Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leopold,
ztra Otmar.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

KOLIK STOJÍ LEDNIKA

Dozvdl jsem se od Miloslava Šimka, e pojedeme do Spolkové republiky Nmecko. Konila osmdesátá léta a já stále nemohl uvit, e spatím svt za „eleznou oponou“. Ped odjezdem jsem se piln uil nmecké vty a slovíka. V divadle Semafor jsem Jirku Krampola a Slávka Šimka zdravil Guten Tag a pronášel jsem nauené vty – Wer salt A, muss auch B sagen – a jiné uitené prpovídky. Madlenky, ena našeho šéfa Slávka Šimka, m prosila, abych se zeptal, kolik stojí v Nmecku taková ta velká lednika. Slíbil jsem jí to.

V Mnichov ve velkém nákupním centru, které mne ohromilo, jsem se drel svých kamarád, abych se neztratil. Chtl jsem nosit praporek jako cizí turisté, ale ádný jsem nesehnal.

Konen jsme našli oddlení s lednikami. Byl to veliký sál jako hbitov. Kdy Jirka a Slávek poznali, e se jdu zeptat na cenu ledniky, nco si šeptali. Pár slov jsem zaslechl.
„Slávku,“ šeptal Jirka Krampol, „radji se schováme tady za ty krabice. Fousek bude mluvit nmecky. Mne to trochu urazilo, ale nikoli moc. Oba se pikrili za hromadu papírových krabic a pipomínali mi Bratrstvo koií pracky. Spatil jsem pána v bílém plášti s malým knírkem pod nosem. Chtl jsem mu íct jako u nás v echách pane vedoucí – Herr Leiter, ale práv ten knírek mne popletl a zmátl a já s trémou zakoktal:
„Bitte schön, Herr Führer…“ vtu jsem nedoekl. Pan vedoucí vyteštil oi. Za sebou jsem slyšel padající krabice. A taky tlumený povzdech Jirky Krampola:
„Slávku, co jsem ti íkal…“

ervený studem jsem zahlédl, e moji kamarádi za mnou naznaují klepáním na elo, e jsem trochu mimo. Vedoucí se hned uklidnil a zaal se usmívat.
„Was wünschen Sie? Zeptal se m vlídn.
„Ich bitte“, dodal jsem si odvahy, „was kostet die…“ ekl jsem kolik stojí, ale za nic jsem si nemohl vzpomenout, jak se ekne lednika. Cítil jsem za sebou výsmšné pohledy svých kamarád a mozek mi pracoval naplno.  „Jak se ekne lednika… Jak se ekne lednika…“

Marn jsem si opakoval. Zapomnl jsem!
„Bitte schön – prosím pkn – was kostet – co stojí – was kostet…“ a najednou m to napadlo:
„Trezor Antarktida?“ A ten nmecký vedoucí ukázal na velikou cenovku, která visela vedle mne.
 
Z knihy "Pojte se smát", kterou vydalo nakladatelství PRAGOLINE
 
Josef Fousek
* * *
Kolá Marie Zieglerová

Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 11.09.2017  14:59
 Datum
Jmno
Tma
 11.09.  14:59 ferbl
 11.09.  08:49 Von
 11.09.  06:11 Bobo :-)))