Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leo,
ztra Kvta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Bílovecký znak je na nejvyšší sopce svta!
 
Vrchol nejvyšší sopky svta Ojos del Salado na hranicích Argentiny a Chile zdobí od prosince loského roku znak msta Bílovce! Zaslouil se o to editel mstské policie v Novém Jiín Jií Klein, rodák z Bílovce a dlouholetý len bíloveckého turistického oddílu.

Spolu se Zdekem Štanclem se na pelomu listopadu a prosince zaadili mezi 12 úspšných lezc, kterým se tém sedmitisícový vrchol sopky podailo zatím zdolat. „Výpravu jsme podpoili ástkou 8 tisíc korun a jsme na její úspch velmi pyšni," íká starosta msta Bílovce Pavel Mrva.

 
 
„Náronost výpravy na druhou nejvyšší horu amerického kontinentu tkvla zejména ve vysoké nadmoské výšce, dlouhé pístupové trase do základního tábora a znaných výkyvech teplot a silného vtru," íká Jií Klein a dodává, e si navíc zvolili  tší, tzv. Argentinskou cestu.
 
Ped vlastním výstupem výprava absolvovala aklimatizaní tydenní  trek v provincii Jujuy a nkolikrát oba lenové pespali ve výšce nad 4000 m. n. m. Vlastní výstup na sopku zahájili o týden pozdji v údolí Cazadero Grande (3400 m) a bhem pti dn se výprava dostala bez další podpory po 60 kilometrech chze s vybavením o váze 25 a 30 kilogram do Base Campu – El Arenal ve výšce 5546 m.
 
Prvního prosince se ve 4 hodiny ráno oba lenové expedice vydali za teskutého mrazu -25°C a silného vtru zdolat nejvyšší vrchol sopky. Podmínky výstupu se bhem dne ásten zlepšily.

Za devt hodin tak Jií Klein vystoupil na vrchol (12:55) a vynesl tam i znak msta Bílovce. Druhý len expedice se musel po pedchozích zdravotních problémech ve výšce 6400 m. n. m.  vrátit  do výškového táboru, i pes toto opatení se však nevyhnul omrzlinám na rukou a noze.
 
Oba lenové expedice chystají na zaátku roku 2017 pednášku o této výprav spojenou s prezentací fotografií.
 
Mgr. Šárka Seidlerová, Bílovec


Komente
Posledn koment: 05.01.2017  21:12
 Datum
Jmno
Tma
 05.01.  21:12 Vesuvjana Dkuji...