13.12.  09:45 ferbl