Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Patrik,
ztra Oldich.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Svj osud si musela vytvoit sama

Píští rok to bude u sedmdesát let, co jsem se peplazil pes hranice do zem, která ješt ped temi léty byla jednou z nejbrutálnjších hrozeb civilizaci v krvavých djinách lidského rodu. Za vlády pisluhova sovtského reimu jsem se ve své rodné zemi zastavil jednou: bhem Praského jara (odlétal jsem z Prahy ti nebo tyi dny ped vpádem bratrských armád) a po pádu reimu jsem tam byl nkolikrát.

Zmiuji se o tom proto, e mj kontakt s kadodenní eštinou byl omezený po skoro sedmdesát rok a e rozhovory mezi Renatou Šindeláovou a Terezií erbákovou m okouzlily ivelností jejich i mé rodné ei. A nejen ei: eny, které jsem doma znal (stejn jako eny kdekoliv na svt) nebyly zdaleka tak samostatné a nezávislé jako dnes - o manelovi se Terezie zmiuje jen jednou (vypoítává ho mezi svými poklady), ve dvaceti si uvdomila, e svj osud si musí vytvoit sama.

A vytváela:
málem se stala technikou zemdlského drustva, pak se zabývala odním návrhástvím, stala se trenérkou (k tomu ji pivedly bolesti lopatkových sval), autorkou lánk a fejeton a myslím, e se chystá na  román. Okouzluje m její hra se slovy: "bolest je mrcha", "mozek" vozí na odpoinek do hor, kde ho nechává "v tom prostoru pod nebem", " a mi leze mráz po zádech, kdy si uvdomím, jakého pokladu jsem majitelkou", " drtím pevn pdu pod nohama."

Líbila se mi její reakce na mue, který se na zastávce ped ní postavil a ekl: "Jsi tak krásná" a odešel. Nezmohla se na slovo a zrudla.

Na televizi práv vysílají z New Yorku utkání mezi eskou tenistkou L. Šafáovou a americkou tenistkou Vanderweghe. Zatím co oba eští muští hrái skonili jeden v prvním a druhý v druhém kole, alespo ti eské hráky mají monost skonit mezi posledními osmi.

Nebylo by nádherné, kdyby jedna (nebo ob) eny, které mne inspirovaly k napsání této odezvy, se staly hvzdami svtové literatury?

 
Josef ermák
 
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 08.09.2017  06:23
 Datum
Jmno
Tma
 08.09.  06:23 Ivan
 07.09.  09:52 Josef ermk Podkovn...
 06.09.  13:43 Terezie erbakov Josefovi
 06.09.  11:58 Renata indelov Rudnu
 06.09.  11:10 Von
 06.09.  08:22 miluna
 06.09.  06:27 Evussa etina opvovan a v bolestech.