Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leona,
ztra Ivona.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tahání za dvojsmysly
 
Uívání dvojsmyslných výraz, vt i celých píbh oiví kadý text a kadou beletrii. Dvojsmysly dodají kadému dílu píslovenou šávu, špetku tolik potebného koení, humoru a vzrušení. Pozor, dvojsmysly však nemusí být vdy jen erotické, je to jakékoliv slovní spojení, které se dá pochopit dvma zpsoby. Efekt se dostavuje záhy: tenáe pobaví, kdy pochopí, e pi druhém významu dostává text docela jiný smysl. Dvojsmysly se zkrátka vyplácí. Bystí tenáovu pozornost, baví ho. Jen se to nesmí pehnat, text by se stal nesrozumitelným.

„Tolik po ní touil, e a nemohl spát. Celou noc myslel jen na ni, televizi znaky…“ mohla by znít reklama vyuívající dvojsmysl. V román asto pouíváme vtípk a nedokonených vt, ze kterých tená vycítí výzvu.Zapoj svou fantazii nebo…! Potší samozejm také ironie: „Tak tchyn dneska odjela. Bude se mi stýskat!“ A pokud se tak nedje píliš asto (nesmíme tenáe otrávit), nevadí ani pouití bn uívaných frází, nejlépe trefn zasazených do textu: „S pekvapením si uvdomil, e zatímco v posteli je sám, vstávají dva.“
 
Nkdy se autoi snaí tenáe úmysln mást. Chtjí, aby danou vc tená pochopil jinak, ne jak ji nakonec vysvtlí sám. Triku tahání loutek za provázky se pouívá pedevším pro stvoení naptí a v detektivkách autor nejednou pomocí dvojvýznamových vt mystifikuje i vyloen zatají dleitý moment i dkaz, aby byl vrah odhalen a na konci. Podobného efektu lze pirozen dosáhnout i v textu zcela nekriminálním.
 
„Vstávej, miláku,“ promluvila nn k zarostlé tvái na vedlejším polštái. „Co si dáš k snídani?“ zeptala se, ale ani by ekala na odpov, naloila na talíek sušenky a pipravila kysanou smetanu. „Tak poj u, nebo odejdu a ty budeš zase snídat sám!“ Teprve te kocour zavrnl a pomalinku, s ladným protáhnutím, se vydal na przkum.

 
Renata Šindeláová, (Lektorka tvrího psaní)
 
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 01.09.2017  06:09
 Datum
Jmno
Tma
 01.09.  06:09 Bobo :-)))
 31.08.  13:48 Terezie erbkov
 31.08.  11:29 ferbl
 31.08.  08:14 Von
 31.08.  05:24 Mara